India joogi Sadhguru: Peame andma ühiskonnana tõotuse, et me ei lase enesetapu pandeemial juhtuda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuli 2021 kell 21:55Foto: Isha Foundation

India Joogi Sadhguru on tuntud avaliku elu tegelane ning tema võime tuua kokku iidne tarkus ja ultramodernne maailm, luua sild tuntu ja tundmatu vahel, on teinud temast armastatud vaimse juhi, kelle ülesastumised ja satsangid meelitavad kokku mitmesajatuhandelisi rahvahulki. Sadhguru esineb sageli ka suurtel ülemaailmsetel juhtimiskonverentsidel ja rahukongressidel, ta on astunud korduvalt üles Maailma Majandusfoorumil ettekannetega diplomaatiast ja majandusarengust kuni hariduse ja keskkonna teemadeni. Tema intervjuud ja kolumnid leiavad sageli avaldamist suurte ajalehtede veergudel ja teleekraanil. Telegramil oli suur au ja rõõm esitada talle mõned tervise ja haridusega seotud küsimused. Head lugemist!

 

Kuidas hoida rõõmu enda sees, kui pandeemia tõttu on õhus palju hirmu ja teadmatust?

Sadhguru: Meie heaolu, rõõmu ja armastuse allikas on meisse istutatud. See pandeemia on andnud meile vähemalt aega nende aspektidega tutvuda. On aeg seda uurida. On palju ebakindlust, millega pole kerge hakkama saada. Toon sulle näite: juhime organisatsiooni – Isha Foundation –, kus harime tuhandeid lapsi, toidame tuhandeid inimesi, hoolitseme nende tervise eest ja oleme seotud ka ulatuslike ökoloogiliste projektidega. Meil on nende projektide raames tohutult kohustusi, kuid viimaste kuude jooksul pole meil nende algatuste haldamiseks mingit sissetulekut. Oleme endiselt pühendunud ja jookseme ringi, vaadates, kuidas asju toimima saada, kuid ma ei ole masenduses, ärevuses ega õnnetu. Ma veedan aega suurepäraselt, sest ma hoolitsen selle eest, et mul oleks imeline kõikjal, kus ma olen ja mis ka ei juhtuks.

Seda mitte sellepärast, et ma üritan elust rõõmu tunda. Vaid lihtsalt seetõttu, et ma olen rõõmsameelne, nii et olenemata sellest, kas istun kodus või reisin või lähen tööle, olen rõõmsameelne. See on üks asi, mida inimesed peavad iseendaga tegema. Alles esmaste vajaduste esile kerkides mõistavad inimesed, kui kibestunud ja ebameeldivad nad sisimas on. Kindlasti on aeg investeerida iseendasse, et muuta end tervemateks, õnnelikumateks, rahulikumateks, armastavamateks ja õndsamateks inimesteks.

 

Ravimitööstus on hakanud investeerima psühhiaatrilistesse ravimitesse, kuna arvatakse, et umbes 40 aasta pärast on need enim müüdud ravimid maailmas, sest inimesed ei suuda ümbritseva infotulvaga muud moodi toime tulla. Tänapäeval on mitmesuguseid sõltuvusi –  alkohol, narkootikumid ja sotsiaalmeedia on vaid mõned neist – kuidas saaksime sõltuvuste teket vältida?

Sadhguru: On palju põhjuseid, miks sõltuvused ja vajadus joovastavate ainete järele suurenevad. Üks põhiline põhjus on see, et suur osa ühiskonnast ei võitle enam ellujäämise nimel. Kui inimestel jääb ellujäämine tagaplaanile, peavad nad leidma huvipakkuvaid alasid ja kire kaasamist mujalt. Vastasel juhul suureneb vajadus naudingu ja joobumuse järele.

Teine põhjus on see, et inimese intellekt toodab nagu ei kunagi varem. Varem mõtlesid sinu eest preester, õpetlane või pühakiri. Tänapäeval mõtlevad inimesed ise. Kohe kui inimesed hakkavad ise mõtlema ja mingi asi nende jaoks just loogiline pole, variseb kõik kokku. Praeguse põlvkonna jaoks on alla kukkumas kogu taevas, mis nende arust neile lubati. Traditsiooniliste ususüsteemide poolt pakutavad helbitud supid ei rahulda aga enam tänapäeva intellekti. Tragöödia on selles, et meil pole ka midagi muud, millega neid asendada. Nii et inimesed üritavad seda joomisega asendada.

Millised on lahendused? Juba väikesest peale peavad lapsed tegelema spordi ja füüsilise tegevusega, mis seob neid loodusega, näiteks matkamine, mägironimine, ujumine. Neil peab olema millegi vastu kirg, olgu selleks kunst, muusika või midagi muud, millega nad õpivad nautima oma intellekti, emotsioone ja teadlikkust. Kui hakatakse mõnu tundma meelte naudingutest ja intellekti teravusest, emotsioonide ja teadlikkuse nautimisest, langeb kiirelt ja loomulikult vajadus anduda kehalistele naudingutele.

Kuid mis kõige tähtsam, me peame õpetama lapsi ja noori olema joovastunud – mitte välistest ainetest, vaid sisemiselt. See inimkeha on planeedi suurim keemiatehas. Kui soovid olla joovastunud, saad selle luua seestpoolt – sellise seisundi, mis muudab sind joobunuks ja üliteadlikuks samaaegselt.

Seetõttu püüame tuua jooga tehnoloogia igaühe ellu. Jooga töötab tänapäevases maailmas, kuna see mõistab inimese fundamentaalset joobeseisundi vajadust. Kui sa lähed enda sees teatud seisunditesse, tunned sellist joovet, mida ükski ravim ega jook ei saa kunagi tekitada. Samal ajal jääd üliteadlikuks ja see teeb sinu tervise ja heaolu jaoks imesid.

On aeg, et õpiksime asju tegema tehnoloogiliselt täiustatud viisil. Meil on võimalusi, kuidas inimesed saavad pöörduda sissepoole ja saada tundma elu kõrgeimaid naudinguid. Peame oma noorsoo seda kogema saama.

Foto: Isha Foundation

 

 

Aastas tehakse Eestis umbes 200 enesetappu ja 5000 enesetapukatset. Paljud psühholoogid on avalikult väitnud, et see on enesetappude epideemia. Kas koroonaviirusega inimeste hirmutamine on olnud õigustatud?

Sadhguru: Viirus ei ole asi, mida peaksime kergekäeliselt võtma. Selle perioodi jooksul elus püsimine on meie kõigi jaoks väljakutse. See pole mingi kõrvaline asi, mis juhtub kellegi teisega teises riigis. Samal ajal ei aita hirmul ja paanikas olemine, sest hirm ja paanika võivad levida palju kiiremini kui viirus. Need on keerulised ajad meist igaühe jaoks. Paljud on kaotanud töö, suletud on ettevõtteid – rabelemist on palju. Aga kui seisame silmitsi väljakutsuvate aegadega, ei tohiks me hakata iseendale vastu töötama.

Enese vastu töötamine toimib nii, et põhjustatakse iseendale viletsust ja ärevust. Inimesed õigustavad oma ärevust ja muresid. Kuid sinu kogemuste olemus ja alus on sinu enda sees. Valu või nauding, rõõm või viletsus, piin ja ekstaas toimuvad ainult sinu enda sees.

Üks põhiline vastutus, mille peame iga inimeseni tooma, on see, et tema füüsiline ja vaimne tervis on tema enda asi. Maailmas on palju inimesi, kes ei pea olema haiged, ei füüsiliselt ega vaimselt. Näiteks viimase viiekümne aasta jooksul on tehtud miljoneid südameoperatsioone. Kuid täna ütlevad kirurgid sulle selgelt, et kui loobud punasest lihast, sööd õiget toitu ja teed trenni, ei tule sa operatsioonilauale. Samamoodi, olgu see siis pinge, ärevus, stress või depressioon – võid anda sellele mistahes hulga erinevaid nimesid – on põhimõtteliselt meie oma mõistus, mis on pöördunud meie vastu, sest me pole vaevunud õppima, kuidas seda ise juhtida. Sisuliselt on meie keha üks keemiline supp. Kas sa oled suurepärane supp või vilets supp, selles on küsimus.

Täna teab arstiteadus, et kui teatud füsioloogilisi biomarkereid, näiteks tserebraalset neurotroofset  faktorit (ingliskeelne lühend BDNF) ei esine kehas piisavas koguses, tekib ärevus, depressioon, emotsionaalne kurnatus ja läbipõlemine. Jooga praktikatega – näiteks meie pakutava ‘’Inner Engineering’’ praktikatega (eesti k. sisemine inseneerimine) – on Indiana, Harvardi ja Rutgersi ülikoolides tehtud uuringute põhjal tõestatud, et 90 päeva jooksul pärast igapäevast praktikat tõuseb BDNF tase kolm korda. Inimesed tulevad oma depressiivsest režiimist ja muudest ärevussituatsioonidest välja tänu “sisemisele inseneerimisele”.

On äärmiselt oluline, et inimolendite, ühiskondade ja rahvustena peame andma tõotuse, et me ei lase vaimse tervise või enesetapu pandeemial juhtuda. See on aeg, kus peame toimima stabiilsel, kaastundlikul ja arukal viisil. Sa pead tagasi tõmbuma ja tegema ennast paremaks inimeseks. Füüsiliselt, vaimselt, emotsionaalselt ja pädevuse mõttes saa 10% paremaks kui praegu. Pakume selle jaoks veebis palju tasuta tööriistu. Viirus tantsib mõnda aega. Ja kui tema tants on läbi, pead sina olema valmis suureks tantsuks.

 

Kuidas saaksime oma igapäevaellu tuua rohkem meditatiivsust?

Sadhguru: Meditatsioon on teatud kvaliteet, mitte teatud tegu. Meditatsioon pole midagi, mida sa saad teha. Kuid sa saad muutuda meditatiivseks. Kui sa harid oma keha, vaimu, energiaid ja emotsioone teatud küpsusastmeni, toimub meditatsioon loomulikult. See on täpselt sama, kui sa hoiad mulda viljakana, andes sellele vajalikku väetist ja vett ning kui seal on õiget sorti seemned, kasvavad need õitsvateks lilledeks ja viljadeks.

Meditatsiooni peamine aspekt on see, et praegu on su mõistus ülemus ja sina oled ori. Meditatiivsemaks muutudes saad sa ise ülemuseks ja sinu mõistus muutub orjaks. Kui sa oled meditatiivseks muutunud, tekib sinu ning sinu keha ja vaimu vahele selge ruum. Hetkest, kui need on selgelt eristatavad, on see kannatuste lõpp, sest sinu teada on ainult kahte tüüpi kannatusi – füüsilisi ja vaimseid. Sa julged uurida, mida tähendab olla inimene kogu täiuses alles siis, kui sul pole hirmu kannatuste ees.

Pakume lihtsat 12-minutilist meditatsiooni nimega Isha Kriya. See on saadaval veebis ja äpi kujul tasuta. Meil on veebis ka Upa-Jooga nimeline praktika. Upa-jooga on midagi, mis toob sulle füüsilisel ja psühholoogilisel tasandil kasu, kuid ei puuduta vaimset dimensiooni.

Jooga ise ei ole treeningvorm. See on tehnoloogia, mille kaudu füüsilisest kaugem mõõde saab sinu sees elavaks reaalsuseks. Kui millelgi on võim ümberkujundamiseks, on tal võime vale käitlemise korral ka kahju tekitada. Nii et joogaga tuleb tegeleda äärmiselt pühendunud õhkkonnas. Kuid Isha Kriya ja Upa-Yoga ei nõua sellist pühendumust. Sa saad neid praktiseerida kõikjal ja kasu on üsna tohutu – saad füüsiliselt paremasse vormi ning vaimselt nõtkemaks. 

Foto: Isha Foundation

 

Eriolukorra ajal olid lapsed koduõppel ja paljud neist tegelikult nautisid seda. Mis teie arvate, kas praegu kehtiv koolisüsteem on oma aja ära elanud?

Sadhguru: Hariduse edasiandmise viisides võib pandeemia tõttu näha dramaatilisi muudatusi. Põhjalik muutus hariduses oli niikuinii juba hiljaks jäänud. Praegune koolisüsteem edastab õpilastele lihtsalt teavet, mis on üleliigne, sest see on infoajastu – teave on saadaval kõikjal. Selle leidmiseks pole vaja õpikut.

Me peame õppeprotsessist juhendamise idee täielikult eemaldama. Õpetajad ei pea andma informatsiooni. Nad peaksid pakkuma inspiratsiooni, keskendumist, katsetamist ja mitmeid muid erinevad tegevusi.

Haridus on tänapäeval täielikult mõistusepõhine. Selles pole mingit teist intelligentsuse mõõdet. Ajada segamini mõistus intelligentsusega on tõsine viga. See on sama, kui prooviksid oma autoga sõita ainult ühel rattal kõigi nelja asemel.

Mõistus saab toimida ainult sinu mälu toel. Või teisisõnu, sinu mõistus kasutab kogunenud informatsiooni. Kui eemaldada sinu mälu, on sinu mõistus iseseisvalt üsna kasutu. Kuid sinu sees on ka teisi intelligentsuse dimensioone, mis ei vaja mälu tuge. Kui haridussüsteemid ei keskendu intelligentsuse nende mõõtmete aktiveerimisele, lood sa küll tööjõudu, kuid mitte geeniusi.

Tänu viirusele ja tehisintellektile võib selline haridussüsteem leida oma lõpu. Kui see “haridusprotsessi masstootmine” ära võtta, toimuvad meie ühiskonnas ja ettevõtetes mitmed muudatused. Kõikjal, kus on vaja masinataolist efektiivsust, on meil masinad lihtsalt olemas. Inimene ei tähenda ainult efektiivsust. Inimene on seotud leidlikkuse ja loovusega, inimene on võimalus, et ta saab teha midagi, mida pole siiani kunagi tehtud. Tunnen, et järgmise viie, kümne aasta pärast saab sellest väga otstarbekohane reaalsus.

 

Toimetuse märkus:

Sadhguru on joogi, müstik, visionäär ja New York Timesi enimmüüdud autor. India 50 kõige mõjukama inimese hulka nimetatud Sadhguru töö on tema transformatiivsete programmide kaudu puudutanud miljonite inimeste elu kogu maailmas. Tema lähenemisviis ei toetu ühelegi uskumuste süsteemile, kuid pakub võimsaid ja tõestatud meetodeid enese-transformatsiooniks. Sadhguru juhtiv programm kannab nimetust “Inner Engineering Online”.

 

Lisateabe saamiseks külastage palun: https://ishaeu.org/IEO-Telegram

Kõikide päringute korral saatke palun e-kiri: communications.eu@ishafoundation.org

Koduleht: isha.sadhguru.org

Fotod: Isha Foundation

 

Küsitles ja tõlkis Anneli Joonas

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt