Snowden: Suurbritannia lekitas info seirejaama kohta ise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. august 2013 kell 20:02Neljapäeval avaldas ajaleht The Independent Edward Snowdeni lekitatud dokumentidele viidates, et Suurbritannia hoiab käigus salajast internetiseirejaama Lähis-Idas. Eile kirjutas Glenn Greenwald aga oma kolumnis, et Snowdeni sõnul pole tema Independentiga koostööd teinud ning ilmselt lekitab Suurbritannia valitsus ise dokumente, et vilepuhujaid diskrediteerida.

 

Independent internetiseirejaama asukohta küll ei täpsustanud, kuid artiklis öeldi, et rajatis võimaldab jälgida elektroonilist kirjavahetust, telefonikõnesid ja veebiliiklust USA ja teiste luureagentuuride tarbeks ning Greenwaldi sõnul on tegemist täpselt sellise informatsiooniga, mille avaldamisest Snowden ja temaga töötavad ajakirjanikud siiani hoolega hoidunud on. See tekitab ka küsimuse, kes sellise lekke taga siis on?

Greenwald tsiteerib Snowdenit: “Ma ei ole Independentiga kunagi rääkinud, koostööd teinud ega andnud neile mingeid ajakirjanduslikke materjale. Ajakirjanikud, kellega ma koos töötanud olen, on minu palvel läbimõeldult ja ettevaatlikult järginud seda, et avaldame vaid asju, mida avalikkus peab teadma, kuid mis ei sea ühtegi inimest ohtu. Kõikidel tasanditel olevad inimesed kuni USA presidendini välja on seda tunnustanud, et need hoolikalt tehtud paljastused on olnud vajalikud avaliku arutelu tõstatamiseks, ning me oleme selle üle uhked.

Näib, et Suurbritannia valitsus soovib nüüd jätta muljet, et Guardiani ja Washington Posti paljastused on kahjustavad, ning nad teevad seda kahjustavat informatsiooni tahtlikult paljastades ning seda kellegi teise kaela ajades. Suurbritannia valitsus peaks selgitama oma põhjuseid informatsiooni paljastamiseks, sest kui see oleks avaldatud eraisiku poolt, ütleksid nad, et tegemist on kriminaalse teoga.”

Pole ilmselt juhus, et just neljapäeval algatas Briti terroritõrjepolitsei kriminaaluurimise seoses dokumentidega, mis konfiskeeriti Greenwaldi elukaaslase David Miranda käest, kes peeti Londoni lennujaamas kinni terrorismiseaduse alusel. 9 tundi kestnud kinnipidamine tõi kaasa nii sise- kui välisriikliku meelepaha ning Suurbritannial oli kiiresti vaja näidata, et vilepuhujad on riigile ohtlikud ning seetõttu võrreldavad terroristidega. Kuna siiani polnud ühtegi sellist paljastust ilmunud, tuli selline informatsioon ise lekitada.

Greenwald kinnitas oma kolumnis veelkord, et tema ja tema lähedaste vastu suunatud hirmutamistaktika ning Suurbritannia valitsuse poolt astutavad sammud ei peata teda uute paljastuste avaldamisel. NSA jälgmisprogramme puudutavat uut informatsiooni on veel ja see jõuab maailmani niipea, kui lood valmis on kirjutatud.

 

 

Allikas: The Guardian

Foto: digitaljournal.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt