Lihavaba jaanipäev – miks lihavaba ja kuidas katta rikkalik suvine peolaud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuni 2018 kell 21:00



“Hommikul, kui ma hambaid pesin, helistas mulle ajakirjanik ja küsis minult kommentaari lihavaba jaanipäeva kohta. Ehk miks ma pooldan lihavaba jaanipäeva,” alustab rohkelt restepte ja näpunäiteid sisaldavat artiklit Taimetoit.ee lehel toidublogija ja kokk Sandra Vungi.
Kommentaar pidi olema 1000 tähemärki pikk ja selline oli minu aus vastus pärast seda, kui hambad pestud ja arvuti tööle pandud:
Miks veeta jaanipäev lihavabalt? Mul on üle kaheksa aasta iga päev olnud lihavaba. Seda väga lihtsal põhjusel – ma ei taha oma rahakotiga toetada mitte mingil viisil tundlike elusolendite kasvatamist ja tapmist selleks, et ma saaksin grillvorsti süüa. Seetõttu söön ma jaanipäeval hoopis taimset grillvorsti ja taimset šašlõkki, mis on minu jaoks niikuinii ka maitsvamad. Kui inimest ei huvita lihatööstuse mõju keskkonnale ja loomadele, siis soovitan kasvõi lihtsalt maitseelamuse pärast proovida jaanipäeval taimseid alternatiive. Minu kogemus ütleb, et enamus üllatub väga meeldivalt. Mõtle, sa oled terve oma elu söönud seda sama äädikašašlõkki sea- või kanalihast. Marineeri hoopis rohkete värskete ürtidega sojakotlette, tofut, seeni ja köögivilju. Kõrvale tee üks rammusam pasta-aedviljasalat taimse salatikastmega. Eriline hitt on olnud ka hõrk seenepasteet värske kukliga. Magusaks hunnik mahlast arbuusi või grillitud virsikuid sulašokolaadi ja kookosvahukoorega. Ausalt öeldes ootan juba jaanipäeva!
Kui oled otsustanud jaanid veeta taimselt, siis kuidas katta ikkagi jaanilaud nii, et see oleks maitsev, toitev ja rikkalik? Mul on just selleks puhuks paar head retsepti varnast võtta!
Kõigepealt tasuks rääkida põhilisest – mida panna grillile või vihmase ilma korral pannile?
Esimese asjana võiks proovida muidugi seda maailma parimat vegan šašlõkki! Olemas ka gluteenivaba retsept. Vaata lähemalt SIIT!
Kui vihma kallab (olgem ausad, ilma vihmata poleks õige Eesti jaanipäev), siis tasub hoopis hubaselt toas olla ja pannil see imeline pannišašlõkk hakkama panna. Ma valmistan seda toitu tegelikult aastaringselt ja iga ilmaga. Lõpuks ometi avastasin, kuidas neid kuivatatud sojakotlette kõige paremal ja maitsvamalt moel valmistada! Üldse leiab siit eelmise aasta jaanipäevaerist mitu head retsepti.
Kui tahad jaanipäeval midagi eriti vinget ja uut proovida, siis need suitsused porgandi hot dogid kreemja kikerhernesalatiga on super valik. Kui porgandeid keeta, marineerida ja grillida, on need nii mahlased, magusad ja mõnusa suitsuse mekiga. Pehme saia vahel koos hunniku salatiga viivad lihtsalt keele alla!
Siin retseptis on kirjas, kuidas valmistada krõbedat tofut grillkastmes, mis on iga kord seltskonnas megahitiks olnud. Tarvis on ainult kahte koostisainet ja panni. Soovitan heaga suurema portsu valmis teha, sest tegemist on tõesti kuuma kaubaga!
Ägedaks ampsuks on ka need kartulisteigid satay kastmega. Kui kartul hästi õhukeseks lõigata ja õli-soolaga määrida, siis peaks neid ahju asemel ka otse grillil saama teha.
Need suitsused tofukuubikud valmivad väga lihtsalt ja maitsevad hea! Marinaadi võib ka ise teha, ei pea tingimata poeoma kasutama.
Loomulikult saab grillida ka vana head seitanit. Eriti odav ja maitsev variant! Seitaniteoks läheb vaja vaid jahu ja vett +  marinaad ja lisandid.
Ning kui sul juhtub seitanijahu olema, siis on parim aeg see käiku lasta ja ühed pirakadseitani steigid valmistada. Soovitan steigid täitsa valmis praadida ja alles siis korraks grillile visata, kus nad suitsuse meki ja ilusad grillirandid omandavad. Serveeri näiteks värske salatiga või burgeri vahel koos taimse juustukastmega.
Minu arust võiks grillvarraste kõrval olla ka mõni toekam salat. Näiteks see kreemjas kartuli ja röstitud lillkapsa salat on omaette elamus. Päevalilleseemne hapukoore asemel saad kastmena kasutada ka taimset majoneesi.
Kui ei ole isu majoneesikastmega salati järele, siis see mahlane pastasalat on väga hea valik. Sisaldab terve hunniku köögivilju, toitvaid ube ning mahedat apelsini ja sinepi vinegretti.
 
Hästi palju häid salateid leiab veel “Salatid” kategooria alt.
 
Need mahlased läätsepallid sobivad eriti hästi snäkkimiseks. Ning miks mitte neid ka koos salati ja kastmega vrapi vahel süüa?
Kes soovib ka midagi mere järele mekkivat lauale, siis need baklažaani rollmopsid on supermaitsvad ja ägedad snäkid!
Loomulikult ei saa mainimata jätta neid lõbusaid porgandipirukaid, mis nii suurte kui väikeste inimeste hulgas alati elevust tekitavad.
Kui plaanid jaanipäeval grillida täidetud šampinjone ja juust on täidisest puudu, siis üks võimalus on juust ka ise valmistada. Vaata sulava isetehtud vegan Cheddar juustu retseptisiit.
Eks üks parimaid magustoite jaanipäeval on ju arbuus ja värsked puuviljad, aga kellel isu eriti vingelt pühad mööda saata, siis see imeline rabarberikook on tõepoolest imeline!
See toorpõhjal puuviljatort kookosvahukoorega on samuti päris ahvatlev, kas pole?
Eriti lihtne on ka virsikud grillile visata. Sobivad nii värsked kui ka konserveeritud virsikud! Retsepti koos teiste heade grillretseptidega leiab siit.
 
Kui soovid jaanipäeval magusale rohkem rõhku panna, siis “Magustoitude” kategooria alt peaksid kindlasti midagi meelepärast leidma.
Raudselt ununes mul mingi tore roog veel märkida, aga loodan, et sain vähemalt natukegi inspiratsiooni pakkuda taimse jaanipäeva tähistamiseks! Toredaid pühi ja puhake mõnuga! : )

 

Sandra Vungi

 

Fotod: Sandra Vungi



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt