WHO: piiride sulgemine võitluses Covid-19 vastu on ebatõhus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. jaanuar 2022 kell 10:54



Kolmapäeval (19.01.2022) avaldas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) dokumendi “Avaldus rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (2005) erakorralise komitee kümnenda koosoleku kohta seoses koroonaviiruse haiguse (COVID-19) pandeemiaga”, milles tuuakse muu hulgas välja see, mida Telegram jt “vandenõuteoreetikud ja lamemaalased” on kaks aastat rääkinud: reisipiirangud ja riikide sulgemised ei anna olulist lisaväärtust võitluses COVID-19 vastu.

 

Viiruse vastu võitlemise rahvusvaheliste eeskirjade kohta nõuandeid värskendades teatas organisatsioon, et rahvusvahelised liikluskeelud tuleks tühistada või vähemasti tuleks neid leevendada.

“Pärast omikroni tüve avastamist on sellest tingitud reisipiirangute kehtestamised ebaõnnestunud, sest omikroni rahvusvahelist levikut see ei takista, seega on selliste meetmete rakendamine ebaefektiivne,” seisab avalduses.

WHO lisas, et sellised keelud “mõjuvad raskelt riikide majandusele ja sotsiaalsele elule” ja on seega kahjulikud.

WHO soovitas ka sihtkohtadel mitte nõuda rahvusvahelistel reisidel Covid-19 vastase vaktsineerimise tõendit.

See on ainus viis rahvusvaheliste reiside taasalustamiseks, arvestades Covid-19 vaktsiinide piiratud ülemaailmset varu ja ebavõrdset levikut, selgitati avalduses.

WHO ütles, et riigid peaksid selle asemel kaaluma riskipõhist lähenemisviisi rahvusvaheliste reiside hõlbustamiseks, tühistades või muutes meetmeid nagu testimine ja karantiin, kui see on asjakohane.

Sisuliselt sama seisukoha võttis Euroopa Liidu terviseamet ehk Euroopa Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskus (ECDC) juba 2020. aasta maikuus, öeldes, et “piiride sulgemine ja reisijate testimine on mõttetu”. Tookordses raportis seisis, et piiride sulgemine on mõjunud rängalt riikide majandusele ja sellest oli kasu ainult epideemia alguse edasilükkamisel või eraldatud regioonide kaitsmisel.

Olemasolevad tõendid ei toeta soovitust piiride sulgemiseks, mis võib põhjustada märkimisväärseid kaasmõjusid ning ühiskondlikke ja majanduskatkestusi Euroopa Liidus,” märkis keskus.

Pea kaks aastat hiljem oleme jõudnud sama seisukoha juurde tagasi.

 

Allikad: lingid artikli sees

Loe ka: Postimees

Foto: Alexandr Podvalny / Pexels

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt