Uuring: WiFi sagedus põhjustab stressi ja ärevust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2019 kell 11:54



India teadlased Gupta jt leidsid 2019.a. aprillis avaldatud loomkatse uuringus, et pikaajaline kokkupuude WiFi sageduse 2450 MHz-ga põhjustab stressi ning ärevuslaadset käitumist, vahendab TTÜ doktorant ja keskkonnatervise teadlane Tarmo Koppel oma ajaveebis.

 

Uuringu käigus eksponeeriti rotid mikrolainetele 28-ks päevaks, 1t päevas. Testiti kolme tüüpi mikrolaineid: 900 MHz ja 1800 MHz mis on GSM-sagedused ning 2450 MHz, mis on WiFi sagedus. Mikrolainega kokkupuutetase oli 123 mW/m² ning kogu keha SAR 0,025 -0,070 W/kg, kusjuures pea piirkonna SAR oli 0,131 W/kg.

WiFi sagedusel leiti olevat kõige kahjulikum mõju, mis initsieeris nekrootilise ja apoptootilise rakusurma ning amügdala neuronite arv märkimisväärselt langes. Mikrolainet saanud loomadel esines muutus mitokondri funktsionaalsuses ja terviklikkuses.

Uuring näitas, et WiFi sagedus põhjustab patofüsioloogilisi muutusi ajus, mis omakorda viib stressi ja käitumishäireteni.

Mitokondrid on raku jõuallikaks, muutes sissehingatava õhu ning sissesöödava toidu energiaks. Seda energiat kasutavad rakud normaalseks funktsioneerimiseks ja kasvamiseks. Lisaks energiatootmisele on mitokondrid vastutavad paljude teiste ülesannete eest: raku signaalimolekulide tootmine, kaltsiumitasemete reguleerimine, keha soojuse tekitamine ja elujõuliseks muutunud rakkudest vabanemine.

Mitokondria toodab energiat muutes glükoosi ja hapniku kemikaaliks ATP. ATP kannab oma keemiliste sidemetega energiat, mida rakul vaja läheb. Kui need sidemed katkevad, siis vabaneb ka energia ning ATP läheb taaskasutusse kordama sama ringi.

Samaaegselt ATP tootmisega tekivad kõrvaltootena ka vabad radikaalid. Kui rakk ei suuda neid ohjes hoida, siis vabad radikaalid reageerivad raku mitokondria membraani ja DNA’ga – tekib oksüdatiivne stress, mistõttu:

  • mitokondria pole enam ebaefektiivsne energiatootja,
  • DNA saab rikutud,
  • rakk ei suuda enam oma erinevaid rolle täita.

Oksüdatiivne stress põhjustab organismis energiakao, mis võib viia tervise degradeerumiseni ning haigusteni. Oksüdatiivset stressi peetakse ka olulisemaks vananemise kiirendajaks.

Looduse poolt on rakule loodud erinevaid antioksüdante, mis neutraliseerivad vabade radikaalide kahjulikku mõju ning kaitsevad rakke kahju eest. Noortel ja tervetel inimestel, kelle mitokondriad toodavad palju energiat, on piisavalt palju looduslike antioksüdante vabade radikaalidega tegelemiseks. Vananemisega mitkondria funktsionaalsus aga kahaneb ning nad toodavad väheb antioksüdante. Selle protsessi käigus:

  • kaasneb madal energiatase ning tuntakse et enam pole jõudu,
  • taastumine tervise väljakutsetest võtab rohkem aega,
  • organism vananeb kiiremini.

 

Tarmo Koppel

 

Allikad: Tarmo Koppeli ajaveeb; Gupta, S. K., Patel, S. K., Tomar, M. S., Singh, S. K., Mesharam, M. K., & Krishnamurthy, S. (2019). Long-term exposure of 2450 MHz electromagnetic radiation induces stress and anxiety like behavior in rats. Neurochemistry international, 128, 1-13

Foto: asiatrend.org



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt