Olukorrast Brasiilias: sotsiaalsed probleemid suurenevad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuni 2013 kell 19:38



 

“Sotsiaalsed probleemid suurenevad iga hetkega. Siin toimub nii palju, mida maailma meedia ei kajasta. Ka Brasiilia kohalik meedia filtreerib mida tohib kajastada ja mida mitte, seal hulgas survestatakse ka alternatiivmeediat. Inimeste Facebooki seintelt kustutatakse olulisi teadaandeid, Youtube´ist kustutatakse inimeste videoid, televisioonist ja raadiost pole mõtet isegi rääkida,” jutustas USA raadiosaatesse Coast to Coast AM helistanud Brasiilias elav ameeriklane.

 

Saatejuht George Noory: Meie kuuleme, et tänavatel on ligi miljon inimest, esialgsed protestid said alguse Sao Paolost, kus protestiti transpordiameti uute plaanide vastu. Sealt edasi levisid protestid üle kogu riigi, sest rahvas on vihane valitsuses vohava korruptsiooni peale. Kas me oleme asjast õigesti aru saanud?

Helistaja: Suuremat pilti vaadates jah, aga paljud olulised detailid on puudu. Tõsi, et sajatuhande-pealisest protestist on saanud miljoneid inimesi hõlmav meeleavaldus, mis on levinud 14. suuremasse linna Brasiilias, lisaks ka paljud väiksemad linnad. Isegi väiksemates linnades, kus elab alla miljoni inimese, on tänavatel tuhandeid meeleavaldajaid. Suurtes linnades nagu Sao Paolo, Rio de Janero, Brasilia ja Salvador, on tänavatel sadu tuhandeid, kui mitte juba miljoneid inimesi ühe linna kohta.

Millest aga meedia ei räägi, on see, kuidas valitsus seda olukorda lahendada üritab. Esialgne protest sai alguse transpordiameti plaanist tõsta sõidupileti hindu 20%. Inimesed, kes selle vastu piketeerima hakkasid, võeti koheselt kinni. Mõned põgenesid politsei eest ülikoolidesse või teistesse peidukohtadesse ning suutsid teisi juhtunust teavitada läbi sotsiaalmeedia. See oli põhjus, miks massid tänavatele läksid. Olukord kuumenes ülikiirelt, sest siin riigis on tohutult palju sotsiaalprobleeme – korruptsioon, narkokartellide ja valitsuse koostöö. Olukord on nii karm, et näiteks Rio de Janeiros ründas politsei pisargaasiga haiglat, kuhu protestijad olid varjunud. Sellest, et politsei ründas töötavat haiglat, ei räägi ka kohalik press siin kandis mitte midagi.

 

Kas vastab tõele, et kaks inimest on surma saanud?

Ametlikel andmetel on kaks inimest hukkunud, kuid vigastuste arvu ja tegelikku hukkunute arvu meile ei räägita. Palju spekuleeritakse selle üle, et kust kohast seda vägivalda ässitatakse. Selgub, et ainuke protestijate rühmitus, kes vägivaldselt käitub, ei ole seotud mitte ühegi avaliku organisatsiooniga. Valitsus plaanib sulgeda Facebooki ja ähvardab trahvida internetioperaatoreid 10 miljonit dollarit iga päeva kohta, mis nad venitavad Facebooki sulgemisega.

 

Kas olukord hakkab rahunema või läheb hullemaks?

Brasiilia on omapärane riik, nad on iseseisvad olnud ainult sadakond aastat, varasemalt oli rahvas erinevate diktaatorite käe all ja nad ei ole kokkuvõttes harjunud ega kokku puutunud rahutustega ja protestidega – see on uus nähtus. Kuid tänu arenenud tehnoloogiale ja sotsiaalmeediale tunneb rahvas, et tsiviliseeritud ühiskonnana on ka neil omad õigused, mida valitsus dikteerida ei tohiks. Rahumeelset protesti valitsus ei lubanud, seega on kogu poliitiline süsteem tohutu meelepaha alla sattunud.

 

 

 

Brasiilia president on kaotanud suure osa populaarsusest

Brasiilia president Dilma Rousseff on pärast tänavaprotestide puhkemist kaotanud mõne nädalaga suure osa oma populaarsusest, selgus laupäeval avaldatud arvamusuuringust, vahendab BNS.

Juuni alguses toetas presidenti veel 57 protsenti brasiillastest, nüüd on see näitaja langenud 30 protsendi peale. Tema vasakpoolse valitsuse tööd pidasid “halvaks või kohutavaks” veerand vastanuist, edastas uuringufirma Datafolha.

Rousseff tegi esmaspäeval ettepaneku panna nõutavad poliitilised reformid rahvaküsitlusele, kuid meeleavaldajatele see suurt muljet ei avaldanud.

Brasiilia järgmised presidendivalimised toimuvad 2014. aasta oktoobris.

 

Brasiilia ei ole ainus riik, kus praegu meeleavaldused toimuvad. Tegelikult on neid kokku üle 60, seal hulgas Costa Rica, Tšiili, Portugal, Itaalia, Türgi, Rootsi, Bulgaaria, Egiptus, Tai. Kuigi kõik meeleavaldused on natukene eripalgelised, ühendab neid sarnane joon – inimesed ei ole rahul jätkuva sotsiaalse ebavõrdsuse suurenemisega ja ka valitsuse tööga.

 

Allikad: Coast to Coast AM (algab 1.25), BNS, World Riots 24/h

Loe lisaks: WSAU

Foto: World Riots 24/h

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt