Poliitiline tsensuur: edetabeli nr 1 hitt sai Oktoberfestil eetrikeelu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2024 kell 10:50



Fotokollaaž: ekraanikuvad + Canva.com

Gigi D’Agostino klassikaline klubihitt “L’amour Toujours“ on saanud tänavusel Oktoberfestil eetrikeelu. Jabur olukord sai alguse sellest, kui nädalavahetusel läks Twitteris (X) taaskord viraalseks video peobussist, mis Saksamaal, Nagoldi-nimelises linnas ringi sõidab. Inimesed peobussis laulavad immigrantide ümber tiirutades valjuhäälselt “Saksamaa sakslastele, välismaalased välja”, taustaks mängib Gigi D’Agostino “L’amour Toujuours“, mis on tõusnud Saksamaa iTunes’i edetabelis esikohale – ja poliitikud seisavad dilemma ees: meemi üle tekkinud pahameel on vallandanud Streisandi efekti.

 

Pagulaspoliitika on Saksamaal võtnud erakorralised mõõtmed, sest mõndades piirkondades on põlisakslased jäänud juba vähemusse.

Saksamaal Nagoldis laulavad inimesed peobussis sisserändajate ümber tiirutades valjuhäälselt “Saksamaa sakslastele, välismaalased välja”:

 

Ei mingit dop-dö-dö-döp tänavusel Oktoberfestil!

Juhtum on viinud selleni, et Gigi D’Agostino populaarset lugu “L’amour Toujours” EI TOHI 2024. aasta Oktoberfestil esitada, teatas Baierimaa rahvusringhääling Bayerischer Rundfunk (BR). Väidetavalt on laulu korduvalt rassistlikul viisil ümber kirjutanud paremäärmuslased, seega lugu Oktoberfestil edasiste skandaalide kartuses ei mängita.

“Laulu ei esitata – ei telkides ega kusagil mujal,” ütles Wiesni boss Clemens Baumgärtner BR-ile. Et Oktoberfest on tema sõnul välismaalastesõbralik, rahvusvaheline ja kosmopoliitne, siis tuleks kõrtsmikele ja esinejatele anda selged juhised laulu mitte mängimiseks.

 

“L’amour toujours” on edetabelite 1. kohal: kuidas interneti-meem on tekitanud poliitilise dilemma

Gigi D’Agostino “L’amour toujours” on 2000. aastate algusest olnud iga peo lahutamatu osa. Eelmisel pühapäeval jõudis loo “Small Mix” versioon Saksamaa iTunesi edetabelis esikohale, standardversioon aga kolmandale kohale. Ja seda 23 aastat pärast avaldamist.

Kuid kas kõik, kes on viimastel päevadel “L’amour toujours” alla laadinud või voogedastanud, on paremäärmuslased? Kindlasti mitte. Ümberkirjutatud laulust kujunes omamoodi interneti-meem juba pea aasta tagasi, 2023. aasta sügisel – kui Mecklenburg-Vorpommerni osariigis Bergholzis külapeol skandeerisid mitu meest parempoolset loosungit “Välismaalased välja, Saksamaa sakslastele”. Juba tollal levis video internetis ja sellest tehti omakorda mitmeid versioone ja jäljendusi.

Vanemal põlvkonnal võib olla raske ette kujutada, kuid sotsiaalmeediamaailmas levivad kulutulena just pildid või videod, kus on midagi keelatut, groteskset ja paraku neid jagatakse suhteliselt kriitikavabalt, et klikke koguda.

See on ebameeldiv ja taunitav, kuid internet töötab nii. Mõned artistid või ettevõtted kasutavad isegi teadlikult ära viraalsusmustreid ning ehitavad sellele üles kogu oma sotsiaalmeedia turundusstrateegia. Ja see tähendab sageli rumalaid nalju ja täielikku keskendumist provokatsioonile, sest ärritamine ja ärritumine müüvad.

Nüüd jääb mulje, et nii vasak- kui ka paremradikaalid kasutavad ja ekspluateerivad kõnealust interneti-meemi oma eesmärkidel. Näiteks Correctiv, kes on tundub ulatusliku faktikontrolli programmi poolest, kavandab laulu ümber tõelist kampaaniat. Nad tahavad “jäädvustada”, kuidas kogu Saksamaal “L’amour Toujours” laulule “koledaid loosungeid kaasa hüüti” ja selleks palutakse ka lugeja abi ehk pealekaebamist.

Netikommentaatorite arvates näitab vasakpoolsete skandaalitsemine ja parempoolsete kahjurõõm ennekõike üht: Saksa poliitika on kaotanud sideme noortega ja tundub, et neil kahel pole praegu enam võimalust teineteist uuesti leida. Paljud noored – ja see hõlmab ka sisserändaja-taustaga inimesi – viskavad internetis kogu olukorra üle nalja.

 

Allikad: Apollo News, Nius

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt