UK valitsuse lekkinud dokument väidab, et vaktsiinipassid võivad tegelikult soodustada COVID-i levikut

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2021 kell 14:22Suurbritannia valitsusest lekkinud dokument väidab, et uuringute põhjal võivad vaktsiinipassid olla kahjulikud, kulukad ja isegi soodustada COVID-19 levikut, vahendab Newsweek. Täpsemalt, ekspertide koostatud mõjuhinnang toob välja põhjused, miks vaktsiinipass võib kasu asemel tuua hoopis kahju. Niisiis on Suurbritannias, kus esialgu on loobutud riigisisestest vaktsineerimispassidest, siiski õhus “plaan B”, mis ei välista rangemate meetmete, sh nn koroonapassi kasutuselevõttu. 

 

Digi-, kultuuri-, meedia- ja spordiosakonna (DCMS) koostatud mõjuhinnangu sai oma valdusesse The Telegraph, selles dokumendis kirjeldati vaktsiinipasse passe kui “vastupidiselt toimivaid ja potentsiaalselt kahjulikke” meetmeid. Peamine murekoht, millele raportis viidatakse, on see, et passid võivad inimesi suurematelt üritustelt meelitada väiksematesse. Kui suuremates kohtades, näiteks staadionidel, on rohkem ruumi ja vaba õhku, siis väiksemates klubides ja baarides on üldiselt halb ventilatsioon ja inimesed on kitsamalt kokku surutud.

 

Rahvas eelistab väiksemaid kohti

“On näga suundumust, et suurüritustel osalemise ning majutus- ja toitlustusasutustes toimuvatel üritustel osalemises on toimumas nihe,” sedastab septembri algusest pärinev dokument. “Sektori põhiprobleemiks on see, et koroonatõendi nõue võib viia tegevuse ja äri suurematest muusikaürituste toimumiskohtadest mujale, näiteks pubidesse, kus on hiliste tundideni kehtivad alkoholilitsentsid, mis võib olla potentsiaalselt kahjulik,” selgitatakse dokumendis.

Ühendkuningriigis on praegu käimas poliitiline arutelu nn plaani B üle, mis pakuks välja rangemad meetmed COVID-19 leviku peatamiseks. Selle plaaniga võidakse kehtestada mõned uued reeglid, nagu maskide kandmine teatud tingimustes vastavalt vajadusele, inimeste julgustamine kodus töötama ja kohustuslikud vaktsiinipassid. Kui valitsus võtab plaani B raames kasutusele vaktsiinipassid, nõutakse ööklubides vaktsineerimist tõendavat dokumenti – siseruumides üle 500 osalejaga, väljas 4000+ osalejaga kohtades, ja mis tahes muudes kohtades, mis mahutavad rohkem kui 10 000 inimest.

 

Lisakulud vaktsineerimispassi kontrolliks

DCMS-i dokumendis öeldakse, et kui ürituse toimumiskohas on rohkem kui 10 000 inimest, on vaktsineerimise tõendamiseks vaja umbes 5700 lisatöötajat. Selles väljendati muret, kas suurtel staadionidel on võimalik palgata nii palju lisatöötajaid. Hinnangus toodi veel välja, et vaktsiinipasside nõudmisel võib suurürituste korraldajate rahaline kahju olla vahemikus 345 miljonit naela (476 miljonit dollarit) kuni 2,067 miljardit naela (2,85 miljardit dollarit).

The Telegraph tsiteeris DCMS-i pressiesindajat, kes ütles, et “puuduvad tõendid, mis viitaksid sellele, et vaktsineerimispassi kasutamisel mõjutaks ettevõtteid väiksem osavõtt, kuna paljud kohad kasutavad seda sisenemisel juba aasta ringi”. Aruandes rõhutati siiski ka vaktsiinipasside positiivseid külgi, kui need peaksid rakenduma: “On häid tõendeid, mis viitavad sellele, et vaktsineerimispassidel oleks kasulik mõju nakatumise määrale ja see väldiks ka piiramise või sulgemise vajadust.”

Tervishoiuasutused kogu Inglismaal on kutsunud valitsust üles aktiveerima plaani B, kuna on mures COVID-i leviku pärast talvekuudel.

“Plaan B avaldati sügistalvises plaanis ja see dokument ei esinda valitsuse poliitikat,” lisas DCMS-i pressiesindaja. “Oleme olnud kogu aeg selgel seisukohal, et rakendame plaani B ainult siis, kui tõendid näitavad, et NHS (Suurbritannia terviseamet) on sunnitud sellise otsuse vastu võtma.”

 

Allikas: Newsweek

 

Tõlkis: Indrek Himma

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt