Nobeli rahupreemiale nomineeritud teadlane süüdistab WHO juhti genotsiidis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. detsember 2020 kell 6:31Foto: cfr.org

WHO juhil Tedros Adhanom Ghebreyesusel on küllalt muresid ka ilma koroonapandeemiata. 2019. aastal Nobeli rahupreemiale nomineeritud USA majandusteadlane David Steinman nõuab Maailma Terviseorganisatsiooni juhi vastutusele võtmist genotsiidi eest, sest väidetavalt ei püüdnud too Etioopia võimude rikkumisi takistada. Tedrost on varem süüdistatud ka Tigray Rahva Vabastusrindesse (TPLF) kuulunud mässajate relvastamises, mida mees ise eitab.

 

Haagi rahvusvahelisele kriminaalkohtule (ICC) esitatud kaebuses süüdistab majandusteadlane WHO peadirektorit Etioopia julgeolekujõudude sooritatud kuritegudes, mille käigus tapeti, vangistati ja piinati etiooplasi. “Tedros oli liiga suur osa süsteemist, et mitte olla vastutav valitsusametnike sooritatud kuritegude eest,” väitis kuu hakul süüdistuse esitanud David Steinman digitaalsel pressikonverentsil.

Kolm aastat tagasi WHO ametisse asunud dr Tedros (55) on organisatsiooni esimene meditsiinilise kvalifikatsioonita ning aafriklasest juht. 

Dr Tedros oli üks kolmest ametnikust, kes kontrollis aastatel 2013–2015 Etioopia julgeolekuteenistusi. Ta oli Etioopia tervishoiuminister aastatel 2005–2012 ja välisminister kuni 2016. aastani. 

Steinman viitas oma kaebuses USA valitsuse 2016. aasta aruandele Etioopia inimõiguste kohta, milles leiti, et “tsiviilvõimud ei säilitanud mõnikord kontrolli julgeolekujõudude üle ning maapiirkondade kohalik politsei ja kohalikud miilitsad tegutsesid mõnikord iseseisvalt”.

Steinman lisas, et USA raportis viidati ka “muudele dokumenteeritud kuritegudele”. Ta süüdistas dr Tedrosi “opositsioonikandidaatide- ja toetajate hirmutamises”, sealhulgas “meelevaldses vahistamises … ja pikaajalises kohtueelses kinnipidamises”.

USA riikliku julgeolekunõukogu endine konsultant Steinman oli 27 aastat Etioopia demokraatia liikumise vanemnõunik kuni selle 2018. aasta võiduni praeguse peaministri Abiy Ahmed Ali käe all.

 

Allikad: The Times, Postimees, lingid artikli sees

Foto: cfr.org

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt