ÜRO palub taas Suurbritannial keelustada taserite kasutamine laste peal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. veebruar 2016 kell 14:15



Maikuus kavatseb Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) taas nõuda Suurbritannialt, et nende politseinikud lõpetaksid laste tulistamise ning ähvardamise taserite ehk elektrišokirelvadega. Selliste juhtumite arv on kasvanud alates eelmisest korrast, kui ÜRO meenutas Suurbritanniale, et selline käitumine rikub ÜRO laste õiguste konventsiooni, millega riik on ka liitunud. 2013. aastal oli noorim elektrišokirelvaga ähvardatu 11-aastane ning sellega tulistatu 14-aastane laps.

 

Inglismaal ja Walesis on maailma üks madalamaid vanusepiiranguid kriminaalvastutusele ja sellega seonduvatele vanglakaristustele. Arvestades seda, et selles piirkonnas võib kuritegude eest karistada juba 10-aastaseid, pole üllatav, et seal on ka suurim arv lapsvange Lääne-Euroopas. Aastal 2014 politsei peatas ja otsis läbi ligi 300 alla 5-aastast – seda tehakse tavaliselt siis, kui ametnikud usuvad, et läbiotsitav võib kanda endaga näiteks nuga või on seotud terrorismiga. Üldiselt aga otsitakse väikelapsi läbi, kui politsei kahtlustab, et täiskasvanud kasutavad neid relvade, varastatud asjade või narkootikumide peitmiseks.

Suurbritannia politsei hakkas elektrišokirelvi kasutama juba 2003. aastal ning toona õigustati nende kasutuselevõttu väitega, et kodanikele on ohutum, kui politseiniku kasutuses on tavaliste relvade asemel hoopis elektrišokirelvad. Sellistest relvadest väljub tulistamisel kaks noolt, mis läbistavad ohvri keha viie sekundi vältel 50 000-voldise elektrivooluga, tekitades kontrollimatuid lihastõmblusi, segadust kogu närvisüsteemis ja mõningatel juhtudel ka surma põhjustavaid südameprobleeme.

ÜRO kutsus juba 2008. aastal Suurbritanniat üles käsitlema elektrišokirelvi kui laste õiguste konventsiooni poolt lastele ohtlikke seadmeid, mis peavad alluma konventsiooni reeglitele ja piirangutele ning mida ei tohi rakendada laste peal. Sellest istungist saadik on aga politsei üha enam kasutanud elektrišokirelvi ka laste vastu. Näiteks suurenes aastal 2013 selliste intsidentide arv lausa 38% ning politseinikud sihtisid lapsi elektrišokirelvadega (dokumenteeritult) 431 korral, 11–17-aastasi tulistati elektrišokirelvaga 37 korral. Kõige noorem relvaga pihta saanu oli 14-aastane ning ähvardatu 11-aastane.

Inglismaa laste õiguste liidu asedirektori Carla Garnelase sõnul on laste peal elektrišokirelva kasutamine nende inimõiguste rikkumine. Tema sõnul on ÜRO organisatsioonid korduvalt palunud Suurbritannia valitsusel keelustada šokirelvade kasutamine laste peal, sest need võivad põhjustada tõsist füüsilist ja psühholoogilist kahju, kuid selline praktika jätkub kõigele vaatamata. Muu hulgas on politsei pidanud õigustatuks laste peal elektrišokirelva kasutamist juhul, kui nad on hoidnud käes nuga või käitunud ähvardavalt. Politsei sihtis 10-aastast poissi elektrišokirelvaga ka siis, kui ta hoidis käes nuga ning ähvardas end vigastada. Valitsusasutused leiavad aga, et elektrišokirelvad võimaldavad politseinikel rakendada uudset ja olulist taktikalist võimalust ning et nad peavad ja suudavad relva tulistamisele eelnevalt adekvaatselt hinnata sihtmärgi haavatavust, milles mängib suurt rolli ka nende vanus.

 

Allikad: The Independent, International Business Times

Foto: express.co.uk

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt