Erki Kaikkonen: Teeme suure vea asetades haavatavad inimrühmad üksteise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. detsember 2019 kell 20:49“Olen kindel, et maailm saab paremaks paigaks rääkides muinasjutte, legende ja lugusid elust,” ütleb muinasjutuvestja, koolitaja ja elu-uurija Erki Kaikkonen, keda kuuleb üle pika aja taas avalikult lugusid vestmas 9. detsembril Adila puhkekeskuses. Seekordne jutuvestmine on kantud mõttest, et maailm saab paremaks rääkides. “Loomulikult sõltub see sellest, millest räägitakse ja kes räägib,” lisab ta.

 

Lugude vestmine on praegu olulisem kui kunagi varem. Näeme, kuidas Euroopas ja Ameerikas kasvab populistide ja äärmuslaste võim. Nende võim kasvab vastandumisest. Kuid see kõik on tehislik ja jutuvestmisel baseeruv. On kahetsusväärne, et avalik dialoogikultuur on polariseerunud. Teeme suure vea asetades haavatavad inimrühmad üksteise vastu. On oluline, et näeme lugude taga inimesi ja saatusi.

Vajame jutuvestmist, et näeksime inimest ja maailma erinevatest tahkudest. Meil on vaja kuulda lugusid inimestest, keda me ei tea ja keda võib-olla kardame. Võiks arvata, et individualism toetab jutuvestmist. Kahjuks on individualism väga halb kuulaja.

Jutuvestmine loob keskkonna inimhingede kohtumiseks. Kõneldud sõna ei asenda kunagi säuts Twitteris või Facebookis. Hea lugu ei mahu nii väheste tähemärkide sisse. Kuulamise soovita ei ole tegelik dialoog ja koostöö võimalik. Sa ei märka isegi vaikust ilma kuulamata.

Ma igatsen tihti väga vaikust. Mida täita linnulaulu, tuule, luule ja lugudega ning kauni muusikaga. Lugusid vestes liigume üheskoos läbi muinaslugude maailma alates loomisest kuni inimese elu olulisimate tõdemusteni, mis on püsinud muutumatuna sajandeid ja ilmselt aastatuhandeid.

Millal sina viimati mõnda lugu päriselt kuulasid?

 

Erki Kaikkonen

 

Vaata lisaks: Muinasjutuõhtu FB, Olemine.ee

Heliruumi eest hoolitsevad Erki sõbrad Joonas Saks (RAV trumm), Tom Valsberg (kitarr ja laul) ja Keily Kaikkonen (kitarr ja laul).

Fotod: FacebookKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt