WHO: Aafrika manner on vabanenud lastehalvatusest (“osaliselt valeinformatsioon!“)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. august 2020 kell 13:42Foto: By CDC Global – Polio Vaccination | Egypt, Public Domain, Wikimedia Commons

Augusti lõpus (25.08.2020) kuulutas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ametlikult, et Aafrika manner on vabanenud lastehalvatusest. Lastehalvatuse elimineerimisele pühendatud ambitsioonika kampaania “Kick Polio Out of Africa“ algusest on möödunud 24 aastat. Viimased haigestumised metsikusse lastehalvatusviirusesse on jäänud nelja aasta taha.

 

“Tänu valitsuste, doonorite, eesliini tervishoiutöötajate ja kogukondade raugematutele pingutustele on kuni 1,8 miljonit last päästetud sellest sandistavast eluaegsest halvatusest,” seisis WHO pressiteates.

Oleks vaimustav, kui uudis vastaks täielikult tõele. Lähemal uurimisel selgub siiski, et innukatel faktikontrollijatel on kahe silma vahele jäänud oluline tõsiasi: Aafrikas ei haigestu lapsed enam metsikusse lastehalvatuse viirusesse, küll aga esineb endiselt vaktsiinist pärit viirusetüvesse haigestumist. Tõik on nii oluline, et uudise võiks liigitada lausa “Partly False Information“ ehk osaliselt valeinformatsiooniks.

Ka WHO Aafrika regionaalse direktori dr Matshidiso Moeti sõnul võivad Aafrika lapsed nüüd elada METSIKU lastehalvatuse vabalt. Ka WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus oli sunnitud tõdema: “Aga nagu me kõik teame, pole see lastehalvatuse lõpp.“

Huvitaval kombel pole need sõnad laiemat afišeerimist leidnud, seda hoolimata faktist, et lastehalvatuse elus vaktsiinist pärit viirusetüvega on endiselt võitlemas tervelt 16 Aafrika riiki, samuti Pakistan ja Afganistan. Ka 2019. aastal Filipiinidel alanud lastehalvatuse puhang sai alguse vaktsiinis leiduvast polioviiruse tüüp-2-st, seda olid oma ühisavalduses sunnitud kinnitama nii WHO kui UNICEF.

Seda, et lastehalvatuse vastane elus-nõrgestatud vaktsiin võib ise samuti lastehalvatust põhjustada, on teadusringkondades teatud juba pikki aastakümneid. 1978. aastal tehtud intervjuus kinnitas seda fakti ka USA viroloog dr Jonas Salk, kes oli 1955. a kasutusele võetud inaktiveeritud lastehalvatuse vaktsiini looja.

1960ndatel tuli aga turule Albert Bruce Sabini poolt loodud nn. elus vaktsiin, mis sisaldas nõrgestatud polioviiruse kolme serotüüpi. Tegu on suukaudse vaktsiiniga, mis oli dr Salki poolt loodud süstitavast vaktsiinist ka tunduvalt odavam. Arengumaades kasutatakse siiani just seda suu kaudu manustatavat ja odavat vaktsiini, ja seda hoolimata faktist, et vaktsiin võib kaasa tuua lastehalvatusse haigestumise.

Elus nõrgestatud viirust sisaldav vaktsiin võib lapse soolestikus paljuneda ja väljaheitesse sattuda. Viletsa sanitaarolukorraga kohtades võib väljaheitest pärit viirus muteeruda, levida kiiresti inimeselt inimesele ja joogivette.

Arenenud riikides (k.a Eestis) on kasutusel inaktiveeritud lastehalvatuse vaktsiin.

NB! 2013. aastal avaldati ajakirjas Journal of Virology uurimus, millest selgus, et juba 2002. aastast alates on Tallinna kanalisatsioonist leitud polioviirust. Ka Eesti terviseameti epidemioloogianõuniku Kuulo Kutsari kinnitusel on reoveest kõnealust viirust leitud juba aastakümneid.

“Leitud on polioviiruse vaktsiintüve, see pärineb vaktsiini seest. See ei ole metsik tüvi, mis haigust esile kutsub.“ Samas nentis Kutsar, et pole võimalik garanteerida, et vaktsiiniviirus mingisugusel hetkel haigustekitajaks ei muutu. Polioviiruse vaktsiinitüve on leitud ka Helsingi reoveest.

 

Liis Orav

integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

 

Allikad: lingid artikli sees

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt