CIA aitas Colombia võimudel tappa sissirühmituse liidreid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. detsember 2013 kell 11:30Washington Post kirjutas laupäeval, et USA Luure Keskagentuuri (CIA) salajane programm aitas Colombia võimudel tappa vähemalt kaks tosinat vasakpoolse sissirühmituse Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) liidrit, vahendas BNS.

 

Lehe andmetel rahastas Washington Ladina-Ameerika vanima sissirühmituse vastast võitlust mitme miljardi dollari suuruse musta eelarve kaudu, samuti said Colombia võimud abi USA riiklikult julgeolekuametilt (NSA), mis tegeles telefonikõnede jälgimisega.

CIA salaprogramm, mis seisis eraldi üheksa miljardi dollari suurusest ja 2000. aastal käivitatud projektist Plaan Colombia, sai president George W. Bushi heakskiidul alguse umbes samal ajal. Post kirjutas viitega rohkem kui 30-le USA ja Colombia endisele ja praegusele kõrgele ametnikule, et president Barack Obama on sellist abi Colombiale jätkanud.

Salaprogramm töötab kahel viisil: USA annab luureinfot FARC-i liidrite asukoha väljaselgitamiseks ning varustab Colombia võime spetsiaalse GPS-süsteemiga, mis võimaldab muuta tavalised pommid täppispommideks.

USA luureandmetele toetudes leiti ja tapeti 2008. aastal FARC-i tähtsuselt teine liider Raul Reyes. Tema likvideerimise operatsioon korraldati 2008. aasta 1. märtsil naaberriigis Ecuadoris. “Õhurünnaku korraldamine tähendas seda, et Colombia piloot lendas Colombia lennukiga, mis tabas [mässuliste] laagrit USA-s valmistatud pommiga, millel oli CIA-kontrollitav aju,” ütles WP ning lisas, et USA õigustas teise suveräänse riigi territooriumile tungimist Colombia enesekaitsega.

FARC on võidelnud Colombia võimude vastu alates rühmituse asutamisest 1964. aastal. President Alvaro Uribe pidas FARC-i vastu ägedat sõda oma ametiajal aastatel 2002-2010, vähendades sisside ridu poole võrra ja surudes nad riigi kõrvalistesse piirkondadesse. Arvatakse, et praegu kuulub FARC-i umbes 8000 võitlejat ja nad on pidanud valitsusega rahukõnelusi juba üle aasta.

 

Allikad: BNS, RT, Washington Post

Loe lisaks: FARC vs. Colombia through the eyes of the affected

 

Foto: sekuritaci.cz

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt