Piiranguid lõpetama kutsuvad meeleolud valitsevad aina enam ka laiatarbemeedias

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2022 kell 11:28Mis on ühist Suurbritannia endisel vaktsineerimisjuhil Clive Dixil, Hispaania tervishoiuministril Carolina Dariasel ja peaministril Pedro Sanchezil, Päevalehe arvamustoimetajal Villu Zirnaskil, Postimehe toimetajal Lea Danilson-Järgil ja Õhtulehe peatoimetajal Martin Šmutovil? Nad kõik on viimase nädala jooksul (sotsiaal)meedias andnud mõista, et koroonapiirangud tuleks lõpetada ja/või koroonasse tuleks edaspidi suhtuda nagu grippi.

 

Clive Dix, Suurbritannia vaktsineerimise endine projektijuht, ütles Guardianile, et koroonaviirust tuleks käsitleda kui endeemilist gripiga sarnast viirust ja valitsus peaks pärast tõhustusdooside kampaaniat massilise vaktsineerimise lõpetama.

Hispaania tervishoiuminister Carolina Darias teatas kolmapäeval, et riik plaanib koroonaviirusesse hakata suhtuma sarnaselt teistele viirushaigustele, kui praegune kuues nakatumislaine vaibub.

Temaga nõustus Hispaania peaminister Pedro Sanchez, kelle sõnul vajab Euroopa paradigma muutust koroonaviirusesse suhtumises.

Villu Zirnask avaldas Päevalehe veergudel arvamust, et praegu on paras aeg lennata maailma teadvusse teatega, et Eesti kuulutas enamiku koroonapiiranguid lõppenuks. Lõplikult! “Või kui tahame ettevaatlikumad olla, siis kuulutame välja mingi lähituleviku kuupäeva – näiteks 24. veebruar oleks toredalt sümboolne. Eesti teataks, et koroonatõenditest saab minevik, maskidest samuti ning ammugi lõpevad kellaajalised ja muud turvateatri tüüpi koroonapiirangud ettevõtete tegevusele. Testid jäävad laialdaselt kättesaadavaks, maskid samuti, aga nende tegemine/kandmine pole kuskile pääsemise eeldus.

Küsite: kas ma olen hulluks läinud? Vastupidi, hullumeelsus on elu ja majandustegevust ikka veel edasi piirata. Lõviosa rahvast on täis- või tõhustusvaktsineeritud või läbi põdenud, mis teadlaste kinnitusel annab tugeva kaitse raske haigestumise vastu. Mida veel oodata,” küsib Zirnask.

Lea Danilson-Järg tegi Postimehes üleskutse: omikronile uksed valla! “Millised võiks olla aga järeldused valitsusele? Kuna omikroni tüve massilist levikut maskid, tõendid, piirangud ega isolatsioon ilmselgelt ei peata, on need kaotanud mõtte ning tuleb kohe kõrvale jätta. Pealegi aitame omikronile uste avamisega raskemate tagajärgedega delta kiiremini välja tõrjuda ning säästame sellega Eesti inimeste tervist ja elusid. Ja mida kiiremini me omikroni hiidlaine läbi põeme, seda kiiremini taastub ka normaalne elu. Oleks ju tore, kui Eesti saaks olla esimene riik, kes koroona seljatab. Lõpulahingut ei tohi enam edasi lükata!”

Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov aga kommenteeris oma Facebooki seinal PERH-i töötajate suure peo artiklit:

Arstid ja meditsiinitöötajad on igasuguse lõõgastuse kindlasti ära teeninud (irvhammas võiks öelda, et koroona ei levi nende seas, kes on peo ära teeninud), kuid kui isegi meditsiin tuleb niimoodi kokku, siis milleks üldse piirangud? Ehk tuleks siingi näidata initsiatiivi ja lõpetame selle pideva kriisiolukorra ja inimeste lahterdamise ära?

Nagu Tõnu Runnel oma seinal kirjutas (nõustun peaaegu kõigega):
“Minu programm 1 nädal pärast omikroni tippu:
– mask saab vabatahtlikuks
– vaktsiin jääb vabatahtlikuks
– kiirtestid jäävad vabatahtlikuks
– PCR testid saavad vabatahtlikuks
– haigustunnuste korral soovitus 5 päeva omaette olla (kui sa niikuinii ei testi, pole sund paraku jõustatav)
– kommunikatsioon jääb toetama vaktsineerimist, testimist, eneseisolatsiooni
– tööandjad võivad vaktsineerituse töölepingu tingimuseks seada (meditsiin, sotshoolekanne jt juba tegid)
– asutused võivad kiirtestidega koldeid hallata
– rahvusvahelise lennuliikluse jm piirideülese liikumise piirangute langetamine lahendatakse koos välispartneritega.”

Taani ajaleht Ekstra Bladet vabandas oma lugejate ees, et nad on “hüpnootiliselt” järginud valitsuse COVID-19 narratiivi ja tunnistas, et “me põrusime”. Ajalehe suur esilehe pealkiri ongi “Me põrusime”. “Peaaegu kaks aastat oleme me – ajakirjandus ja elanikkond – olnud nagu hüpnoosis, ülekoormatud valitsuse igapäevaste koroonaviiruse arvudega,” tunnistatakse artiklis.

“ME EI OLE olnud piisavalt julged, et nõuda valitsuselt vastust, miks inimesed satuvad haiglasse koroonaga ja mitte koroona tõttu. Sest see on suur erinevus. Väga suur erinevus.“ Ekstra Bladet väidab, et võimud on valetanud ka pandeemia muude aspektide kohta ning seetõttu on inimeste usaldus nende suhtes kõvasti langenud.

Hüpnoosist näib toibunud olevat ka Eesti valitsuse teadusnõukoja endine juht, viroloog Irja Lutsar, kes ütles intervjuus Õhtulehele, et testimise strateegia vajab uut lähenemist ja massiline PCR-testimine tuleks lõpetada.

Briti terviseminister Sajid Javid andis reedel teada, et vaktsiinipassidest loobutakse veel selles kuus ning peale seda jääb ainsaks meetmeks vaid maskide kandmine siseruumides, kuid on võimalik, et ka sellest loobutakse.

Hollandis aga avasid baarid ja kohvikud eile oma uksed valitsuse piirangutest hoolimata.

See kõik on juhtunud ainult viimase nädala jooksul ja need on ainult mõned näited paljudest. Kas lõpuks hakkab jää sulama ning piirangute lõpetamist ja koroona gripiga võrdsustamist hakkab peagi nõudma häälekas enamus?

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Toimetasid Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt