Video: Kas USA palgasõdurid on Ukrainas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2014 kell 12:29Eile õhtul hakkasid internetis levima spekulatsioonid, et Ukrainasse on lähetatud nime all Academi või Blackwater tuntud Ameerika palgasõdurid. Youtube’i on üles laetud mitmed videod, kus ilma igasuguse sümboolikata oletatavasti USA sõjaväe vormis relvastatud sõdurid on Ida-Ukraina linnas Donetskis Moskva-meelsetel protestidel patrullimas.

 

Vabatahtlike grupi Euromaidan SOS andmetel on detsembrist alates Ukraina rahutuste käigus teatatud kokku 661 inimese kadumisest, kellest praeguseks on teadmata 272 inimese saatus. Paljud kadunuks tunnistatud inimesed on leitud üles kas vanglast või haiglast, osa neist ilmus ise välja. Euromaidan SOS-i koordinaatori sõnul jäid paljud kadunuks kommunikatsiooni katkemise tõttu oma sugulastega; kaotati telefone ja mõningatel juhtudel otsustati tahtlikult oma perega suhted katkestada.

Samas kardavad mõned ukrainlased, et osa kadunutest on kas Berkuti märulipolitsei üksuste, venemeelsete protestijate või Janukovõtši mitteametlike jõudude poolt kinni võetud. Pühapäeval vedasid BNS-i teatel Krimmis tundmatud mehed minema venevastaseid aktiviste, pealtnägijad teavitasid vähemalt kahest taolisest juhtumist. Ajakirjanikust tunnistaja ja pereliige teatasid nelja ukrainlasest aktivisti kadumisest pärast seda, kui venemeelsed nad minema viisid.

Väljaande Glavkom ajakirjanik Oleksõ Bõk ütles, et nägi Armjanski külas umbes 20 relvastatud meest kahe põlvitava naise ümber, kelle käed kinni seoti ja siis mõlemad ära viidi.

 

Blackwater Ukrainas?

Pühapäeval edastas uudisteagentuur Reuters, et Krimmis hõivasid relvastatud mehed veel ühe sõjaväelennuvälja. Vene diplomaat Kiievis sõnas aga uudisteagentuurile Interfax neljapäeval, et Kiievisse on saabunud 300 eraturvafirmade töötajat, lisades, et enamik meestest on USA-st.

Youtube’is avalikustatud videote põhjal spekuleeritakse, et tegemist on USA Blackwateri palgasõduritega, keda tuntakse ka nime all Academi. Youtube’i videotes on näha USA sõjaväeriietes ning relvade ja kuulivestidega ringi jooksvaid mehi, keda kohalikud ka taga ajavad, karjudes “Blackwater, Blackwater”.

Videote kontekst ei ole küll selge, kuid näib, et mehed ilmusid uue režiimi vastastele tänavaprotestidele. Poliitika teadus- ja arendustegevuse instituudi eksperdi Nafeez Ahmedi sõnul on keeruline öelda, kas tegemist on Academi sõduritega, kuid ta lisab, et see ei ole kindlasti ka võimatu, sest Academi mehi kasutatakse kõikvõimalikes situatsioonides üle maailma.

Videotes nähtavate meeste vormid sarnanevad USA vormiriietusele, samas kommenteeritakse video all, et tegu on Ukraina enda sõduritega. Tekib küsimus, miks peaksid Blackwateri palgasõdurid jooksma ringi Donetski linna avalikes kohtades ja oma kohalolu demonstreerima?

 

Vaata ka videot:

 

Allikad: BNS, Daily Mail, India Today, Kyiv Post

Foto: bild.de

 

Toimetas Hendrik MereKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt