Saksamaa luureagentuurid tegid CIA-ga tihedat koostööd

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. september 2013 kell 16:31serveriruumSaksamaa luure ja CIA tegid aastaid salajast koostööd, et panna kokku pühasõdalaste andmebaasi. Nime PX all oli andmekogumis ka Saksmaaa islamistide kohta käiv info, vahendas Der Spiegel.

 

Ajakirja väitel tegid Saksmaa luureagentuurid Bundesnachrichtendienst (BND) ja Verfassungsschutz (BfV) CIA-ga koostööd projekti Project 6 raames. Kolm agentuuri jälgisid ja kogusid infot Saksamaa islamistide ja kahtlusaluste terroristide kohta Saksamaal ühiselt üüritud ruumides. BND möönis nii Project 6 kui ka andmebaasi PX olemasolu, kuid luureagentuur väitis ka, et koostöö CIA-ga lõpetati 2010. aastal.

Ajakirjanduse teateil oli andmebaasis ka Saksamaa uuriva ajakirjaniku Stefan Bucheni nimi, sünnikuupäev ja passinumber, sest oma töös rahvusliku ringhäälingu jaoks kontakteerus ta Jeemeni usujuhiga ning külastas ka mitmel korral Afganistani.

Asja kommenteeris ka Saksamaa riikliku andmekaitse eest vastutav Peter Schaar, kes väitis, et ei olnud sellised andmebaasi olemasolust teadlik. Küll aga ütles ta, et PX pole vähemalt eriti palju erinev terrorismivastasest andmebaasist, millele Saksamaa võimusel on ligipääs juba 2007. aastast.

Juuli alguses süüdistas Edward Snowden Saksamaad USA-ga tiheda luurekoostöö tegemises. Saksamaa kantsler Angela Merkel on aga luurekoostööd eitanud.

Luurealane koostöö on Saksamaal praegu, kaks nädalat enne üldvalimisi, väga oluliseks teemaks kerkinud, eriti seetõttu, et Angela Merkel on korduvalt öelnud, et Saksamaa ei ole jälitusriik.

 

 

Allikad RT, Postimees

Foto: itknowledgeexchange.techtarget.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt