Briti ametivõimud hävitasid The Guardiani kõvakettaid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. august 2013 kell 12:52 

Briti luureasutuse GCHQ agendid külastasid ajalehe The Guardian kontorit eesmärgiga hävitada kõvakettaid. Ametivõimudele pakkusid huvi need andmekandjad, kuhu olid salvestatud CIA endise töötaja Edward Snowdeni poolt väljaandele edastatud salajased dokumendid ning muu info. The Guardian töötajad mainis ametivõimudele, et füüsiliste ketaste hävitamisest ei piisa kuna kõigest vähegi huvipakkuvast on tehtud mitmeid koopiaid, vahendab Kahvel.

 

Väljaande väitel sõnasid ametivõimud: “Te saite juba lõbutseda. Nüüd me tahame neid asju tagasi”. The Guardiani sõnul hoiavad nad andmete varukoopiaid mitmetes riikides. Kuigi USA ja Briti ametivõimud terroriseerivad The Guardiani töötajaid juba igapäevaselt, kavatseb väljaanne jätkata Snowdeni poolt lekitatud info avalikustamist.

Pühapäeval küsitleti Heathrow lennujaamas Guardiani ajakirjaniku Gleen Greenwaldi partnerit David Mirandat üheksa tundi. Miranda peeti piirivalvurite poolt kinni terrorismivastase seaduse alusel, mis annab ametiesindajatele õiguse igat riiki sisenevat inimest küsitleda ilma põhjendatud kahtluseta. Peale mitmetunnist küsitlust konfiskeeriti Miranda sülearvuti, mobiiltelefon, fotoaparaat ning teised elektroonikaseadmed. Väidetavalt oli Miranda valduses Snowdeni abilisele kuulunud krüpteeritud USB-mälupulgad ning reisi eest tasus The Guardian.

Kahekümne kaheksa aastane Miranda peeti kinni Briti terrorismivastase seaduse alusel. Miranda oli teel Berliinist oma koju Rio de Janeirosse. Brasiilia valitsus on väljendanud seoses oma kodaniku kinnipidamisega “sügavat muret”.

Brasiilia välisministeeriumi teatel võttis selle Londoni saatkond enne Miranda vabastamist Briti võimudega ühendust ning Brasiilia kavatseb seoses vahejuhtumiga pärida aru ka USA võimudelt. “Vahejuhtumile pole õigustust, kuna see oli suunatud isiku vastu, kelle suhtes pole esitatud mingeid süüdistusi, mis võiksid õigustada selle seaduse kasutamist,” märkis ministeerium, väljendades lootust, et säärased intsidendid tulevikus ei kordu.

 

 

Allikad: Kahvel, BNS

kahvel-uus

 

 

Algallikad: Guardian 1, Guardian 2

Loe lisaks: Russia Today

Foto: rt.com

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt