Teadusuuring: kanepidieediga kaalust alla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. mai 2013 kell 14:49 

Teadusajakirjas American Journal of Medicine avaldatud uurimuses leiti, et kanepi kasutajatel on madalam insuliinitase ja väiksem vööümbermõõt. Uuringu käigus analüüsiti 4657 täiskasvanud inimest, kellest 579 olid regulaarsed kanepi suitsetajad ja 1975 inimest olid endised tarbijad. Regulaarsetel suitsetajatel oli insuliini tase lausa 16% madalam kui nende mittesuitsetajatest eakaaslastel.

 

Insuliin reguleerib rasva ja süsivesikute ainevahetust. Uurimuses vaadeldi marihuaana aktiivse aine tetrahüdrokannabinooli (THC) ja insuliinitaseme vahelisi seoseid. Liiga kõrge insuliinitase ja sellest tulenev insuliiniresistentsus on suur risk diabeedi tekkeks, kuna keharakud ei tule toime liiga suure insuliini kogusega veres.

Arizona ülikooli meditsiinikolledži professor Joseph Alpert kommenteeris ilmunud uurimust järgmiselt: “Kas on võimalik, et tulevikus kirjutatakse metaboolse sündroomi või diabeediga patsientidele koos diabeedivastaste ravimite ja insuliiniga ka THC-d? Vastuse sellele küsimusele võib anda vaid aeg. Meil on väga vaja rohkem kliinilisi uuringuid, mis hindavad marihuaana lühi- ja pikaajalisi mõjusid erinevates kliinilistes tingimustes nagu vähi, diabeedi ja vanadusnõrkuse korral.”

Sagedastel kanepisuitsetajatel leiti ka kõrgem HDL-kolesterooli ehk n-ö “hea kolesterooli” tase veres.

See ei ole sugugi esmakordne sellelaadsete tulemustega uuring. 2011. aastal avaldati teadusajakirjas American Journal of Epidemiology uuring, milles leiti, et hoolimata marihuaana isu soodustavast mõjust on regulaarsete suitsetajate hulgas ülekaalulisi vähem kui nende mittesuitsetajatest eakaaslaste hulgas.

Uurijad eeldasid oma tööst hoopis vastupidiseid tulemusi, selline leid oli ka nende jaoks üllatav. Uurimuses analüüsiti 52 000 inimese andmeid ning leiti, et kanepisuitsetajate hulgas on ülekaalulisuse määr pea kolmandiku võrra väiksem kui nende mittesuitsetajatest eakaaslaste hulgas.

 

 

Allikas: New York Daily News, AMJ Med, Designn Trend, Live Science, Oxford Journals, Natural Society

Foto: buydutchseeds.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt