Ungaris avaldati meelt peaministri vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2013 kell 8:38orban

Ungari pealinnas Budapestis avaldasid pühapäeval tuhanded inimesed meelt peaminister Viktor Orbáni vastu, keda süüdistatakse omavolitsemises ja diktaatorlikus käitumises. Protestijad on peaministrile hüüdnimeks andnud “Viktator”, vahendab BNS.

 

Orbáni valitsus surus mõni aeg tagasi läbi põhiseaduse muudatuse, mis piirab konstitutsioonikohtu võimu. Arvustajatest hoolimata on peaministri erakond Fidesz arvamusküsitlustes ülekaalukalt populaarseim 40 protsendilise toetusega. Teisel kohal on paremäärmuslik partei Jobbik.

ÜRO inimõigusvolinik kritiseeris reedel Ungarit vastuoluliste põhiseadusmuudatuste pärast, mis õõnestavad maailmaorganisatsiooni hinnangul riigi õigussüsteemi sõltumatust. “[Põhiseadus]muudatus võeti vastu ilma korraliku avaliku aruteluta küsimuste üle, millel võib olla põhjapanev mõju inimõigustele, mis Ungari elanikkonnale kättesaadavad on,” ütles pressiesindaja Rupert Colville ajakirjanikele.

11. märtsil vastu võetud uued eeskirjad piiravad Ungari konstitutsioonikohtu võimu ning tõid sisse poleemilised meetmed, mille selle kohtunikud on viimastel kuudel kehtetuks tunnistanud. Orbán on tõrjunud häälekat kodu- ja välismaist kriitikat põhiseadusmuudatuse üle, mis on neljas alates tema võimuletulekust 2010. aastal. Tema sõnul ei ole tegemist võimuhaaramisega, sest kõik muudatused on kooskõlas EL-i reeglitega.

Konstitutsioonikohus kaotab õiguse kuulutada põhiseadusesse kirjutatud sätted õigustühiseks ja saab seadusmuudatusi hinnata vaid protseduurilistel, mitte enam sisulistel alustel. Samuti kaotab vetoõiguse president, välja arvatud protseduuriliste rikkumiste puhul. Üks uuendustest defineerib perekonda “abieluna mehe ja naise vahel”, mille konstitutsioonikohus varem “liiga kitsapiiriliseks” tunnistas.

 

Allikad: BNS,  Russia Today

 

Loe lisaks: Guardian

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt