USA ja Venemaa jõudsid Süüria-resolutsiooni osas üksmeelele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2013 kell 10:04Diplomaatide sõnul leppisid Vene välisminister Sergei Lavrovi ja tema USA kolleeg John Kerry neljapäeval üldjoontes kokku Süüria keemiaarsenali hävitamist puudutavas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis, vahendab BNS.

 

Resolutsioonikavandist puuduvad otsesed karistusmeetmed, kuid see annab Julgeolekunõukogule õiguse neid Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastu määrata, kui see peaks rikkuma USA ja Venemaa kokkulepet Süüria keemiarelva rahvusvahelisele kontrollile allutamises ja hävitamises.

USA kõrge ametniku sõnul võib Julgeolekunõukogu hääletada resolutsiooni reedel, kui Haagis asuv Keemiarelva Keelustamise Organisatsioon (OPCW) peaks USA ja Vene plaaniga soostuma.

USA süüdistab Süüria valitsust sariinirünnakus augusti lõpus pealinna Damaskuse lähedal, kus Ühendriikide luure andmetel sai surma rohkem kui 1400 inimest. Washington on tagasi võtnud oma vahepealse ähvarduse karistada Süüriat sõjalise löögiga.

ÜRO relvainspektorid andsid eelmisel nädalal üle aruande, mille kohaselt “annavad kogutud keskkonna-, keemilised ja meditsiinilised analüüsid selgeid ja veenvaid tõendeid selle kohta, et 21. augustil kasutati Damaskuse Ghouta piirkonnas närvigaasi sariini sisaldanud pind-pind tüüpi rakette”.

Julgeolekunõukogu alaliste liikmete USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia arvates näitas raport selgelt Süüria valitsuse süüd, kuid Venemaa süüdistab keemiarünnakus sealseid ülestõusnuid. Valitsuse süüd toimunus on eitanud ka Süüria president Bashar al-Assad.

 

 

Allikad: BNS, Reuters

Loe lisaks: NPR, RIA Novosti, CBS

Foto: U.S. Department of State / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt