Suurbritannial on Lähis-Idas internetiseirejaam

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. august 2013 kell 9:02 

Suurbritannia hoiab käigus salajast internetiseirejaama Lähis-Idas, teatas neljapäeval Briti meedia endise USA luuretöötaja Edward Snowdeni lekitatud dokumentidele viidates, vahendab BNS.

 

Ajaleht Independent kirjutas, et ei avalikusta riiki, kus baas asub, kuid rajatis võimaldab jälgida elektroonilist kirjavahetust, telefonikõnesid ja veebiliiklust USA ja teiste luureagentuuride tarvis.

Jaam saadab teabe Kesk-Inglismaal Chestenhamis asuvale signaalluureagentuurile Valitsusside Peakorter (GCHQ – Government Communications Headquarters), mis omakorda jagab seda USA riikliku julgeolekuametiga NSA.

Ühendkuningriigi välisministeerium vastas AFP küsimusele artikli kohta, et “me ei kommenteeri luureteemat”. The Independent ei täpsustanud, kuidas ta Snowdeni dokumendid omandas.

Endine NSA kaastöötaja Snowden lekitas esmakordselt dokumente USA ja Suurbritannia luuretegevuse kohta ajalehes Guardian varem sel aastal. Venemaa andis 1. augustil talle aastaks asüüli.

Briti terroritõrjepolitsei algatas neljapäeval kriminaaluurimise seoses dokumentidega, mis konfiskeeriti Guardiani ajakirjaniku Glenn Greenwaldi brasiillasest poiss-sõbralt.

Guardian teatas sel nädalal, et 20. juulil hävitati Valitsusside Peakorteri ekspertide järelevalve all kõvakettad ja mälupulgad, millele Snowdeni materjal oli salvestatud.

Valitsus kinnitas, et peaminister David Cameroni kõrgeim poliitikanõunik Jeremy Heywood saadeti Guardianile ütlema, et leht materjali kas hävitaks või tagastaks, ähvardades vastasel korral juriidiliste sanktsioonidega.

 

 

Allikad: BNS, The Independent

Pilt: topsecretwriters.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt