Dr Batesi meetod loomuliku silmanägemise säilitamiseks ja taastamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. mai 2023 kell 11:37



Kas kannate prille või läätsesid, teil on muid nägemisprobleeme või soovite lihtsalt õppida, kuidas vananedes oma nägemist säilitada? Või on teil nägemisest tingitud peavalud, ebamugavad prillid-läätsed, millest soovite loobuda? Siin on üks võimalik variant, kirjutab Kaia-Kaire Hunt Alkeemias.

 

Oma uurimistöö käigus on Greg Marsh uurinud 100 aasta vanust tõhusat meetodit, mis on aidanud tuhandetel inimestel saavutada ja säilitada selget nägemist ilma meditsiinilise sekkumiseta.

Meie nägemine on sageli midagi, mida me peame iseenesestmõistetavaks – kuni see hakkab meid alt vedama.

Arvestades, et maailmas on hinnanguliselt 285 miljonit nägemisprobleemiga inimest, siis kas poleks mõistlik ka uurida, ehk on olemas mõni loomulik meetod, mis aitab meil asju uuesti teravalt ja selgelt näha?

Kuna aga prillid ja kontaktläätsed on tänapäeva ühiskonnas nii tavalised, rääkimata tohutust tööstusharust, tundub ainuüksi mõte, et saaksime oma nägemist ilma prillide või meditsiinilise sekkumiseta parandada, nii paljudele täiesti naeruväärne. Kuid pakume siiski välja ühe võimaliku meetodi – dr Batesi meetodi.

 

Mis on Batesi meetod?

Dr William Bates sündis 1860. aastal, aasta enne Ameerika kodusõja algust. Ta oli silma-kõrva-nina-kurguarst, kes lõpuks keskendus silmaarstitööle. Dr Bates ütles, et ta pole kunagi end prillidega hästi tundnud. Ta ütles, et on alati tundnud, et peab olema parem viis paremini näha.

Kui ta andis New Yorgi arstide ja kirurgide kolledžis (mis on praegu osa Columbia ülikoolist) oftalmoloogia tunde, töötas ta mitme lühinägeliku üliõpilasega ja leidis viise, kuidas aidata neil taastada normaalne nägemine, et nad saaksid oma prillidest lahti saada.

Bates läks seejärel väga avalikult tülli meditsiinikolledži juhiga, kelle sõnul on oftalmoloogiaüliõpilaste prillidest vabastamine vastuvõetamatu. Nagu võite ette kujutada, vabastati Bates oma õppejõuametist.

Dr Bates pööras seejärel kogu tähelepanu oma lähenemisviisi täiustamisele New Yorgi kliinikus, kus ta töötas tuhandete patsientidega.

Tema lähenemise keskmes on meele ja visuaalse süsteemi lõdvestamine. Ta avastas, et täiusliku nägemisega inimesed vaatavad pidevalt ja pingutamata ringi ja uurivad maailma laiemalt, samas kui ähmase nägemisega inimesed kipuvad teravalt silmitsema ja silmanägemist pingutama.

Neid harjumusi ei ole lihtne muuta, kuna need puudutavad tõesti seda, kuidas me maailma „näeme“. Dr Batesi tehnikad jälgivad silmanägemise vajaduse loomulikke printsiipe, mida inimene võib ka ise avastada. Siiski näib, et enamik inimesi proovib silmanägemist parandada tehes mingisuguseid tugevaid pingutusi, kuid paraku see annab just vastupidise tulemuse.

Dr Batesi tehnikad sarnanevad rohkem meditatsiooni ja joogaga. Kõige tuntumad Batesi meetodi tehnikad on peopesade kasutamine, silmade nn „kiigutamine“ ja päikesevalguse kasutamine.

 

Milline on Greg Marshi, loomuliku nägemise praktiku ja juhendaja isiklik lugu?

Greg sai prillid kolmandas klassis. Tema prillid läksid aina tugevamaks. Ta põlgas ja häbenes neid ja oli õnnelik, kui sai ülikoolis lõpuks kontaktläätsed.

Kui tema töökaaslane rääkis talle sellest, kuidas oli oma II tüübi diabeedi tagasi pööranud, tundus see isegi loogilisem ja lihtsam kui hakata nägemisteravust taastama, nii et kui ta sattus raamatupoes lugema dr Batesi raamatut nägemise taastamisest, pidas ta seda parajaks kelmuseks. Uudishimu pani teda siiski harjutusi tegema ja oma hämminguks tabas ta, et ta nägemine muutus tõesti paremaks.

Greg jõudis välja dr Charles Kelley juurde, kes oli õppinud Margaret Corbetti juures, keda dr Bates õpetas isiklikult 1920. aastate lõpus. Dr Kelly oli õppinud ka Wilhelm Reichi juures ja omandanud tema väljatöötatud tehnikaid.

Peale ühte pikemat retriiti, mil tema nägemine oli üsna teravaks muutunud, mõistis Greg, et soovib sel alal ka se töötada, nii et Gregist sai peagi dr Batesi meetodi sertifitseeritud õpetaja. Paljud dr Batesi meetodi edasiõpetajad kasutavad ka teisi meetodeid – hingamistehnikaid, joogat, Feldenkreisi meetodit, qi gongi, EFT’d, visualiseerimist.

 

Milliste silmahaiguste korral saab Batesi meetod aidata?

Dr Batesil oli algselt edu lühinägelikkusega. Varsti saavutas ta edu kaugnägelikkuse, presbüoopia ehk vanaeanägemisega (lugemisprillid), astigmatismi ja muuga. Kuid tal kulus aega, enne kui ta mõistis läbi patsientide edu, et tema meetodid võivad töötada ka tõsisemate silmahaiguste puhul.

Siiski on oluline märkida, et meetod ei pruugi aidata kõiki, see nõuab püsivust ja mida kaugemale on probleem arenenud, seda keerulisem on seda lahendada.

 

Kas on normaalne eeldada, et meie nägemine vananedes halveneb?

Dr Bates uskus, et peaaegu kõik silmahaigused on põhjustatud vaimsest pingest, mis tähendab silmalihaste füüsilist pinget. See muudab silmade jaoks vajaliku hapniku ja toitainete kättesaamise väga raskeks. Dr Bates ütles, et see põhjus tuleneb mõttemustritest, mida tänapäeval võime nimetada emotsioonideks.

Seega – peaaegu kõik silmahaigused on põhjustatud vaimsest pingest, mis põhjustab silmalihaste füüsilist pinget. Meie mõtted ja uskumused on nii võimsad! On hämmastav, kui palju on selliseid inimesi, kelle lühinägemine tekkis just nende 45. või 50. sünnipäeva päeval. Uskumused või kokkulangevus?

Samuti on Batesi meetodi juhendaja Greg Marsh intervjueerinud paljusid inimesi, kellel on katarakt. Kui küsisin neilt, kas neil oli diagnoosimisele eelnenud kuudel raske kaotus või raske aeg, vastasid nad tavaliselt midagi sellist: „Jah! See oli kohe pärast mu abikaasa surma.“

Kuigi silmades on vanemaks saades kindlasti mõningaid muutusi, väitis dr Bates, et silmanägemise eest hoolt kandes ja harjutusi tehes suudame me väga pikalt säilitada selge nägemine.

 

Kas arvutid põhjustavad nägemise halvenemist?

Arvutid pole meie nägemise jaoks kindlasti ideaalsed. Kui istume arvutis tundide kaupa, ei pruugi meie silmad saada vajalikku liikumist.

Siiski – kui võtame kinnisideeks, kui halvad on meie arvutid, tekitame endale lisastressi. Kui teame, et peame päeva arvutis veetma, aga samas juba muretsema, kui halb see on meie silmadele, siis kindlasti tekitab see ju lisapinget.

 

Räägitakse, et dr Batesi meetod ei toeta prillide või läätsede kandmist – miks see nii on?

Siin on ideaalne analoogia. Kujutage ette, et vigastate oma jalga ja ortopeed ütleb teile: „Ma kirjutan välja selle jalatoe ja ma tahan, et te kannaksite seda kogu ärkveloleku aja“. Kas teie jalg taastub kunagi? Tõenäoliselt mitte, kui te ei saa toe tõttu seda täies ulatuses kasutada. Täistugevusega prillid loovad silmadele sarnase takistuse.

Tänapäeva Batesi meetodi õpetajad soovitavad oma klientidel võimalusel ilma prillideta olla siis, kui see on turvaline ja sobiv, ja kui sobib, siis vähendada väljakirjutatud prillide tugevust. Loomulikult peab siin kehtima kaine mõistuse printsiip, et autosõit, tööriistadega töötamise jms puhul peab olema ennekõike tagatud turvalisus.

Bates räägib sellest, et nägemise parandamiseks tuleb ette võtta turvaline ja leebe seiklus, kus natuke prillide tugevust vähendada, ning pärast esialgset „hägususega sõbrunemise“ perioodi hakkab enamik inimesi aga esimest korda märkama, kui ebameeldiv täistugevusega prillide pinge tegelikult on.

Samuti märkavad paljud inimesed nõrgemaid prille kasutusele võttes suurepäraseid „kõrvalmõjusid“, nagu peavalu kadumine, selgem mõtlemine ja lõdvestunud kaela- ja õlgade piirkond. Muidugi ei pruugi see alati nii olla, sest iga inimene ja tema vajadused on individuaalsed.

 

Kui kiiresti võiks keegi tulemusi oodata?

Inimene peaks esimeses töötoas või seansil nägema vähemalt ajutist nägemise paranemist. Selline edulugu on vajalik ka edasise motivatsiooni säilitamiseks.

Jätkates on tavaliselt edusamme kahte tüüpi:

– järk-järgult paranevad tulemused regulaarsest harjutamisest;

– nn kvanthüpe, „ahhaa!“ kogemus. See võib olla kõik, mida vaja on.

Soovitatav on pühenduda esimesele teele ja alati tunda võimalust, et teine tee võib igal hetkel juhtuda.

Inimesed, kes on nooremad või kellel on leebemad prillid, võivad sageli saada püsivaid tulemusi mõne nädala kuni mõne kuu jooksul.

Väljakujunenud ja tugevate prillidega inimestel võib kuluda kuid või aastaid.

Põnev osa on aga see, et sageli hakkavad inimesed rohkem huvi tundma enesearengu võimaluste vastu, sest nende maailmanägemine on ka ülekantud tähenduses laienenud.

 

Kui kaua kulub meetodi õppimiseks?

Siin on üks Gregi lemmiklugusid Maurizio Cagnolilt, Batesi õpetajalt Itaaliast. Itaalias toimus mitmepäevane Batesi meetodi retriit. Seal oli neil abistamas üks korraldustiimi liige, kes ei saanud pidevalt kohal olla, käis pidevalt toidukaupade järel ja muid tegevusi tegemas. Ta osales retriidil, aga vaid osaliselt. Kelle nägemine paranes teie arvates nädala lõpus kõige rohkem? Jah, just sellel inimesel!

Mõnikord „vähem on rohkem“. Mõnikord võib piisata süütust, kuid siirast Batesi meetodi mõistmisest, „ahhaa!“ elamusest ja tulemus on käes.

Enamiku inimeste on siiski vaja regulaarselt praktiseerida. Selleks pakutakse ka töötubasid.

 

Dr Batesi meetodi praktiline töötuba toimub 13. mail Tallinnas. Täpsema info leiad siit: https://fb.me/e/Sm6eQNZk

Intervjuu loomuliku nägemise õpetaja Greg Marshiga on https://www.organicburst.com/ lehelt lühendanud ja kokku kirjutanud Kaia-Kaire Hunt

 

Allikas: Alkeemia

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt