Rahvusvaheline pandeemialeping: USA soovib tugevdada WHO kontrolli rahvusriikide üle

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. mai 2022 kell 16:47WHO lipp. Foto: Wikimedia Commons / CC0

Peaaegu et märkamatult peavad EL, G7 ja WHO läbirääkimisi lepingu üle, mida hakatakse tulevaste pandeemiate korral kasutama rahvusvaheliseks juhtimiseks. Ameeriklaste soovi kohaselt tuleks Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) positsiooni rahvusriikidega võrreldes oluliselt tugevdada. Need, kes kaasa ei mängi, hakkavad “klistiiri” saama.

 

Riikide etturid on tulevasteks pandeemiateks valmistumisel loomulikult esireas. Näiteks Saksamaa terviseminister Karl Lauterbach arvab teadvat, et pandeemiad jäävad igaveseks nähtuseks: “Oleme praegu alati hädaolukorras. Kliimamuutused toovad paratamatult kaasa rohkem pandeemiaid,“ ütles ta märtsis oma raamatu esitlusel. Ja seda, mida see konkreetselt tähendab, ütles ta mõni aeg hiljem, 28. aprillil Bundestagi tervisekomitee koosolekul, mille protokolli Welti toimetaja avalikustas.

Pandeemiaks valmisolek on väga oluline teema. Ta on mitu kuud töötanud umbes 30 rahvusvahelise teadlase, suurte sihtasutuste ja ülikoolidega G7 ettevalmistuste raames ülemaailmse pandeemiaks valmisoleku pakti nimel. Töö on edenenud ja suunatud globaalse süsteemi väljatöötamisele, mille kaudu saaks väga varakult tuvastada uusi haigustekitajaid ning millesse on kaasatud spetsialistid, kes saaksid infot senisest palju kiiremini. Modelleerimismeetodite ja geneetilise tõlgendamise meetodite abil saaks kiiremini välja töötada ja hankida uusi vaktsiine. See on praegu BMG kõige olulisem projekt.

 

Pandeemia juhtimine: valitsus – juhtimine – jälgimine – kontroll

Seni on vanameedia pööranud üllatavalt vähe tähelepanu valitsuste ühisele “kõige tähtsamale projektile”. See võib muutuda, kui G7 riikide (Saksamaa, Kanada, Prantsusmaa, Itaalia, Jaapan, Suurbritannia, USA ja Euroopa Komisjoni) tervishoiuministrid tulevad 19. mail Berliini Lauterbachi mainitud kohtumisele – Saksamaa on sel aastal G7 eesistujariik. Mitte vähem oluline on see, mida Briti 2. detsembri 2021. aasta G7 aruandes nimetatakse pandeemia juhtimiseks: seda mõistet võib tõlkida kui valitsus – juhtimine – jälgimine – kontroll.

Selle “pandeemia juhtimise” aluseks peaks olema tulevane “rahvusvaheline pandeemialeping”. Algatus selleks tuleb Brüsselist, Euroopa Liidu Nõukogu presidendilt Charles Michelilt. EL-i Nõukogu viib seda nüüd G7 ja Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kaudu maailmas ellu.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt