Suurbritannia riigisisese vaktsiinipassi plaan pannakse pausile?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2021 kell 17:26Suurbritannia valitsus kaalub ettepanekut loobuda Covid-19 vaktsineerimispassi nõudest riigisisestele suurüritustele pääsemiseks, kirjutab The Telegraph. Ametnikud, kes tegelevad Covid-19 staatuse sertifikaadi jõustamise võimalustega, on seisukohal, et kehtivaid seadusi ei muudeta nii, et Ühendkuningriigis võetaks kasutusele riigisisene vaktsiinipass. Kõrgetele riigiametnikele lähedalseisvad allikad vihjavad sellele, et seadusemuudatuse vastu on nii peaminister Boris Johnson kui ka kabinetiminister Michael Gove.

 

Praegu tegeleb Ühendkuningriigi valitsus andmete kogumisega, et teha kindlaks, kas piirangute kaotamine Inglismaal saab jätkuda plaanipäraselt alates 21. juunist  – just selleks tärminiks loodeti, et saab korraldada juba ka suuremaid massiüritusi nagu jalgpallivõistlused ja kontserdid.

 

Eetiline dilemma, aga mitte ainult!

Valitsus hakkas vaktsiinipassi kasutuselevõttu kaaluma esimest korda veebruaris, kui Boris Johnsoni taasavatud Inglismaa tegevuskava raames algatati nende riigisisese kasutamise võimaluste uurimine. Kaaluti vaktsiinipassi kasutuselevõttu kolme kriteeriumi alusel: inimene on saanud vaktsiinisüsti, ta on andnud hiljuti negatiivse testi või tal on antikehad pärast viiruse läbipõdemist.

Rahvusvaheliste reiside jaoks, kuna mõned riigid juba nõuavad riiki sisenemiseks vastavaid tervisetõendeid, saavad Ühendkuningriigist pärit reisijad oma “negatiivsuse” tõestamiseks kasutada NHS rakendust.   Aga vaktsiinipassi kasutamine Ühendkuningriigi siseselt on palju keerulisem teema – kriitikud hoiatavad, et inimeste sundimine sotsiaalsetel sündmustel tõestama oma meditsiinilist seisundit, tekitab tõsiseid eetilisi küsimusi.

Valitsus on kaalunud seaduse muutmist, et nõuda Covid-19 passe sellistel üritustel nagu jalgpallivõistlused, kontserdid, festivalid ja ärikonverentsid. Peaminister on juba välistanud passide kasutamise eluliselt olulistes tegevustes, nagu näiteks kaupluse või arsti külastamiseks ja märkis, et ei poolda nende kasutamist ka pubides ja restoranides.

Covid-19 staatuse sertifitseerimist uurinud Covid-19 nõukoja arvates pole vaktsiinipasse õiguslikult üldse vaja. The Telegraphi infoallikas ütles, et seda võimalust tegelikult valitsuse tagatubades enam tõsiselt ei kaalutagi.

Vähenevat huvi vaktsiinipassi kasutuselevõtu vastu on põhjustanud ka see, et riiki sisenevad väliskülalised ei saa kasutada NHS-i rakendust  süsteemi ülekoormuse tõttu, ning seda takistavad ka meditsiinilised erandid, sh vaktsiinisüsti vastu allergiliste reaktsioonidega inimesed ja veel vaktsineerimata noored.

 

Vaktsiinipassi kasu tervisele otsustajate kaalukausil

Ministrid on eraviisilistel kohtumistel avaldanud muret ka selle üle, milline oleks Covid-19 passi konkreetne kasu tervisele, tehes ametnikele ülesandeks vastavate põhjuste täpsemaks selgitamiseks.

Valitsuse vähenevat huvi vaktsiinipassi kasutuselevõtu vastu põhjustab ka madal haigestumiste arv ja üha kasvav vaktsineeritute arv, mis näitab, et passi kasu tervisele on üha vähem põhjendatud, rõhutasid ministrid eraviisilistel kohtumistel.

Otsuse vastuvõtmise eest vastutav kabinetiminister Michael Gove ei pea veel oma seisukohta Johnsonile esitama. Kuid mõlemale lähedal seisvad allikad vihjavad sellele, et kumbki ei soovi seda otsust kergekäeliselt vastu võtta.

Lisaks loobub Iisrael, riik, kelle eeskujust UK vaktsineerimisel lähtus ja kus Gove käis isiklikult kohal olukorda vaatlemas, peatselt oma rohelisest passist, sest riigi kodanikud on suures osas vaktsineeritud.

Valitsuse otsus loobuda seaduse muutmisest, et sundida suurüritustel vaktsiinipassi kasutama, ei tähenda iseenesest veel seda, et selline võimalus (ja seadusemuudatus) pandaks lõplikult kalevi alla. Valitsuse värske ülevaade aprillis sedastas, et miski ei takista ettevõtetel enne sisenemise lubamist nõuda inimeselt Covid-19 staatuse tõestamist, eeldusel, et ei rikuta võrdõiguslikkuse seadusi.

Tõenäoliselt jätkub töö ka NHS-i rakenduse kallal, et oleks võimalik operatiivselt näidata tõendeid süsti, negatiivse testi või antikehade kohta, arvestades, et seda kasutatakse rahvusvaheliste reiside jaoks.

 

Suvi paneb plaani pausile, sügis võib olukorda muuta

Valitsuse ministrid võivad ka sügis- ja talveperioodil hakata uuesti nõudma Covid-19 passe, lähtudes sellest, et Covidisse haigestumise olukord võib järsult halveneda.

Otsust mitte kuulutada välja õiguslikke muudatusi Covid-19 passide kasutuselevõtuks käsitletakse nende konservatiividest parlamendiliikmete võiduks, kes ähvardasid vastasel korral ühineda leiboristidest opositsionääridega.

Gove andis “pehmes toonis” lihtsalt mõista, et valitsus ei ole veel valmis Covid-19 passide riigisiseseks kasutamiseks.

Ta ütles: “Ma arvan, et mõnede seas on valitsenud arusaam, et valitsus hoiab vaktsiinipassi juurutamisest kinni sama kinnismõtteliselt, nagu JFK ütles, et ta saadab inimese Kuule, tulgu mis tuleb! See pole nii. Läheneme asjale pragmaatiliselt, et veenduda, kas see võib anda lisandväärtust ja kui mitte, siis me selle plaaniga edasi ei lähe!”

Telegraphi allika sõnul kaalub Gove põhjalikult vaktsiinipassi poolt- ja vastuargumente, veendumaks nende riigisisese kasutuselevõtu vajalikkuses ja lähtuvalt sellest annab oma soovitused peaministrile. Mingit lõplikku otsust pole veel vastu võetud.

 

Allikas: The Telegraph

Foto: Pexels / Artem Beliaikin

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt