NSA loob kvantarvutit, mis oleks suuteline murdma kõiki krüpteeringuid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. jaanuar 2014 kell 18:11



Snowdeni lekitatud dokumentidest selgus, et NSA üritab luua arvutit, mis suudaks murda peaaegu igat sorti krüpteeringuid, mis on loodud, et kaitsta panganduslikke, meditsiinilisi, ärilisi ja valitsuse andmeid üle kogu maailma.

 

Kõnealune kvantarvuti oleks ekponentsiaalselt kiirem kui klassikalised arvutid ning on osa 79,7 miljoni dollarilisest uurimusprogrammist “Penetrating Hard Targets“ (tõlkes tungimine keerulistesse sihtmärkidesse). “Krüptoloogiliselt kasulik kvantarvuti“ on mõeldud selleks, et alal hoida ja täiustada uuringuvõimalusi NSA/CSS Washingtoni keskustes, sealhulgas College Parki füüsikalaboratooriumis (Laboratory for Physical Sciences) Marylandi osariigis, kus toimub peamine arendustöö.  Ometi näitavad dokumendid, et on ka teine projekt, “Owning the Net“ (võrgu omamine), mis kasutab kvantuurimust, et toetada krüpteeringutele nagu RSA kvantrünnakute loomist.

Kvantarvuti loomine on olnud pikka aega teadusliku kogukonna eesmärk ja sellise tehnoloogiaga saaks murda ka krüpteeringuid, mis kaitsevad nii turvalisi veebilehti kui ka riigisaladusi. Füüsikud ja arvutiteadlased on kaua spekuleerinud, kas NSA pingutused on juba kaugemale jõudnud kui tsiviillaborite katsed. Kuigi agentuuri uurimuse täielik ulatus on teadmata, siis Snowdeni lekitatud dokumendid viitavad, et NSA ei ole edule lähemal kui teised teadlased. Massachusettsi tehnoloogiainstituudi arvutiteaduse ja elektritehnika kaasprofessor Scott Aaronsoni sõnul on “ebatõenäoline, et NSA võib olla kaugel vabast maailmast ees, ilma et keegi sellest teaks.“

NSA näib jooksvat võidu Euroopa Liidu ja Šveitsi valitsuse poolt rahastatud kvantarvuti laboritega, saavutades tasast progressi, kuid on ilmselt täielikust läbimurdest veel kaugel.

Mitte kuigi üllatuslikult keeldus NSA antud loo päevavalgele tulekut kommenteerimast.

Kvantarvutitel võiks olla tänapäevases teaduses mitmeid kasutusalasid, sealhulgas tehisintellekti loomine. Kuid NSA kardab rahvusliku turvalisuse pärast. “Kvanttehnoloogiate rakendamine krüptimise algoritmidele ähvardab dramaatiliselt mõjutada USA valitsuse võimet nii kaitsta oma kommunikatsioone kui ka kuulata pealt välismaa valitsuste infovahetust,“ seisis Snowdeni lekitatud sisedokumendis.

Eksperdid pole kindlad, kui kiiresti võib kvantarvuti olla teostatav. Dekaad tagasi ütlesid mõned eksperdid, et suure kvantarvuti arendamine on ilmselt 10–100 aasta kaugusel. Viis aastat tagasi öeldi, et eesmärk on vähemalt 10 aasta kaugusel.

Kvantarvuteid on keeruline ehitada nende hapra loomuse tõttu. Teoorias ona sellise arvuti “ehitusklotsid“ üksikuid aatomid,  footonid või elektronid. Et säilitada arvuti kvantloomus, peaks need osakesed olema ettevaatlikult isoleeritud väliskeskkonnast.

“Kvantarvutid on äärmiselt õrnad, seega kui sa ei kaitse neid keskkonna eest, on kõik kasutu,“ ütles Daniel Lidar, kes on Lõuna-Carolina ülikooli kvantinformatsiooni teaduse ja tehnoloogia keskuse direktor. Kuid ta leidis, et ennustuste järgi on põhjust olla tähelepanelik: “Kvantarvutite iroonia seisneb selles, et kui sa suudad ette kujutada kedagi ehitamas kvantarvutit, mis suudab murda krüpteeringuid paari aastakümne pärast tulevikus, siis sa peaksid olema juba nüüd murelik.“

 

Allikad: Washington Post, Al Jazeera America

Foto: economist.com

 

Toimetas Marlen Laanep 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt