Dokfilm “Ethos“: maailma vabastab valest terve mõistuse võidukäik, III osa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. november 2013 kell 14:53



“Romantiline idee revolutsioonist mässudega tänavatel ja kangelasteod, et meie lapsed laulaks lähiaastatel laule vabadusest, on romantiline müüt, mis ei ole kunagi töötanud,“ selgitab dokfilmi “Ethos“ (Eetos) režissöör Pete McGrain. “Tõeline revolutsioon on evolutsioon – ilma verevalamiseta, lihtsalt terve mõistuse ilming, mille käigus inimesed saavad selgeks faktid ja siis tegutsevad vastavalt. See pole nii romantiline, kuid tõhus ja jätkusuutlik.“ Sellest filmist rääkiva artikli kolmandas osas keskendutakse tarbijale kui inimkonna tuleviku loojale.

 

Terve mõistuse võidukäik on idee, millega dokumentaalfilmide tegija loodab publikut julgustada filmis “Ethos“ (2011), mille loodav pilt paneb inimese mõtlema, pakkudes vaadet ühiskonna kõige heidutavamatele probleemidele. Kuigi kapitalism on algpõhjus paljudele maailma probleemidele, pakub see inimestele ka vajalikke vahendeid nende lahendamiseks: võimu – olemasolevat rahva võimu.

 

Inimkonna tulevik

Me mõistame, miks paljud inimesed “mängivad jaanalindu“, tahtmata tõde näha. Samas, kui me ei uuri lähemalt praegust ühiskonnakorraldust, siis tundub, et elu ei olegi erinevates valdkondades nii halb. Ent kõik on muutumas ja selle süsteemi kehtimisele järgneb loogiline tagajärg, mis mõjutab meid kõiki.

Praegust olukorda USA-s iseloomustab NSA kriitilise mõtlemise konsortsiumi koosolek, mis toimus Washingtonis. Ühel pool olid CIA, NSA, DIA, FBI, tolliamet ja salateenistus ning teisel pool Coca-Cola, Mobil Oil, GTE ja Kodak. See on näide, kuidas tööstus ja valitsus teevad koostööd ja sõlmivad vastastikku kasulikke kokkuleppeid.

 

Luure sisseimbumine igasse eluvaldkonda on loomas politseiriiki, kus praegusest neljandast ja kuuendast põhiseadusest saavad tühjad sõnad. Need mõlemad on loodud Ühendriikide ajaloos selleks, et kaitsta kodanike õigusi. Sõnavabadus, kogunemisvabadus ja õiglane kohtupidamine ei ole enam seadusega kaitstud. USA sisejulgeolekuministeerium kehtestas seadused, kus peaaegu iga tegevuse – kõne või protesti valitsuse vastu – saab seaduslikult terrorismiks kuulutada. Sinu kodu saab läbi otsida salaja, ilma volituseta; sind võidakse vahistada ilma põhjusi paljastamata; sind võib vangistada ja piinata, ilma et seadus sind kaitseks.

2005. aastal kirjutas Kongress alla Real ID seadusele, mis kohustab kõiki kaasas kandma ID-kaarti, millesse on paigaldatud raadiosagedustuvastuse (RFID) kiip, mis võimaldab inimesi jälgida. Need uued kiibid on juba uutes passides ja paljud usuvad, et sellele järgneb kiipide paigaldamine inimeste kehadesse. Pärast 9/11 sündmusi lasi üks Florida perekond end ära kiibistada, kutsudes ka teisi üles seda tegema.

 

Hirm võimaldab meid kontrollida

Lihtne on ette kujutada tulevikku, kus meid kõiki jälgitakse kontrollvõrgustikus. Iga meie liigutust ja tehingut jälitatakse, jälgitakse ja salvestatakse. Kui keegi hakkab millelegi vastu, saab kiibi välja lülitada. Kas meie ühiskond, mis elab hirmus ja eraldatuses, lubab vastu võtta selliseid totalitaarseid vahendeid? Kas me hirmu kasvades hakkame neid lõpuks ise nõudma? Kas hirm ja eraldatus on eemaldanud meid reaalsusest? Ei ole raske ette kujutada, et meie hirmud on väljamõeldised, sest ajaloos on paljud võimulolijad kasutanud hirmu kui reguleerimise vahendit. On ka neid, kes lõikavad kasu totalitaarsest maailmavalitsusest.

Endine poliitik Aaron Russo oli pikka aega USA keskpankurite pereliikme Nicholas Rockefelleri sõber (Aaron Russo artikkel). Russo katkestas temaga suhtlemise, kui kuulis Rockefellerite plaanidest. “Me vestlesime mitmel teemal ja siis ütles Nick, et varsti leiab aset sündmus, tänu millele me tungime Afganistani, et saada oma valdusesse Kaspia mere naftajuhtmed. Seejärel tungitakse Iraaki, et üle võtta naftaväljad ja rajada sõjaväebaas Lähis-Itta ning see kõik on osa Uue Maailmakorra teostamisest. Viimasena mainis Nick Chavezi kukutamist Venezuelas,” meenutab Russo.

 

Nick oli talle rääkinud, et tuleb “terrorismivastane sõda”, kus ei ole reaalset vaenlast ja kogu asi on hiiglaslik pettus selleks, et hirmutada ameeriklasi, saamaks nad valitsuse ja pankade kontrolli alla. Aasta hiljem kihutasid lennukid USA-s kaksiktornidesse. Paraku aga seni, kui ei ole suudetud leida tõendeid, miks varises rünnaku ajal kokku hoone number seitse kaksiktornide kõrval, ei suudeta tõendada, et 9/11 oli sisetöö.

 

Rockefeller ütles, et tänu meediale saab inimesi seda kõike uskuma panna, korrutades neid asju senikaua, kuni inimesed lõpuks usuvad. “Keskpank loodi 1913. aastal valede abil, 11. septembril toimuv oli Iraagiga sõja algatamiseks, mis oli järjekordne vale – loodi süsteem, kus üks asi viis teiseni,“ selgitas ta. Russo uuris, mida see plaan neile annab, sest neil on raha ja võim juba olemas. Nick põikles vastusest esialgu kõrvale, öeldes Russole, et too peaks kaitsma oma peret ja suhtlema rahulikult teiste inimestega ning mitte muretsema nende asjade pärast. Lõpuks rääkis Rockefeller ka kaugemast plaanist siirdada inimestele raadiolainetel töötavad kiibid, millel on ka info inimese raha kohta – kui keegi on võlgu või ei maksa makse, siis saab selle raha kiibilt kohe endale võtta. Kui sa seaduse vastu eksid, saab kiibi välja lülitada. Seega on pankadel su üle täielik kontroll ning sa muutud nende orjaks.

 

Kliimamuutus ja keskkonnasaaste kasv

USA keskpanga advokaat Paul Warburg on öelnud: “Tuleb moodustada üks maailmavalitsus, meeldib see meile või mitte. Küsimus on selles, kas seda tehakse vallutamise või inimeste nõusolekuga.“

Ühiskonna tulevikus on palju keerulisi väljakutseid. Kliimamuutus sunnib paljusid oma elukohta muutma ja naftavarud hakkavad 2015. aastal märgatavalt vähenema. Pankurid ootavad, millal nafta hind tõuseb võimalikult kõrgele, mis omakorda toob kaasa toiduainete ja kaupade hinnatõusu. Praegu on maailma rahvaarv ligikaudu 7,2 miljardit – see number kahekordistub iga 35 aasta tagant. See tähendab rohkem ressursside tarbimist ja tööstusliku saastamise kahekordistumist.

Tohutud muudatused tulevad, meeldigu see meile või mitte, kuid praegune süsteem ei saa jätkuda. Kes otsustab selle üle, kes saab süüa ja vett juua, sest idee lasta suurettevõtetel ja rikkaimatel inimestel teha neid otsuseid tekitab õõva. Suured maailma muutjad nagu Mahatma Gandhi või Martin Luther King ei suutnud oma muudatusi üksinda teostada. Ainult rahva tahe suudab seda teha ja üheskoos suudame saavutada mille iganes.

 

See, mis on süsteemile kõige tähtsam, on ka selle kõige suurem nõrkus

Me elame kapitalistlikus süsteemis, kus kõik põhineb raha vahetusel millegi vastu. Meedia ja reklaam on inimesed muutnud kuulekateks tarbijateks, kes püüavad osta endale õnne ühekordselt kasutatavas ühiskonnas. See tekitab nõudluse ressursside järele, kus ettevõtted tungivad teistesse riikidesse, tekitades sõdu ja konflikte. See annab neile rikkuse ja võimu – meie anname neile rikkuse ja võimu ning võimaluse kahjustada demokraatiat ja õigussüsteemi.

Tarbimise tulemusel on iroonilisel kombel selline mõju, mis teeb meid – tarbijaid – kõikvõimsaks. Raha kasutamine mõjutab ühiskonda rohkem kui miski muu, ja see, kuidas me plaanime raha kulutada, võib muuta kõike. Ükski ettevõte ei jätka teenuse või toote müümist, kui tarbija seda ei osta. Väga tähtis on seda mõista, sest see annab igaühele jõu muuta maailma, milles me elame. Kasutades targalt raha, saame toetada ettevõtteid, kes tegutsevad vastutustundlikult.

 

 

Alusta iseenda tarbimisharjumuste muutmisest

Me saame edastada ilma sõnagi lausumata selge sõnumi, millest maailmavalitsejad ei saa mööda vaadata. See garanteerib, et rahvast võetakse kuulda ja sellele sõnumile reageeritakse. See on tegelik võim, mis on meil kõigil. Kui ettevõte reostab loodust või tegutseb vastutustundetult – ära osta tema tooteid. Kui sa ei taha süüa toitu, mis sisaldab kemikaale ja GMO-d, siis ära osta neid. Toit ja puhastusvahendid moodustavad 70% meie nädalastest sisseostudest, mis ajendab põllu- ja keemiatööstust avaldama tõsist mõju keskkonnale. Alustades õigete otsuste tegemist nende lihtsate igapäevaste ostude puhul võime päästa meid ümbritseva keskkonna.

Meil on harjumus osta rämpstoitu, mis ei sisalda tegelikult tõelist toitu. Ostame mürgiseid puhastusaineid, kuid tegelikult lagunevast vedelseebist piisaks. Mürgitame kodusid ja raiskame mõttetult raha, sest reklaamitööstus on selle harjumuse meile külge pookinud. Nad lihtsalt tahavad, et inimesed ostaks asju – nagu ka autosid. Auto on üks suuremaid maailma loodusvarade tarbijaid, koosnedes peaaegu kõikidest mineraalidest, kemikaalidest ja metallidest. Bensiinimootor on ebaefektiivne ja mürgitab keskkonda – selliste autode tootmine tuleb lõpetada. Meie endi teha on nullemissiooni autode nõudluse suurendamine, sõites ainult nendega.

Ära alahinda oma taskus oleva rahatähe võimu, sest selle kulutamine mõjutab juba praegu maailmamajandust ja inimelusid. Kuluta targalt ja see parandab kõik inimkonna probleemid. Sellest hetkest, kui me hakkame seda tegema, teab iga kõrge poliitik ja ettevõte, et oleme üles ärganud. Probleem on meie kõigi osalus nendes muutustes. Sina ja mina peaksime nõudma tõde ja õppima, kuidas langetada otsuseid vastavalt sellele. Kuna rahvaarv on kasvamas, peame oluliselt vähendama kõikide toodete tarbimist. Harjumuste murdmine ei ole kerge, kuid tööstuse uuendamine ja tasakaalu säilitamine majanduses ja turgudel nõuab ohvreid. Võime avaldada meile olulised probleemid ja kuulutada välja uue alguse meie ühiskonna igale tasandile.

 

 

Elame 21. sajandis ja ressursse targalt kasutades saab igaüks endale vajaliku. Keegi siin planeedil ei sureks nälga. Tavalised inimesed, olgu nad iisraellased või palestiinlased, protestandid või katoliiklased, iraaklased või ameeriklased – kõik tahavad elada rahus, õigluses ja puhtas keskkonnas. Kui me vaatame maailmas ringi ja asjad ei ole nii, siis me teame, et enamikku meist ei võeta kuulda. See on esimene märk meie süsteemi rikkest. Valitsused ei tee neid muudatusi meie eest, sest kõik sõltub meist endist. Meie ise saame muuta seda rikkis süsteemi ja teha esimesed sammud parema tuleviku suunas.

Meie elu ja tulevik on meie endi teha.

 

Vaata filmi “Ethos“ siit.

Filmi koduleht www.ethosdocumentary.com

 

Fotod: ibdp.huluim.com, images.techhive.com, therightplanet.com, freedomforceinternational.org, 911research.wtc7.net, collapseofindustrialcivilization.files.wordpress.com, livinggreen.se, oneinabillionblog.files.wordpress.com

 

Toimetas Laur Raudsoo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt