Uus suur oht internetivabadusele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. mai 2013 kell 13:40Leaders_of_TPP_member_statesKolmapäeval kogunesid Peruu pealinna Limasse 11 riigi esindajad, et arendada kinniste uste taga Vaikse ookeani ülest koostööd (Trans Pacific Partnership, TPP). Tegemist on rahvusvahelise kokkuleppega, milles osalevad Kanada, USA, Mehhiko, Peruu, Tšiili, Vietnam, Singapur, Jaapan, Brunei, Malaisia, Austraalia ja Uus-Meremaa. Väidetavalt on nad ette võtnud koostöö tegemise autoriõiguste ja internetivabaduste suunal ja interneti üks suuremaid valvekoeri Electronic Frontier Foundation (EFF) on seda koostööd kirjeldanud juba kui üht viimaste aastate suuremat ohtu globaalsele veebile.

 

Suurimad ohud on juba eelmisest seadustest ja kokkulepetest tuttavad – karmimad karistused, autoriõigustega kaitstud materjalide enda tarbeks tehtavate koopiate keelamine jne. Aga kõigest sellest hullem on see, et üldsusel pole aimugi, mis üldse täpselt arutuse alla tuleb. Nii ei saa ka oma protestihääli kuuldavale tuua, sest kõik on salajane. Üldsus teab internetivabaduste piiramise plaanist vaid tänu eelmisel suvel lekkinud ettepanekute mustandile.

Seaduste karmistamise pooldajad on muutunud ilmselt nii salatsevaks suure vastuseisu tõttu, mida kõik nende propageeritud seadusemuudatused kaasa on toonud. Suurte protestilainete tõttu pole näiteks SOPA, ACTA ja CISPA veel läbi läinud.  Pärast seda, kui Euroopa ACTA tagasi lükkas, pöördusid autorikaitsjad TPP poole, mis võimaldaks karmid seadused vastu võtta ilma Euroopat esialgu kaasamata.

 

Allikad ja lisalugemine: The Verge, EFF

Foto: commons.wikimedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt