Psühhopaadid lülitavad kaastunde välja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2013 kell 16:31



Psühhopaadid suudavad olla väga sarmikad. Samas käituvad nad väga kalgilt ega tunne südametunnistuse piinu. On arvatud, et sellise isiksusehäirega inimestel puudub empaatiavõime täiesti, kuid uue uurimuse kohaselt võib psühhopaatide kaastundlikkus olla välja lülitatud, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal Novaator teadusajakirjas Brain avaldatud uurimust.

 

Hollandi Groningeni ülikooli psühholoog Christian Keysers uuris 18 vanglakaristust kandvat kurjategijat, kel oli diagnoositud psühhopaatiline isiksus. Kontrollrühmas oli 26 nö tavalist inimest. Katsealused vaatasid erinevaid videolõike, kus oli näha, kuidas ühe inimese käsi puudutas teise kätt erinevatel viisidel – neutraalselt, õrnalt või tegi tuntavalt haiget. Samal ajal jälgiti vabatahtlike ajus toimuvat ajukuvamise abil.

Seejärel paluti katsealustel vaadata uuesti samu videlõike, kuid nüüd pidi nad ette kujutama, mida tundis klipis kujutatud inimene. Selgus, et sel juhul aktiveerusid ka psühhopaatide ajus valuga seotud piirkonnad. Seega näitab psühhopaadi aju üles empaatiavõimet, kuid seda ainult siis, kui seda palutakse.

Keyseri sõnul pole siiani mõistetud, mis psühhopaatide ajus toimub. Nende kaastundlikkus ja võime end teiste inimeste olukorda asetada on lihtsalt välja lülitatud.

Avastus annab lootust, et isiksusehäirega inimesi saab õpetada koos teistega elama. Uurimuse kriitikud tõid aga välja, et ajukuvamisel nähtav aju aktiivsuse kasv ei tähenda kohe seda, et inimest valdabki kaastunne ning ta soovib sellele vastavalt käituda.

 

 

Allikas: Novaator, Live Science

Foto: medicalxpress.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt