Kohtunik peatas COVID-19 vaktsiinikohustuse kehtestamise tervishoiutöötajatele kogu USA-s

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. detsember 2021 kell 20:37Foto: Becker1999 / Wikimedia Commons (fotol koroonapiirangute vastane protest Ohios)

30. novembril kirjutas Reuters, et USA föderaalkohtunik peatas Bideni administratsiooni poolse COVID-19 vaktsineerimiskohustuse kehtestamise tervishoiutöötajatele ja jõustas otsuse täitmiseks kogu riigis. Tervishoiutöötajate üldine vaktsineerimiskohustus pidi USA-s kehtima hakkama alates järgmisest nädalast (6. detsembrist).

 

NY Times kirjutab, et kohtunik Terry A. Doughty ettekirjutus laiendas esmaspäeval Missouri osariigi föderaalkohtu poolt välja antud eraldi määrust. Varasemat määrust oli kohaldatud vaid 10 osariigi suhtes, kes ühinesid hagiga presidendi otsuse vastu, mille kohaselt peavad kõik haiglate ja hooldekodude tervishoiutöötajad saama vähemalt esimese süsti 6. detsembriks ja olema täielikult vaktsineeritud 4. jaanuariks.

“Pole kahtlust, et 10,3 miljoni tervishoiutöötaja vaktsineerimine on Kongressi, mitte valitsusasutuse pädevuses tehtav otsus,” kirjutas Louisiana lääneringkonna ringkonnakohtu kohtunik Doughty, lisades, et kas isegi kongressi seadustatud määrus, mis muudaks vaktsineerimise kohustuslikuks, oleks põhiseaduspärane.”

Doughty nimetas ametisse endine president Donald J. Trump. Otsus peatada tervishoiutöötajate vaktsineerimiskohustus lähtus kümnetest kaebustest, mis selle otsuse vastu kohtule tehti ja mille eesmärk on kaitsta kodanikke vaktsineerimiskohustuse eest ning vältida töökohtade ja maksutulude kaotust, mis vaktsineerimiskohustusega paratamatult kaasneks.

 

 

Tervishoiutöötajate vaktsineerimiskohustus tooks kaasa personali lahkumislaine

USA-s olid mitmed linnad ja osariigid juba kehtestanud tervishoiutöötajatele omalt poolt vaktsiinikohustuse, et ohjeldada haiguspuhanguid, mis sageli levisid kogukondadest meditsiiniasutustesse, näiteks hooldekodudesse. Vaktsiinikohustuse kehtestamine sai hoogu juurde ka delta tüve levikuga, millega seoses Covidi juhtumite arv paljudes osariikides järsult kasvas.

Mõned suuremad haiglaketid ja mitmed suured hooldekodud hakkasid samuti nõudma oma töötajatelt vaktsineerimist juba enne seda, kui president hakkas nõudma üleriigilist kohustust. Tervishoiutöötajate vaktsineerimine on alates suvest kasvanud, üleriigiliselt on hooldekodu töötajate vaktsineerituse määr üle 74 protsendi, kuigi mõnes piirkonnas on see endiselt palju madalam.

Louisiana peaprokurör Jeff Landry ütles, et juhib 14 osariiki hõlmavat kohtuasja vaktsiinikohustuse vastu, sest riiklik nõue lõhub riigieelarvet ja halvab tervishoiuasutuste tööd.

 

Bideni administratsioon sidus vaktsiinikohustuse täitmise riikliku rahastamisega, nõudes miljonite töötajate vaktsineerimist haiglates, hooldekodudes või muudes tervishoiuasutustes, mis sõltuvad suuresti riiklikest tervisekindlustusprogrammidest Medicare ja Medicaid. Kuid paljud tervishoiuteenuse osutajad – eriti hooldekodude ja maahaiglate haldajad – kaebasid, et töötajad, kes seni kõhklesid vaktsineerimisotsuse tegemisel, lahkuvad nüüd töölt, mis süvendab töötajate puudust, mis oli probleemiks juba ammu enne pandeemiat.

Kohtule esitatud kaebused aitasid kasvatada vastuseisu vaktsineerimiskohustusele paljudes osariikides, sh Texas ja Florida, mis on pandeemia ajal olnud vaktsineerimise, maskide kandmise ja teiste föderaalpoliitiliste otsuste vastu.

Ka USA-s on praegu tähelepanu keskmes Omicroni tüvi, mille kohta liigub palju vastuolulist infot. Uue tüvega hirmutamise kiuste aga ühendas rohkem kui tosin osariiki ja hulk tööandjaid jõud, et võidelda 100 või enama töötajaga eratööandjatelt kõikide ettevõtte töötajate vaktsineerimist..

Doughty ettekirjutus on esimene samm vaktsiinikohustuse vastu algatatud hagides. Kõiki vastavaid juhtumeid tuleb veel kohtuniku ees arutada ja kõik alama kohtu otsused kaevatakse tõenäoliselt edasi.

 

Allikad: Reuters, NY Times

 

Foto: Becker1999 / Wikimedia Commons (fotol koroonapiirangute vastane protest Ohios)

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt