Uus eurovastane partei võib Saksa valimistel kaardid segi lüüa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. aprill 2013 kell 19:18A-delegate-takes-advertising-material-of-Germany-s-anti-euro-party-Alternative-fuer-Deutschland-Alternative-for-Germany-during-the-first-party-congress-in-Berlin

Saksa uus eurovastane erakond Väike Alternatiiv Saksamaale (Alternative fuer Deutschland) võib valimisaastal kaardid segi lüüa ning ohustada Angela Merkeli napi enamusega koalitsiooni, vahendas BNS.

 

Väike Alternatiiv Saksamaale (AfD), mis soovib eurost loobuda ja tuua tagasi Saksa marga, kogus vaid kaks päeva pärast asutamiskongressi arvamusküsitluses kolme protsendi sakslaste toetuse. Suurparteid ja poliitikavaatlejad suhtuvad uutesse erakondadesse tõsiselt, sest isegi väikeparteid võivad põhjustada Saksamaa koalitsioonidel põhinevas parlamentaarses süsteemis otsustavaid nihkeid.

“Kui nad juba praegu kolm protsenti said, siis läheb neil üsna hästi,” ütles Berliini Vaba Ülikooli politoloog Gero Neugebauer. “Nad on ületanud esimese olulise tõkke. Neil on organisatsioon, liikmed ja nad on tähelepanu keskmes. Ajal, mil koalitsioonid võidavad valimisi ülinapi enamusega, tähendab iga erakond, kes võib hääli koguda, kristlikele demokraatidele ohtu.”

Erinevalt paljudest teistest Euroopa euroskeptilistest parteidest on AfD hoidnud seni eemale paremäärmuslikust ja immigrantidevastasest retoorikast. Partei tuumik koosneb keskklassi valijatest, teadlastest ja äritegelastest. Uue erakonna juht Bernd Lucke kutsus pühapäeval Saksamaad loobuma ühisrahast, öeldes erakonna asutamiskongressil, et euro sunnib Saksa maksumaksjaid päästma pankrotist Lõuna-Euroopa riike, kus elanikud neid nende pingutuste eest natsideks sõimavad.

“Euro tõttu ei kõhkle Lõuna-Euroopa inimesed väljendamast Saksamaa suhtes oma vastikust, kasutades seejuures vanu natsivõrdlusi,” ütles Lucke. “Sellist Euroopat mina endale ette ei kujutanud.”

Kongress kiitis heaks platvormi, mis kutsub tegema Euroopa Liidu alusleppesse muudatusi, võimaldamaks euroala riikidel “otsustada demokraatlikult, millist valuutat nad soovivad kasutada”.Uus erakond loodab lõigata tulu kasvavast hirmust eurokriisi süvenemise ees ning kartusest, et see võib kaasa tõmmata ka bloki suurima majanduse. Erakond loodab koguda üldvalimistel viis protsenti häältest ja pääseda parlamenti.

Märtsi keskel ajakirjas Focus avaldatud küsitlustulemused näitasid, et 26 protsenti sakslastest kaalub hääle andmist eurovastasele parteile. 40-49-aastaste vastajate seas oli see näitaja isegi 40 protsenti.

 

Allikad: BNS, RT, AP

Foto: Die Welt

 

Toimetas Õnne Puhk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt