Tööteraapia: kaitse ennast mõttetute meetmetega olematu ohu eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. september 2022 kell 13:56



Fotokollaaž: The Everett Collection + Canva.com

Eesti tööinspektsiooni ignorantsed koroonaterroristid pole pärast kahte aastat suutnud minevikust mitte midagi õppida ning demonstreerivad maksumaksja rahadega veelkord oma ühekohalist IQ-taset. Nimelt on käesoleval nädalal tööinspektsioon saatnud mitmetele firmadele uusi nõuandeid, kuidas kaitsta ennast olematu ohu eest plaandeemia kolmandal aastal, vangutab pead Telegram.ee juht Hando Tõnumaa.

 

Tõenäoliselt juba 5 kaitsesüsti saanud, 6 korda haige olnud, 8 korda isolatsioonis istunud ning 5 tabletti päevas Paxlovidit tarbivad tööinspektsiooni Klu-Klux-Klani kommittee värske üllitis paneb ettevõtjatele südamele, et taaskord tuleb olematu pandeemia nimel teravdada tähelepanu nähtamatu vaenlase leviku pidurdamisele töökohtades.

Kuigi reaalsuses pole olemas viirusepuhanguid ega nakatumisi, vaid PCR-testi pettusega on ristitud inimkeha loomulik puhastusprotsess ümber COVID-19-ks, siis hoiatab COVID-i turundusagentuur tööandajaid, et viimased peavad andma endast parima, “et ettevõttest ei saaks alguse järjekordne kolle”, süüdistades juba eos ettevõtlike kodanikke, kes iroonilisel kombel neid koroonaterroriste ülal peavad.

 

Kas bioloogilised ohutegurid on ikka arvesse võetud?

Koroonaterroristid, kelle kõige pöörasem asi isiklikus (töö)elus on tass kohvi, annavad higi ja pisaratega firmasid loonud tublidele ettevõtjatele nõu, kuidas maandada riske.

Usinate bürokraatidena toovad nad näiteks välja, et “tuleb üle vaadata töökoha riskianalüüs ja veenduda, et selles oleks kajastatud ka bioloogilised ohutegurid”.

Jääb selgusetuks, kas bioloogilise ohu all peetakse silmas võimalikku peeruhaisu või uudiste peale oksendamist, kuid tööinspektsioon rõhutab, et “veenduge, et varem läbimõeldud abinõud oleksid asjakohased ka uue viiruselaine pidurdamiseks”.

 

Tööinspektsiooni soovitused ja kuidas Telegram.ee meeskond neid rakendab

Nagu me teame möödunud kahest aastast, siis kõige paremini aitab viiruselaine pidurdamisele kaasa topeltmask, kasutada kondoomi (juhul kui elad üksi) või praktiseerida gloryhole seksi (juhul kui omad partnerit), külluslikus koguses desovahendit, 5+ vaktsiini ja 5 tabletti Paxlovidi päevas.

Tööinspektsioon soovitab eraldi ära märgistada ohualad (nt kliendialad, seminariruumid) – jääb üle loota, et tööandjad sulgevad või vähemasti tõmbavad kollase teibiga ümber kõik alad, kuhu võiksid sattuda potentsiaalsed kliendid.

Tööinspektsioon soovitab lisaks: “tehke isikukaitsevahendite kasutamine võimalikult lihtsaks ning kontrollige, et neid kasutatakse       “. Aitäh selle geniaalse soovituse eest – meie kontoris on WC-s olemas isegi WC paber, WC-poti puhastushari, seep, kätekuivatuspaber ning oleme kõikidele töötajatele pannud südamele, et kui nad käivad kakal, siis võiks ikka pepu puhtaks teha ning kui käsi peaks saama kakaseks, siis võiks seebiga jäsemed puhtaks teha. Isiklikult seisan looduse hoidmise eest ning kui minu WC paber jääb pärast kakal käimist puhtaks (sest mul on väga eeskujulik seedimine), siis pistan selle paberi taskusse ning kasutan hiljem taskurätikuna, sest ma ei soovi raisata paberit – hoian loodust.

Tööinspektsioon: “valmistuge ette kaugtöö tegemiseks, kontrollige üle tehnilised lahendused, sõlmige kaugtöö kokkuleppeid”. Väga hea soovitus taaskord – ma poleks ise kunagi osanud mõelda, et peaksin kontorisse paigaldama interneti ja arvutisse tõmbama Zoomi. Lasen kindlasti ka oma töötajatel koju panna internet ja võimalusel isegi Zoom.

Tööinspektsioon: “mõelge läbi psühhosotsiaalse ohuteguriga toimetuleku tegevuskava, et toetada töötajaid ning vältida nende läbipõlemist”. Aitäh selle geniaalse soovituse eest – meie meeskond võtab iga päev micro LSD doosi, et suudaksime opereerida oma ülimal tasemel.

Tööinspektsioon soovitab “suunata nakatunud töötaja 5 päevaks karantiini”. Meie oleme juba mitu sammu eespool ning vallandame kõik töötajad, kes nakatuvad, sest nad ilmselgelt ei ole täitnud ohutusmeetmeid nagu topeltmask, kondoom, 5 vaktsiini, desovahend ja Paxlovid. Milleks võtta riske? Maandame pigem..

Tööinspektsioon: vaktsineerimise hõlbustamiseks saate kutsuda ettevõttesse vaktsineerija”. Super, ma loodan, et Karmen Joller tuleb isiklikult ja teeb süsti mulle mõlemasse kätte! Sest nagu äsja ütles Bideni Covidi-nõunik: “Jumal andis meile kaks kätt — üks gripi ja teine Covidi vaktsiini jaoks.” ja Joller ju ütles juba möödunud suvel, et vaktsineerimine on meie kohustus Jumala ees. Kaks nii suurt koroona- ja religioonieksperti ei saa ju ometi eksida!?

 

Tutvu tööinspektsiooni soovitustega siin:

Hea ettevõtja!

Terviseamet ja Tööinspektsioon on taas teravdatud tähelepanu alla võtmas koroonaviiruse leviku pidurdamise töökohtades.

Tööandjad peavad andma endast parima, et ettevõttest ei saaks alguse järjekordne kolle, mille tagajärjed on ebameeldivad nii inimeste endi kui ka ettevõtte tervisele.

 

Palume koroonaviiruse leviku piiramiseks ja ennetamiseks ellu viia järgnevad tegevused:

  • vaadake üle töökeskkonna riskianalüüs ja veenduge, et selles oleks kajastatud ka bioloogilised ohutegurid. Riskianalüüsi saate üles laadida TEISi aadressil iseteenindus.ti.ee või teha see digitaalse töövahendi abil;
  • täiendage vajadusel töökeskkonna riskianalüüsi alusel koostatud tegevuskava ja veenduge, et varem läbimõeldud abinõud oleksid asjakohased ka uue viiruselaine pidurdamiseks;
  • märgistage ohutusmärkidega ohualad (nt kliendialad, seminariruumid), kus tuleb kasutada isikukaitsevahendeid;
  • vaadake üle isikukaitsevahendite varu ja vajadusel täiendage seda;
  • tehke isikukaitsevahendite kasutamine võimalikult lihtsaks ning kontrollige, et neid kasutatakse;
  • valmistuge ette kaugtöö tegemiseks, kontrollige üle tehnilised lahendused, sõlmige kaugtöö kokkuleppeid;
  • kaaluge võimalusi partnerite või klientidega füüsilised kohtumised asendada virtuaalsetega;
  • mõelge läbi psühhosotsiaalse ohuteguriga toimetuleku tegevuskava, et toetada töötajaid ning vältida nende läbipõlemist;
  • andke töötajatele selged juhised, mida teha kui toimub nakatumine või kokkupuude nakatunuga. Suuna nakatunud töötaja karantiini → tuvasta ja teavita lähikontaktseid, et peavad viibima 5 päeva karantiinis → arutage töötajaga läbi edasised töötamise võimalused. Vt: https://admin.tooelu.ee/sites/default/files/2021-05/l%C3%A4hikontaktse%20juhend.pdf
  • vaktsineerimise hõlbustamiseks saate kutsuda ettevõttesse vaktsineerija, kui annate oma soovist Haigekassale teada vaktsineerimine@haigekassa.eevõi info@haigekassa.ee.

Kirjaga kaasas koroona käitumise ABC (ka vene keeles), mille võib välja printida ja töökohta üles riputada.

 

Levinud küsimused:

  1. Olen haigestunud COVID-19-sse, kas mul on õigus haiguslehele? Kui oled haigestunud COVID-19-sse, väljastab arst sulle haiguslehe põhjusega „haigestumine“. Haigusleht väljastatakse ainult tööandja ravikindlustust omavatele haigestunutele. Vt: https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/toovoimetushuvitised
  2. Olen COVID-19 haige lähikontaktne, kas mul on õigus haiguslehele? Lähikontaktne on inimene, kes elab koos COVID-19 nakatunuga, viibib temaga püsivalt samas viibimiskohas või on muul viisil olnud lähikontaktis. Vt: https://www.terviseamet.ee/et/olen-lahikontaktne Kui oled lähikontaktne, väljastatakse sulle vajadusel haigusleht.
  3. Kuidas on haiglad valmistunud uueks viiruselaineks? Enne COVID-19 pandeemiat oli Eesti haiglates isolatsioonivõimekusega (sh isolaatorid) palateid kokku 95, nüüd 215. Vajadusel on võimalik voodikohti juurde luua, kuid see saab toimuda üksnes teiste teenuste arvelt, mis kasvataks ravijärjekordi.
  4. Kas COVID-19 saab ravida? Haiglasse sattunud patsientide ravis kasutatakse juba praegu Remdesiviiri. Hetkel on Terviseameti laos Remdesiviri piisavalt, et ravida sügishooajal haiglasse sattunuid ning esitatud on uus tellimus. Haiglates on lisaks kasutusel veel kolm COVID-19 ravimit – regdanvimab, tofatsitiniib ja baritsitiniib.
  5. Kuidas hinnatakse viiruse levikut? Rakendub sentinel seire ehk valimispõhine testimine. Sentinel seire alusel saab määrata ringlevate respiratoorsete viiruste etioloogilise struktuuri ehk öelda, kui palju moodustab haigustest COVID-19 ja kui palju näiteks gripp. Sentinel seire alusel saab prognoosida ka haiglate koormust.

Samuti jätkatakse ringluses olevate koroonaviiruse tüvede määramist, mis võimaldab vajadusel ka uute tüvede tekkides operatiivselt tõrjemeetmeid kasutada.

Lisaks jätkab Terviseamet reoveeuuringutega, mille põhjal on võimalik anda operatiivne hinnang haiguse levikule Eesti erinevates piirkondades.

 

Me kõik ju tunneme end juba nüüd, peale selle kirja läbilugemist, töökohal palju turvalisemalt. Eksole?

 

Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt