Teadusuuring: Covid-19 vaktsiinid võivad haigust hoopis võimendada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. august 2021 kell 11:09Hoolimata tõsiasjast, et erinevate respiratoorsete haiguste vastaste vaktsiinide katsetused on kestnud pikki aastakümneid, on paljud neist lõppenud suurema või väiksema fiaskoga. Muu hulgas on vaktsiinikandidaatide põrumist põhjustanud ka ohtlik fenomen nimega ADE – antikeha-sõltuv immuunpatoloogia ehk antikehade kaasabil tekkiv haiguse võimendumine (ingl antibody dependent enhancement), kirjutab Liis Orav.

 

Teadlased puutusid selle nähtusega kokku juba 1960-ndatel, kui püüti luua vaktsiini repiratoor-süntsütiaalse viirusnakkuse (RSV) vastu. Pärast vaktsineerimist tekkis katsealustel küll eesrindlik antikehade tase, aga kui nad hiljem metsiku viirusega kokku puutusid, kaotas nende immuunsüsteem olukorra üle igasuguse kontrolli ning antikehad hakkasid organismi kaitsmise asemel hoopis haigust võimendama. Immuunsüsteemi ülereageerimise tagajärjel tekkis katsealustel kõrge põletikutase, nn tsütokiinide torm ning sellega kaasnev organite kahjustus, mis viis paljudel juhtudel ka multiorganpuudulikkuse ja surmani. RSV vaktsiini katsetused lõppesid kahe lapse surmaga ning RSV vaktsiiniprogramm jäeti seepeale pikaks ajaks katki.

2016. aastal päädisid samalaadse, kuid tunduvalt rohkem inimelusid nõudnud katastrofaalse fiaskoga ka dengeviiruse vastase vaktsiini katsetused Filipiinidel.

Ka koroonaviiruste vastu on püütud aastakümneid vaktsiine luua. Kuni eelmise aastani tulutult.

Kõrgelt tunnustatud USA vaktsiiniteadlane dr Peter Hotez kirjeldab olukorda nii: “Üks oluline asi, millest me koroonavaktsiinidest rääkides palju ei kuule, on selle unikaalne potentsiaalne turvalisuse probleem. Kui me koroonaviiruse vastast vaktsiini arendama hakkasime, märkasime kolleegidega, et laboriloomadel tekkisid teatud immuunpatoloogia sümptomid, mis sarnanesid sellega, mida oli kirjeldatud 50 aastat tagasi tehtud vaktsiinikatsetuste puhul. Oh jumal, ütlesin ma, sellest võib kujuneda probleem. Me ei saa küll täielikult aru, millel see baseerub, kuid anname endale aru, et see võib olla reaalne probleem teatud respiratoorsete viiruste vastaste vaktsiinide puhul. Mis juhtub, on see, et teid immuniseeritakse, aga kui te pärast seda tegeliku viirusega kokku puutute, tekib teil paradoksaalne haiguse võimendumise fenomen.”

 

Ka 2021. aasta märtsis avaldatud teadusuuring kutsub informeerima sellest ohtlikust fenomenist kõiki neid, kes vaktsiinikatsetustes osalevad. Patsiendi teadlikkus on kriitilise tähtsusega, et informeeritud nõusoleku meditsiinieetika standardid oleksid täidetud, leiavad uurijad.

Kevadel avaldatud uuringu tulemused kõlavad järgmiselt: “COVID-19 vaktsiinid, mis on kujundatud kutsuma esile neutraliseerivaid antikehasid, võivad sensitiseerida vaktsineeritud inimesed tõsisemaks haiguskuluks võrreldes sellega, kui nad poleks vaktsiini saanud. SARS-i, MERS-i ja RSV vaktsiinid pole kunagi heakskiitu saanud ja nende vaktsiinide arenduse ning katsetuste käigus kogutud andmed viitavad tõsisele mehhanistilikule ohule (s.o et vaktsiinid võivad haigust võimendada läbi antikeha-sõltuva immuunpatoloogia) […] Käimasolevate Covid-19 kliiniliste vaktsiinikatsetuste protokollides ja nõusoleku formularides on seda riski varjatud sedavõrd, et on ebatõenäoline, et patsiendid oleksid sellest riskist adekvaatselt informeeritud.”

Uuringu järelduses tõdetakse järgmist: “Covid-19-ga kaasnevast spetsiifilisest ja märkimisväärsest immuunpatoloogia riskist oleks pidanud teavitama selgelt ja sõltumatult nii vaktsiinikatsetustes juba osalevaid inimesi kui ka tulevasi katsealuseid ning patsiente ka siis, kui vaktsiin on heakskiidetud, seda selleks, et täidetud oleksid informeeritud nõusoleku meditsiinieetika standardid.”

Pole kuulnud, et ükski vaktsiini-infoleht, arst või peavoolumeedia väljaanne peaks vajalikuks vaktsineeritavaid enne protseduuri sellest märkimisväärsest ohust hoiatada. Info on seda olulisem, et kliiniliste markerite põhjal on raske eristada haiguse poolt põhjustatud tsütokiinide tormi vaktsiini poolt esile kutsutud immuunpatoloogiast. Arvestades praeguseks ametlikult registreeritud miljonitesse ulatuvaid kõrvaltoimete juhte ja kümnetesse tuhandetesse ulatuvaid vaktsiinijärgseid surmajuhte, võib tegu olla olulise infokilluga.

Seega, olge hoiatatud!

 

Liis Orav

integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

 

Allikad: lingid artikli seesKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt