Naistele: kuidas taimne toitumine mõjutab kuupuhastust?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. august 2017 kell 18:38



Tänapäeval peetakse normaalseks, et naiste kuupuhastus tähendab pikki kurnavaid päevi suureverekaotusega. Menstruatsioonieelne aeg on naistele niivõrd raske, et seda nimetatakse lausa sündroomiks (PMS). See on aeg, mil enamik naisi kogeb emotsionaalset langust sh depressiooni, kurbust, ärritust, keskendumisraskusi ja nõrkust. Kehaliselt kogevad paljud naised rindade valulikkust, suurenenud magusaisu, näo, kõhu või sõrmede paistetust, peavalu, unehäireid jne, kirjutab Kätlin Kalling oma blogis Pune.

Kui ma hakkasin taimselt toituma, märkasin üsna pea, et menstruatsiooni kestvus lühenes, mis tegi varasema 5-6 päeva asemel keskmiselt 3 päeva, mis möödub vähesema vere ja kergema olemisega nii füüsilisel kui emotsionaalsel tasandil. Kadusid emotsionaalsed üles ja alla kõikumised, nö põhjuseta kurbuse-, viha- ja magusasööstud.

Uurima hakates selgus, et taimset toitu tarbivad naised kogevad harva või üldse mitte PMS-i, nende päevad on ajaliselt lühemad, vähesema vere, ilma valude ja krampideta. Kui valulikku menstruatsiooni kogevad naised pandi vaid kaheks kuuks taimsele toitumisele, leevenesid nende valud ja kaebused märkimisväärselt. Mitmetes uurimustes selgus, et seda mõjutab vere prolaktiini tase, mis on liha tarbivatel naistel palju kõrgem kui taimselt toituvatel naistel. Näiteks 2/3 lääne ühiskonnas elavatest naistest kogevad päevade ajal rindades valu, kuid Aasias kogeb rindades valu vaid 5% naistest.

Vererohke menstruatsioon on ebaloomulik ja näitab, et naise organismis on liigselt toksiine. Peale viljastumata munaraku väljumist koos emaka limaskestaga, on emakaseinas lahtine haav, mis paraneb kiiresti ja minimaalse verekaotusega tervetel naistel. Toksiinid leiavad võimaluse organismist väljuda koos menstruatsiooniverega, mis kutsub esile limaskesta ärritust, emaka spasme, halva enesetunnet ja teravaid valuhooge. Vererohke menses, mis kestab mitmeid päevi, võib viia aneemiani (Dr H. G. Bieler).

Teadlikud günekoloogid ravivad vererohket mensest taimepõhise toitumisega. Madala valgusisaldusega toitumine viib menstruatsiooni verejooksu miinimumini, samuti mensese alguse hilisemale eale ja pikeneb perioodidevaheline aeg (Dr Arnold Ehret, Dr Havelock Ellis, Dr Evens).

“Verega väljub kehast letsitiin, kaaliumfosfaat, NaCl, Na-bikarbonaat, kolesteriin, albumiin, mütsiin, vitamiinid А ja Е, aminohapped. Samuti menstruatsiooni ajal kaotatakse suur osa naissuguhormoone. Menstruaalveres on suguhormoonide kontsentratsioon kuus korda kõrgem, kui veres normaalse tsirkulatsiooni ajal. Naissuguhormoonid on nooruse, ilu, tervise ja pikaealisuse allikas. Selline perioodiline verekaotus 30–40 aasta vältel viib varase menopausini ja kiirendab vananemist.” – Dr. Frank

Soovitused menstruatsiooniaegseks toitumiseks:

  1. PAAST. Esimesel kuupuhastuse päeval on hea paastuda või süüa minimaalselt, eriti kui menstruatsioon on raske ja valulik. Hästi mõjub, kui jood vaid toasooja allikavett või taimeteed. Paastudes ei pea organism kulutama energiat seedimisele, vaid saab suunata kogu energia vigastatud kudede tervendamisele, immuunsüsteemi tugevdamisele ja jääkainete organismist väljutamisele. Paraneb ainevahetus, insuliinitundlikkus ja põletikulised protsessid taanduvad.

  2. TAIMNE TOIT. Vali õrnalt töödeldud taimne toit, kuna seedesüsteem on kuupuhastuse ajal tundlikum. Väga hästi sobib maguskartul, köögiviljad, samuti spinat, lehtkapsas. Kõik rikkalikult antioksüdante sisaldavad puuviljad ja köögiviljad kergendavad olemist (University of Maryland Medical Center) ja viivad verest välja liigset östrogeeni. Puuvilja on küll lihtne seedida, kuid väldi suuri koguseid, kuna puuvili jahutab seedetuld.

  3. VÜRTSID. Kasuta toitudes vürtse nagu ingver, kardemon, köömen, safron, koriander, fenkol ja kaneel – vürtsid on põletikuvastased, antibakteriaalsed ja suurendavad seedetuld.

  4. VÄLDI: rafineeritud jahu, suhkurt nagu sai, pagaritooted, pasta, küpsised. Kõik toidud, mis liiga kiiresti veresuhkrut tõstavad, põhjustavad ka kohese insuliini taseme tõusu, mis omakorda vallandab immuunreaktsiooni. Teraviljadele tasub eelistada kinoad, hirssi või tatart, mis ei ärrita sooletikku ja sisaldavad palju kiudaineid.

  5. Väldi õlide, rasvade tarbimist ja samuti kõiki liigselt rasvaseid toite – liigne rasv kurnab seedimist ja häirib suhkruainevahetust(Allikas: Using foods against menstrual pain).

  6. Väldi kõrge valgusisaldusega taimseid toite nagu nt läätsed, oad ja herned (v.a värsked rohelised). Tundlikul soolestikul võib olla raskusi kaunviljades esinevate liitsüsivesikute seedimisega.

  7. AVOKAADO. Eelista pähklitele-seemnetele avokaadot, mis sisaldab palju E-vitamiini vähendades menstruatsiooniaegset valu (UMMC).

  8. VESI JA TEE. Tarbi toasooja vett, kuid väldi külmi jooke ja kohvi. Vee sisse võid lisada chia seemneid, mis aitavad hormoone balanseerida. Väga hästi mõjub vaarika, kummeli ja võilille tee. Ingveri, sidruni, koriandri või fenkoli tee ergutab seedimist, viib organismist välja jääkaineid mõjudes põletikuvastaselt.

  9. MAKA. Väga suurepärane hormonaalsüsteemi balanseerija on maka – mugulkress Peruu Andidest, mis leevendab kõiki menstruatsiooniga seotud vaevusi, samuti on väsimuse vastu, tõstab vitaalsust ja tugevdab immuunsüsteemi. Seda võid lisada endale smuuti sisse, putrude peale või teha teed.

  10. TUME ŠOKOLAAD. Šokolaad sisaldab östrogeenilaadse mõjuga flavonoide, mis aitavad parandada vereringet vähendades vereliistakute kokkukleepumist. Flavonoidid suurendavad ka munasarjade ja endokriinsete näärmete mikrotsirkulatsiooni. Tooršokolaad või kakaooad sisaldavad anandamiini ja teobromiini, mis suurendavad heaolu ja õndsuse tunnet. Kakao sisaldab ka palju magneesiumi, mis lõdvestab lihaseid leevendades kõhuvalu ja -krampe ning teisi PMS-i sümptomeid. Piisab väiksest kogusest kvaliteetsest tumedast šokolaadist, jälgi oma keha ja sisemist tunnet.

Oluline on austada ja olla tänulik selle puhastuse ja taassünni perioodi eest. Kuupuhastus on aeg sulgeda ennast välisele maailmale ja vaadata sissepoole, mis aitab sügavamal tasandil mõista iseenda tõelisi vajadusi, soove ja potentsiaali. Füüsiline ja meeleline seisund soosib sel ajal kõiki rahulikke endassevaatavaid tegevusi nagu meditatsioon, kirjutamine, vaikuses olemine.

Vererohke valulik menstruatsioon, mis ei lase Sind voodist välja, on keha selge sõnum – võta aeg maha, ole iseendaga ja kuula oma sisemist häält. Küsi endalt, kas Sa oled enda vastu aus olnud. Kas Sa oled andnud oma kehale ja vaimule piisavalt puhkust? Kas oled seadnud enda jaoks vajalikke piire suhetes töö või partneriga? Võid proovida vähendada enda menüüs töödeldud valgu- ja rasvarohke loomse toidu osakaalu. Samuti on oluline vabastada häbi, negatiivsed uskumused ja mõttemustrid, mis ei lase Sul näha ja kogeda menstruatsiooniaegset transformatsiooni. Ka looduses viibimine aitab balanseerida menstruatsiooni tsüklit sünkrooni kuu liikumisega.

Kui elad loodusega kooskõlas, toitud tervislikult, austad ja pead pühaks enda naiselikkuse väljendust, möödub kuupuhastus kergelt ja valutult tuues Su ellu palju inspiratsiooni puhanguid, sisemisi kaemusi, taipamisi, kõrgendatud intuitsiooni, palju sensuaalsust ja väga peent tundlikkust. See on parim aeg vabastada endast vanu mõttemustreid, harjumusi, uskumusi ja liikuda kõrgema teadlikkuse tasandile.

Allikas: Pune blogi

Foto: vintag.es

Kirjutas Kätlin Kalling



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt