WHO rahvusvaheliste tervise-eeskirjade muudatustest võeti reedel vastu vaid üks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. mai 2022 kell 18:49Foto: Wikimedia Commons / United States Mission Geneva

Eelmisel reedel leppisid maailma riikide esindajad 75. Maailma Terviseassambleel kokku rahvusvahelistes tervise-eeskirjade muudatuste ühes punktis, vahendab Reuters. Esialgsed muudatused näevad seega ette üksnes artikli 59 muutmist, mis kiirendaks reformi elluviimist 24 kuult 12 kuule. Teised USA ettepanekud, mida WHO 194 liiget peavad omavahel veel läbi arutama, hõlmavad eksperdirühmade võimalikku lähetamist saastekohtadesse ja uue vastavuskomitee loomist (st WHO kontrolli jõustamist), kes jälgib reeglite rakendamist.

 

Washingtoni algatatud reform, mida toetavad eelkõige Jaapan ja Euroopa Liit, on esimene samm rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (IHR – International Health Regulations – loe lähemalt SIIT) suurreformi suunas, mis sätestab riikide õiguslikud kohustused seoses haiguspuhangutega. Reformi täielik elluviimine võtab eeldatavasti aega kuni kaks aastat.

Eelmise nädala alguses väljendasid Aafrika riigid ja mõned teised riigid reformile tugevat vastuseisu, aga ettepaneku sõnastuse muutmisega saavutati lõpuks kompromiss. “Eile õhtul jõuti koridorides kompromissile,” ütles üks allikatest, kes polnud volitatud läbirääkimistest avalikult rääkima.

Uus ettepanek, mille assamblee peab veel ametlikult heaks kiitma, viitab nüüd sammudele, mille eesmärk on käsitleda “võrdsuse” küsimusi, mis on võtmeküsimus arengumaadele, sealhulgas paljudele Aafrika riikidele, kes otsivad tagatisi vaktsiinide ja ravimeetodite jagamise kohta tulevaste tervisehädade jaoks.

 

Reform peaks ellu viidama ühe aastaga

Esialgsed muudatused näevad ette artikli 59 muutmise, mis kiirendaks reformide elluviimist 24 kuult 12 kuule. Teised USA ettepanekud, mida WHO 194 liiget peavad veel läbi arutama, hõlmavad eksperdirühmade võimalikku lähetamist pandeemiakohtadesse ja uue vastavuskomitee loomist, et jälgida reeglite tulevast rakendamist. Ka Venemaa on esitanud IHR reformi ettepanekud, mida pole veel avalikustatud.

Teatavasti jättis Ühendkuningriigi tervishoiuministeeriumi töörühm 13-st muudatusettepanekust enamiku ehk tervelt 12 ettepanekut välja – ja tundub, et sellest eeskujust nakatusid ka teised riigid. Nüüdseks on selge, et Maailma Terviseassambleel läkski nn WHO pandeemialepingust esialgu läbi ainult üks punkt (ehk siis riigid peavad aktsepteerima seadusi ja kohandama uusi rahvusvahelisi tervishoiueeskirju senise kuni kahe aasta asemel vaid aasta jooksul), teiste punktide osas veel kokkulepet pole saavutatud.

Telegram kirjutas eelmisel nädalal ka sellest, et USA pole WHO tervise-eeskirjade muudatuste läbisurumisel sugugi ühtne: nimelt teatas Florida osariigi kuberner Ron DeSantis, et Florida ei toeta WHO ülemaailmset pandeemialepet mitte mingil juhul.

 

Allikas: Reuters, teised allikad tekstis sees

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt