Saksamaa ja Venemaa mõistavad ajakirjanike ahistamise hukka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. august 2013 kell 20:50Pühapäeval peeti Londoni lennuväljal üheksaks tunniks kinni Brasiilia kodanik David Miranda, kes on Edward Snowdeni paljastusi vahendanud ajakirjaniku Glenn Greenwaldi elukaaslane. Paljastused avaldanud The Guardiani toimetaja teatas teisipäeval, et Briti valitsus sundis ajalehte kohtuga ähvardades hävitama faile, mis sisaldasid Snowdeni lekitatud USA luurematerjale. Alusetu kinnipidamise ja The Guardiani toimetuse ähvardamise on hukka mõistnud juba Saksamaa ja Venemaa.

Saksa juhtiv inimõigusametnik kritiseeris kolmapäeval teravalt Briti võimude samme USA luuresaladusi avaldanud ajalehe Guardian vastu. Välisministeeriumi inimõigusametnik Markus Löning väljendas “tõsist muret” ajakirjandusvabaduse üle Suurbritannias, kuna Guardiani sõnul sunniti ajalehte kohtuga ähvardades USA luuretegevust puudutavad failid hävitama.

Löning taunis ka endiselt USA luuretöötajalt Edward Snowdenilt saadud materjale avaldanud Guardiani ajakirjaniku Glenn Greenwaldi elukaaslase üheksa tunni pikkust kinnipidamist Londoni Heathrow’ lennuväljal. “Ühendkuningriigil on pikk ja uhke vabaduse traditsioon, aga see, kuidas võimud David Mirandat Heathrow lennujaamas kohtlesid, on minu meelest vastuvõetamatu,” ütles inimõigusametnik ajalehele Berliner Zeitung.

“See toimus terrorivastase seaduse alusel, aga mina küll ei näe mingit seost terrorismiga. Ja julgeolekuteenistuste sammud Guardiani vastu, nagu peatoimetaja Alan Rusbridger neid kirjeldas, šokeerisid mind tõsiselt. Siin mindi küll üle piiri.”

 

Reageeris ka Venemaa

Venemaa mõistis kolmapäeval hukka Briti võimude surve ajalehele Guardian, mis avaldas Edward Snowdeni lekitatud USA luuresaladusi, ja süüdistas Londonit topeltstandardites. “Briti võimude sammud Guardiani suhtes ei ole kooskõlas Briti poole väljakuulutatud allumisega üldistele inimõigusnormidele, seal hulgas ajakirjandusvabadusele,” ütles Vene välisministeerium. “See räägib taas perverssest topeltstandardite harrastamisest, mida London inimõiguste vallas teeb.”

Vene välisministeeriumi avalduses õigustati endist USA luuretöötajat Snowdenit, kellele Venemaa andis ajutise varjupaiga, ja öeldi, et ta tõi avalikkuse ette “jõhkraid rahvusvahelise õiguse rikkumisi, mis puudutavad otseselt miljonite maailma inimeste õigusi”.

 

Suurbritannia valitsus õigustas Miranda kinnipidamist öeldes, et võimudel on õigus peatada igaüht, keda kahtlustatakse eriti tundliku varastatud informatsiooni omamises, sest see võib aidata terroriste.

 

 

Allikad: BNS, Washington Post, BBC

Foto: theage.com.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt