Alan Watts: Nendele, kes julgevad õppida tundma iseennast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. detsember 2019 kell 9:43



Üks 20. sajandi originaalsemaid mõtlejaid ja säravamaid õpetajaid, ida mõtteviisi läänemaailmale tutvustaja Alan Watts tegutses ajal, mil paljud Aasiast pärit mõtted mõjusid värskelt ja tundusid pakkuvat ärksa vaimuga noortele teed välja sumbunud kodanlikust elust, mis keerles majandusliku edu saavutamise ümber. Seda tehes kombineeris ta iidsete allikate tundmist ainult talle omase särava vaimukuse ja põnevate võrdlustega. Kirjastuselt Sabatäht on ilmunud selle legendaarse mehe teos “Raamat iseenda tundmise tabust”. Tegemist on teise Wattsi raamatuga, mis ilmub eesti keeles (varem on ilmunud “Saa selleks, mis sa oled”, 2010).

 

Jaapanis oli kunagi kombeks kinkida abielluvatele noortele “padjaraamat”, mis sisaldas pilte sugulise läbikäimise üksikasjadest ja säästis vanemaid selliste intiimsete asjade näost näkku selgitamise piinlikkusest. Tänapäeval pole seks enam tõeline tabu, kuid mis siis on? Sest alati on miski tabu – miski, mida surutakse alla, mida ei tunnistata või ehk piilutakse korraks silmanurgast, sest otse vaatamine oleks liialt häiriv.

See raamat uurib vähetuntud, kuid võimsat tabu: meie vaikivat vandenõud eirata seda, kes või mis me õigupoolest oleme. Tänapäeval on kõlavad loosungid nagu “ela hetkes”, “ole sina ise” või “toimi teadlikult” ujutanud üle kogu meie argipäeva ning paratamatult labastunud ja muutunud tühisteks sõnakõlksudeks. Me mõtleme järjest vähem selle peale, kust need ideed ülepea pärit on või mida nendega tegelikult silmas on peetud.

Watts küsib raamatu eessõnas, kas inimene on pelgalt toru, kes pistab asju ühest otsast sisse ja laseb teisest välja? Kas meie eesmärk on kuhjata kokku “kõiksugu keha külge kinnitatavaid lisatarvikuid”, et mitte olla äratuntavad tühipalja toruna? Tarbimisühiskond õhutab meid just nii käituma – kogu meie energia peaks kuluma nende tarvikute soetamisele. Watts tahaks aga, et me kasutaksime oma väge unistamiseks, mõtlemiseks ja loomiseks. Toru peaks saama vabaks kõikidest tema paindlikkust takistavatest kivististes ja sirguma nõtkeks kauniks taimeks.

See võiks olla Raamat, mille isad oma poegadele ja emad tütardele poetaksid, võtmata toda tegu eales omaks. Raamat, mis ei ole tavapärases mõttes religioosne, kuid käsitleb sellegipoolest paljusid asju, mis ka religioonidele mõtteainet pakkunud: universum ja inimese koht selles; salapärane kogemise kese, mida kutsume “mina ise”; elu ja armastuse, valu ja surma problemaatika; ja terve suur küsimus, kas olemasolul üldse on mõte selle sõna mingiski tähenduses.

See raamat võiks olla toeks nendele, kes julgevad õppida tundma iseennast, sest iseduse pelgalt intellektuaalsest mõistmisest ei piisa, kui sa kogu oma tarkuse juures end oma kehas ikkagi halvasti tunned.

Raamatus käsitletavatel teemadel räägib Alan Watts selles lühikeses videos:

Vaata lisaks: The Alan Watts OrganizationAlan Watts “Raamat iseenda tundmise tabust” (tõlkinud Tõnis Tootsen, kirjastus Sabatäht, 2019)

Fotod: Sabatäht, alanwatts.org

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt