Šotimaale kerkib kanepist ökoküla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. november 2013 kell 18:20Tööstuslikul kanepil on üle 50 000 kasutusala, muuhulgas on see tänuväärne materjal nii rõivaste, biokütuse kui bioplasti tootmiseks. Šotimaal on aga käimas projekt, mille raames ehitatakse 20 maja, mille peamiseks koostisaineks on just kanep.

 

Jätkusuutliku majutuse projekti raames on  Kirde-Šotimaale rajatavas ökokülas juba vähemalt kaks loodussõbralikku maja valmis ehitatud. Ehitistes kasutatakse peamise ehitusmaterjalina tööstusliku kanepi tugevat kesta, mis koos lubjapõhise sideainega moodustab massi, mis on Hembuildi-nimeliste seinapaneelide peamiseks koostisosaks. Seest soojustatakse majad aga kanepikiuga.

Majad on välimuselt erinevad, aga kõrge standardiga – neil on märkimisväärne isolatsioonitase, minimaalsed küttenõuded, sooja hoiustamine soojustatud põrandaplaatides ning päikesepaneelid, millega saab vett soojendada. Aknaraamide jaoks toodi puitu kohalikest metsadest ning isolatsiooniks kasutati ümbertöödeldud ajalehtede ja kanepikiudude segu. Üheks eeliseks on ka kanepi n-ö süsinikunegatiivne profiil. Nimelt imab kanep endasse süsihappegaasi ning seega vähendab kasvuhoonegaaside sisaldust atmosfääris. Ühtlasi on kanepi kasutamine jätkusuutlikum ja soodsam tänu taime kiirele kasvutsüklile.

Nende omaduste tõttu on tööstuslik kanep muutunud üha populaarsemaks valikuks keskkonnasõbralike majade ehitamises üle terve maailma. Kanepipõhiseid materjale on kasutatud nii Kanada, USA kui ka Euroopa majade ehitamiseks.

Eelmainitud Šotimaa projekt näeb ette 20 maja ehitamist, millest 6 on määratud taskukohaseks majutuseks ehk nende ehitamine peab maksma minema alla 100 000 naela (umbes 119 700 eurot). Arendajate hinnangul ei ületa aga ilmselt ka teised majad piirhinda.

 

 

 

Allikad: Truth on Pot, Green Building Press

Foto: www.greenbuildingpress.co.uk

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt