Obama: ÜRO Süüria-resolutsioon on võiduks maailmale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. september 2013 kell 8:56USA president Barack Obama ülistas ja nimetas “võiduks maailmale” ÜRO resolutsiooni, mis kohustab Süüria režiimi täitma Washingtoni ja Moskva kokkulepet Damaskuse keemiarelvade rahvusvahelisele kontrollile allutamise ja hävitamise kohta. “See lepe on midagi, mida me oleme püüdnud kaua saavutada. Realistlikult võttes on kaheldav, kas me oleks selleni jõudnud, kui Ühendriigid poleks ähvardanud kasutada jõudu,” rääkis president.

 

Obama ütles Valge Maja Ovaalsaalis, et teatud murekohad on endiselt aktuaalsed, kuid kokkuleppel on kontrollitav õiguslik raamistik.

Diplomaatide sõnul puuduvad resolutsioonikavandist otsesed karistusmeetmed, kuid see annab Julgeolekunõukogule õiguse neid Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastu määrata, kui see peaks rikkuma USA ja Venemaa kokkulepet Süüria keemiarelva rahvusvahelisele kontrollile allutamises ja hävitamises.

ÜRO Julgeolekunõukogu 15 liiget kogunesid GMT aja järgi südaööl vastu laupäeva (Eesti aja järgi 02.00 ööl vastu laupäeva), hääletamaks USA-Vene resolutsioonikavandi üle, mis võeti vastu ühehäälselt. Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) Haagis kogunenud 41-liikmeline nõukogu kiitis Süüria keemiarelvade hävitamise “reeglite ja regulatsioonide” kava heaks vaid mõni tund varem.

USA välisminister John Kerry hoiatas pärast ÜRO Julgeolekunõukogu hääletust Süüria režiimi tagajärgede eest, kui riik peaks resolutsiooni tingimusi rikkuma. “Kui režiim ei täida tingimusi, siis on sellel tõsised tagajärjed,” lubas Kerry.

Telekanali Al-Jazeera analüütikute sõnul on tegemist äärmiselt olulise otsusega kasvõi sellepärast, et ÜRO Julgeolekunõukogu suutis lõpuks vähemalt milleski üksmeelele jõuda ja midagigi Süüria veresauna osas teha.

USA arvates on Süüria keemiarelvaprogrammiga seotud umbes 45 paika, neist umbkaudu pooltes ladustatakse “kasutuskõlblikus koguses” keemiarelvi. Arvatakse, et kogu Süüria keemiarelvaarsenal on Assadi vägede käes. Ühendriikide hinnangul on Süürial umbes 1000 tonni erinevaid relvadena kasutatavaid keemilisi aineid nagu sariin, sinepigaas, väävel ja VX.

USA süüdistab Süüria valitsust sariinirünnakus augusti lõpus pealinna Damaskuse lähedal, kus Ühendriikide luure andmetel sai surma rohkem kui 1400 inimest. Washington on tagasi võtnud oma vahepealse ähvarduse karistada Süüriat sõjalise löögiga.

ÜRO relvainspektorid andsid eelmisel nädalal üle aruande, mille kohaselt “annavad kogutud keskkonna-, keemilised ja meditsiinilised analüüsid selgeid ja veenvaid tõendeid selle kohta, et 21. augustil kasutati Damaskuse Ghouta piirkonnas närvigaasi sariini sisaldanud pind-pind tüüpi rakette”.

 

 

 

Allikad: BNS, USA Today

Foto: tvballa.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt