Šveitsis aktsepteeritakse Covidi tõendi saamiseks ka antikehateste

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. jaanuar 2022 kell 16:32Kui Tallinna ringkonnakohus otsustas 2. detsembril, et antikehadega isikute võrdsustamine vaktsineeritud isikutega on põhjendamatu ning koroonaviiruse antikehadega inimestele ajutist erandit piirangute kohta ei tehta, siis Šveitsis peetakse antikehatestiga (seroloogilise testiga) positiivse tulemuse saanud ehk antikehasid omavaid inimesi vaktsineeritute ja läbipõdenutega võrdseks Covidi tõendi saamiseks.

 

Šveitsis otsustati kasutusele võtta “Šveitsi Covidi sertifikaadid”, mis tähendab, et Covidi läbipõdenud inimeste Covidi sertifikaadi kehtivusaega saab pikendada 12 kuuni. Peale selle võivad Šveitsi sertifikaadi saada ka inimesed, kellel on antud positiivne antikehade test (seroloogiline test). Viimane kehtib 90 päeva ja ainult Šveitsis.

Föderaalnõukogu otsusega tehtud kohandus hakkas kehtima 16. novembril ja kehtib esialgu vaid Šveitsis ja ka tagasisõiduks Šveitsi. Selle otsuse eesmärk oli hõlbustada Covidi läbipõdenud inimestel tõendi kasutamist. Praegu antakse haiguse läbipõdenud ja seda PCR-testiga kinnitanud inimestele Covidi sertifikaat, mis kehtib kuus kuud. Teaduslikud andmed aga näitavad, et inimesed on pärast Covidi-nakkuse läbipõdemist piisavalt kaitstud tõsise haigestumise ja haiglaravile sattumise eest.

Sertifikaatide kehtivusaega saab tervenenutel seega pikendada 12 kuuni.

 

Antikehatestiga taastumise sertifikaat

Alates 16. novembrist väljastatakse Šveitsis Covidi sertifikaate ka inimestele, kes suudavad kehtiva positiivse antikehade testiga (seroloogilise testiga) tõestada, et nad on paranemas ja neil on piisavalt antikehi. Aktsepteeritakse WHO standarditele vastavaid, CE-sertifikaati omavaid ja Swissmedici poolt sertifitseeritud laboratooriumis läbiviidud antikehaanalüüse. See test on tasuline ja sertifikaadi kehtivusaeg on 90 päeva. Pärast 90 päeva möödumist võib asjaomasele isikule teha uue antikehade testi – kui see on endiselt positiivne, võib väljastada uue tõendi. Antikehade testi sertifikaat kehtib ainult Šveitsis, EL-is enamik riike selliseid tõendeid praegu ei tunnusta.

Inimesed, kes ei saa end meditsiinilistel põhjustel vaktsineerida või testida, saavad vastava arstitõendi ja pääsevad sellega Covidi sertifikaati nõudvatele sündmustele ja kohtadesse. Alates 2021. aasta detsembri keskpaigast saab soovija Šveitsi Covidi sertifikaadi, mis kehtib 365 päeva. Vaktsineerimata ja mittetestitavate inimeste rühm on väike.

Endiselt on õhus küsimus, et kui Šveitsis võrdsustatakse läbipõdenud inimesed vaktsineeritutega, siis miks Eestis võideldakse endiselt teaduslikult tõestatud võimaluse vastu ja seatakse vaktsineerimisnõue ülimaks? Kümned ja kümned eksperdid on öelnud, et vaktsineerimise tempo Eestis enam ei tõuse. Aeg on teha mõistlikke otsuseid!

 

Allikas: admin.ch

Foto: swissinfo.ch

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt