Tampoonid võivad olla tervisele ohtlikud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2021 kell 19:46Enamik naisi, kes kord kuus kasutab tampoone, on tõenäoliselt lugenud paki pealt hoiatust, et tampoonid võivad tekitada toksilise šoki sündroomi (TSS). Kui realistlik selle teke aga tegelikult on? Enamasti kipume arvama, et sellised probleemid esinevad kellelgi teisel ja kindlasti on sel juhul põhjuseks see, et too inimene ei järginud korralikult kasutamisõpetust. Kuid 14-aastase Natasha Scott-Falberi jaoks jäi esmakordne tampoonide kasutamine viimaseks. Hoolimata hoolikast instruktsioonide järgimisest piisas esmakordsest proovimisest, et haigestuda ning viis päeva hiljem surra.

 

Tampoonid on ideaalne poorne, hapnikuga rikastatud, soe, niiske ja menstruaalvere tõttu ka toitaineterikas keskkond bakterite jaoks, mis võivad seal kiiresti paljuneda ohtliku tasemeni. Paljud tampoonid sisaldavad ohtlikus koguses toksilist kemikaali dioksiini, lõhna- ja värvaineid ning superimavust tagavaid kemikaale. 1980-ndatel oli TSS laiemalt levinud probleem, kuid pärast seda muutsid tootjad tampoonide koostist ning arvatakse, et see mure on minevikku jäänud. Kuid tänapäeval püüavad tootjad uute kemikaalide lisamise abil suurendada tampoonide imavust ning see suurendab TSS-i tekke riski.

Ohtlik dioksiin

San Diego ülikoolist pensionile jäänud professor Ilya Sandra Perlingieri ütleb, et naised, kes on küll lugenud tampoonipaki pealt hoiatust, ei ole tegelikult kursis kogu looga. Kõiki tampoone valgendatakse kloriini abil ning kloriini lagunemisel tekib dioksiin. See on üks ohtlikumaid kemikaale, mille puhul piisaks umbes supilusikatäiest, et mis tahes inimest teise ilma saata.

Perlingieri hoiatusega nõustub ka Penn State’i

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt