Merkel: Saksamaa ei ole jälitusriik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2013 kell 17:38 

Saksa kantsler Angela Merkel ütles reedel ajakirjanike küsimustele vastates, et “Saksamaa ei ole jälitusriik” ja kinnitas, et tema sai USA ulatuslikust luuramisprogrammist teada alles ajakirjandusest, vahendab BNS.

 

Merkelil tuli anda vastuseid USA riikliku julgeolekuameti (NSA) jälgimisprogrammi PRISM ja selle kohta, kas Saksamaa teadis tema järele nuhkimisest. Kantsler ütles, et tema luuramist puudutavaid üksikasju ei tea ja ootab isegi alles Washingtonilt vastuseid.

Ta rõhutas, et “Saksamaa pinnal kehtivad Saksa seadused”, kuid oli sunnitud möönma, et globaalsete telekommunikatsioonisüsteemide ajastul on selle põhimõtte kehtivusel piirid.

Merkel kallati üle pooleteise tunni kestnud iga-aastasel suvisel pressikonverentsil üle küsimusterahega NSA tegevuse kohta, mille paljastas Ühendriikide endine luuretöötaja Edward Snowden. Eelnenud nädala jooksul olid vastased süüdistanud kantslerit tegevusetuses sakslaste andmete kaitseks Ühendriikide eest. Tal tuli tõrjuda ka väiteid Saksa välisluureteenistuse BND koostööst NSA-ga.

Vasaktsentristlik opositsioon on süüdistanud Merkelit lausa ametivande murdmises, sest ta ei ole suutnud kaitsta kodanike põhiõigusi, eriti õigust pirvaatsele suhtlusele.

Arvamusküsitlustest nähtub, et sakslaste meelest teadis valitsus, mida USA teeb, kuid valijate eelistust 22. septembri valimiste eel ei näi see muutvat. Avalikõigusliku ringhäälingu ARD reedel avaldatud küsitlustulemuste põhjal ei ole kaks kolmandikku sakslastest rahul valitsuse sammudega luureloosse selguse toomiseks. Kaks kolmandikku vastanuist kinnitas aga, et tema käitumist valimistel see ei mõjuta.

 

 

Allikad: BNS, EU Observer

Foto: Armin Kübelbeck / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt