ÜRO: Snowdeni juhtum näitab vajadust vilepuhujate kaitse järele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuli 2013 kell 15:36 

USA luuresaladuste lekitaja Edward Snowdeni juhtum ilmestab vajadust kaitsta salajase informatsiooni avaldajaid, teiste seas luureagentuuride endisi töötajaid, kes avalikustavad inimõiguste rikkumise juhtumeid, ütles BNS-i teatel ÜRO inimõigusvolinik Navy Pillay reedel.

 

“Snowdeni juhtum demonstreerib vajadust kaitsta isikuid, kes avalikustavad informatsiooni, millel on järelmid inimõigustele ning privaatsuse austamisele,” seisis Pillay avalduses.

Voliniku sõnul peavad riikide õigussüsteemid tagama, et inimõiguste rikkumisi paljastavad isikud saaksid oma mured surveabinõusid kartmata avalikuks teha.

Martin Scherin, ÜRO ekspert põhivabaduste küsimuses, on sama meelt. Ta tõstis esile, et usaldusväärsed faktid luureagentuuri tegevuse kohta inimõiguste rikkumisel pärinevad tavaliselt luureasutuste endi seest.

“Neil juhtudel kaalub avalik huvi rikkumiste avaldamise vastu üle avaliku huvi nende saladuses hoidmise vastu,” rääkis ekspert. “Lekitajaid tuleb kaitsta õiguslike surveabinõude ning distsiplinaarkaristuste eest,” lisas ta.

Pillay võttis sõna ka asüüliõiguse teemal. “Snowdeni asüülitaotlusele hinnangut andmata, kutsun kõiki riike üles tagama asüüliõigust,” märkis volinik.

Snowden ütles reedel Moskva lennujaamas Vene ja rahvusvaheliste inimõigusaktivistidega kohtudes, et soovib Venemaalt asüüli taotleda, sest ei saa kuhugi mujale lennata.

 

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Reuters

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt