Rootsi politsei pidas mustlaste kohta salaregistreid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2013 kell 15:54tumblr_lk1jnyFvrQ1qh2eobo1_1280Rootsi politsei sattus terava kriitika alla seoses seadusevastase registri koostamisega enam kui 4000 riigis elavast mustlasest. Skandaal puhkes esmaspäeval, kui päevaleht Dagens Nyheter baasi olemasolust kirjutas. Täna selgus, et romadest on koostatud veel ka teine, umbes 1000 inimesest koosnev register.

 

Parlamendi justiitskomisjoni esimees Morgan Johansson nimetas esmaspäeval nimekirja ebaseaduslikuks, rõhutades, et Rootsi põhiseadus keelab inimeste arvelevõtmise etnilise kuuluvuse alusel.

Esialgu pole selge, miks romade kogukonna üle registrit pidama hakati. Ajakirjanduse teatel sai üks registritest alguse riigi lõunaosast Skånest ja mõlemad olid kättesaadavad Rootsi politseijõududele.

Registritesse on kantud üle tuhande alaealise, kusjuures esimeses andmebaasis oli ka 52 alla 2-aastast last. Mõlemad registrid sisaldavad inimeste üksikasjalikke sugupuid, isikukoode ja aadresse.

Tundmatuks jääda soovinud erupolitseinik ütles ajalehele Aftonbladet, et registrid loodi 2005. aastal ning neid jagati kogu Rootsi politseiga. “Mul on registri suhtes halb tunne. See sisaldas kõiki romasid, isegi lapsi. Muidugi oli seal ka inimesi, kes pole kurjategijad. See oli väär,” ütles endine politseiametnik.

Rootsi politseiülem Bengt Svenson kutsus kõik regionaalsed politseijuhid kolmapäevaks nõupidamisele.

 

 Allikad: BNS, Huffington Post, New Europe

Foto: walking-kopachi.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt