Californias jõhkralt kodutu tapnud politseinikud mõisteti õigeks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2014 kell 17:34



Skisofreenia diagnoosiga hulkur Kelly Thomas (37) suri 2011. aasta juulis, olles viis päeva enne seda politseinike poolt eriti jõhkralt läbi pekstud. Tema kallal toime pandud vägivallajuhtumis osales kuus Fullertoni politseijaoskonna töötajat, kellest osa jätkab oma tööd ka täna. Kolm raskete süüdistustega kohtu all olnud politseinikku on uurimise alt vabanenud. Kogukonna rahulolematus asjade käiguga on vallandanud Fullertoni tänavatel uue protestilaine, mille käigus rohkem kui tosin politseivägivalla vastu meelt avaldanut omakorda kinni on peetud.

 

Kodutu meelehaige mees oli kohalike politseitöötajate vana tuttav – register näitab, et ajavahemikus 1990–2011 oli tal võimudega kokkupõrkeid olnud 92 korral. Juhtumid varieeruvad loata keelatud territooriumil viibimisest kuni relvastatud kallaletungideni. Lisaks on Kelly Thomase isa Ron Thomas varem töötanud Orange´i maakonna abišerifina.

 

Mis tol juuliõhtul tegelikult juhtus?

5. juuli õhtul kella 8.30 paiku teatati Fullertoni politseijaoskonda, et bussijaama juures lõhub vandaal sinna pargitud autosid. Asja uurima sõitnud politseinikud avastasid territooriumilt palja ülakeha ja räsitud välimusega Thomase ning asusid teda küsitlema. Esialgu oli ametlikus politseiraportis kirjas, nagu oleks Kelly Thomas kahele politseinikule luumurde tekitanud, kuid hiljem kohtus lükati need väited kolinal ümber.

Sündmust ülevalt posti otsast filminud valvekaamera ei näita mingisugust vastuhakku. Väidetavalt vastupanu osutava Thomase maharahustamiseks kutsutakse appi teine patrull. “Kas näed mu rusikaid,“ küsib latekskindaid kätte tõmbav politseinik Manuel Ramos Thomaselt. “Jah, mis mul neist,“ vastab Thomas. “Need on valmis sind tümaks tegema,“ teatab Ramos. Thomas satub politseinik Ramose pidevast kamandamisest ja ähvardustest segadusse, tõuseb närviliselt püsti ja üritab tõugeldes põgeneda. Ramos ja teine politseinik löövad teda ning saavad plehku panna üritava Thomase peaagu kohe kätte. Kostab rüseluse ja hoopide hääli ning Thomase karje: “Olgu, ma palun vabandust!“ Natukese aja pärast karjub ta korduvalt, et ei saa hingata. Politseinikud käsivad tal käed selja taga hoida. Saabub teine ekipaaž politseinikke, seejärel kolmas.

Vaata sündmuse salvestist:

 

Eemalt filmitud videos pole küll täpselt näha, mis toimub, kuid Thomase korduvaid valukarjeid on hästi kuulda. Ta ütleb korduvalt: “Okei, ma palun vabandust!“ ja “Ma püüan!“. Politseinikud on tunnistanud, et mehe kuuletuma sundimiseks tuli neil mitu korda kasutada elektrišokirelva taserit – pealtnägijate ja videomaterjali põhjal lausa viis-kuus korda. Videos röögib Thomas südantlõhestavalt “Isa! Isa! Isa!“, samuti võib kuulda peksmisele iseloomulikke matse ning korduvat taseri kasutamise tärinat. Skisofreeniahaige, relvitu ja poolpalja mehe “maharahustamisega“ tegeleb kuus politseinikku. Thomas kutsub endiselt isa appi ja soiub, et tal murti jalad. Veidi hiljem karjub ta taas, et ei saa hingata. Teadvust kaotava Kelly Thomase viimased lindile jäädvustatud (ja ilmselt üldse selles elus viimased) sõnad on “Aidake mind!“.

Üks sündmuskohale saabunud parameedikutest tunnistas hiljem kohtus, et pidi kõigepealt abi andma väikese vigastuse saanud politseinikule ja alles seejärel lubati tal tegeleda “basseinitäies veres“ lamava teadvusetu Thomasega.

 

Politseinikud mõisteti õigeks

Pärast “kohtumist“ politseitöötajatega 5. juuli õhtul toimetati Kelly Thomas St. Jude haiglasse. Sealt saadeti ta edasi UC Irvine’i meditsiinikeskusesse. Pärale jõudes oli ta langenud koomasse ja palju lootust talle läbivaatuse käigus paranemiseks ei antud. Thomas suri teadvusele tulemata 10. juulil 2011.

Haigusloost nähtub, et suur osa Kelly Thomase näost oli puruks pekstud, paljude luumurdudega ning ta oli lämbumas omaenda verre. Koroneri surmajärgselt avaldatud vaatluse kohaselt ei lasknud muljutud ja sisselöödud rindkere Thomasel korralikult hingata, mistõttu mehe aju jäi vajaliku hapnikuta.

Toksikoloogiaraport näitab, et Kelly Thomas ei olnud tarvitanud keelatud aineid. Tema organismist ei leitud ka jälgi alkoholist.

Süüdistused väärkohtlemises ja ettekavatsemata tapmises esitati kolmele mundrikandjale. Lisaks piirkondlikule sisejuurdlusele hakkas juhtumi uurimisega tegelema FBI. Tänaseks on politseinikud Manuel Ramos, Jay Cicinelli ja Joseph Wolfe õigeks mõistetud või on süüdistustest loobutud.

Tähelepanu väärib ka fakt, et pärast intsidendis osalenute arreteerimist ja neile süüdistuste esitamist toetasid kohalikud politseistruktuurid süüaluseid avaliku rahakogumisaktsiooniga, eesmärgiga maksta kautsjonid ning palgata neile kaitsjad.

Kohtunik loobus kõigist süüdistustest 2013. aasta jaanuaris, leides, et jõu kasutamine polnud selle juhtumi puhul liialdatud ega ülemäärane. Otsused kaevati edasi ning protsess jätkus.

 

Ka apellatsioonikohus hiilis õigusemõistmisest kõrvale

Tänavu 13. jaanuaril otsustas apellatsioonikohus, et Ramos ja Cicinelli on kõigis süüdistustes õigeks mõistetud, Wolfe´i kaasus jäeti lahtiseks. Seejärel leidis prokuratuur kahe politseitöötaja täielikku õigeksmõistmist aluseks võttes, et ka Wolfe´i süüasja arutelu pole põhjust jätkata.

Süüdistustest loobumine tundub mõistetamatu, sest Orange´i maakonna advokaat Tony Rackauckas andis 2011. aasta septembris toimunud pressikonverentsil juhtunust avalikkusele üksikasjaliku ülevaate, kasutades allikatena politseinike kohustuslikke audiosalvestusi, bussijaama valvekaamerat ja teisi materjale. Paraku ei anna valvekaamera salvestis Thomase peksmisest ammendavat pilti. Kaamera ja intsidendi toimumiskoha vahele jääva puu lehed varjavad jõhkardite kergenduseks nii mõndagi.

Rackauckas toonitas, et Thomas täitis latekskindaid kätte tõmmanud Ramose korraldusi. Ta meenutas, et salvestistelt võib kuulda, kuidas ohver oma elu eest palub, enne kui politseinikud ta metoodiliselt vaeseomaks peksavad.

 

Fullertoni elanikud protestivad tänaval

19 948 isikut on internetis allkirjastanud petitsiooni, kus nõutakse kõigi kuue intsidendis osalenud politseiniku töölt vallandamist. Fullertoni linnanõukogu liige Bruce Whitaker on televisioonis esinedes tunnistanud, et Thomase süüasja puhul on tegeletud politseipoolse kinnimätsimisega. Whitaker väidab ka, et kõik kuus politseinikku on andnud juhtunu kohta valetunnistusi.

“Ma nägin, kuidas kaks politseinikku mulle tuttavat kodutut meest vastu maad suruvad. Nad peksid teda, karjudes samal ajal, et ta vastupanu lõpetaks. Politseinikke tuli juurde ja ka nemad hakkasid teda taskulampide käepidemetega vastu kukalt peksma. Ta ei püüdnudki vastu hakata. Politseinikke tuli veel juurde ja siis hakkasid nad talle taseritest elektrilööke andma. Ta ei liigutanud üldse, vaid lamas maas, üks käsi keha all. Kuid politseinikud ei lõpetanud peksmist,“ räägib sündmuse pealtnägija Mark Turgen tänavu jaanuari alguses salvestatud uudisloos.

 

Linnanõukogu maksis emale 1 000 000 dollarit

16. mail 2012 nõustus Fullertoni linnanõukogu maksma Kelly Thomase emale tsiviilkaebuse rahuldamiseks miljon dollarit. Kohtupidamisele või Kelly Thomase isa (vanemad on lahutatud) algatatud tsiviilasjale see intsident mõju ei avaldanud.

3. juulil 2012 eemaldati politseitöölt Manny Ramos. Joseph Wolfe ei tööta seal enam sama aasta 16. juulist ja Jay Cicinelli 20. juulist alates.

Õigeksmõistmise järel selle aasta alguses puhkesid tänavatel ja Fullertoni politseijaoskonna ees taas linnaelanike protestimiitingud.

2014. aasta 18. jaanuaril arreteeriti sealsamas 14 protestivat tsiviilisikut, kellest mõned käitusid agressiivselt, kuid enamik lihtsalt ignoreeris politsei käsku vabatahtlikult laiali minna. Häkkerite grupeering Anonymous sulges seepeale Fullertoni politseijaoskonna ametliku internetilehekülje.

 

Allikad: Wikipedia, Voice of OC, Hack Read Cyber Forever, Youtube

Foto: voiceofoc.com

 

Toimetas Rando Tooming

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt