Inspireerivad Eesti inimesed: Fagotimängija Karl Nieler teeb kõlakaussidega helimassaaži

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. august 2016 kell 16:32



IMG_2014-300x200Tänapäeval püüavad inimesed koguda endasse palju head aga kahjuks unustatakse ära vaikus, unustatakse olla lihtsalt tühi nagu kõlakauss, mis saab kõlada ainult tühjana. Karl Nieler on elukutseline muusik, fagoti ja kontrafagoti mängija, kes lisaks orkestris pilli mängimisele musitseerib ka kõlakaussidega ning teeb nende abil helimassaaži.

 

Karl on sündinud Tallinnas kunstnike peres, õppinud Tallinnas, Lyonis, Genfis ja Karlsruhes. Ta on teinud koostööd erinevate orkestrite ja ansamblitega: Concerto Köln & Bayerni Ringhäälingu Koor, Les Musiciens du Louvre, Australian Chamber Orchestra, Berliner Symphoniker, Wiener Akademie, Opera de Lyon, ERSO, Linnamuusikud, Piibarid ja paljud teised. Aastast 2001 on Karl Nieler soolofagotimängija Müncheni Föderaalpolitsei Puhkpilliorkestris.

Juba 15 aastaselt (1985) ärkas temas huvi idamaade kunsti ja muusikakultuuri vastu, milleni ta jõudis tänu India sitari mängijale, Ravi Shankarile. Karl Nieler ütleb, et aastal 2011 sai tema ring täis ning tekkis sügav huvi ja vaimne kontakt kõrge kvaliteediga kõlakausside vastu. Suurte kõlakausside helid ja võnked on vaid sammu kaugusel kontrafagotist ja teistest sügava registriga pillidest. 2012. aastal algas väljaõpe Obertonhausis meditatsiooniks ja helimassaažiks kõlakaussidega Georg Mülleri juhatusel. Müller on juba 30 aastat üks parimatest kõrge kvaliteediga sepistatud kõlakausside spetsialistidest. Ta on veetnud pool oma elust Indias ja tegeleb süvitsi meditatsiooniga ning on maailmakuulsa vipassana meditatsiooniguru S.N.Goenka õpilane.

Karli helide konstellatsioon koosneb 30 kõlakausist, 3 Wuhani Feng Gongist, 6 Tiibeti kloostrikellukesest, 9 Tingsha zimblist ja 2 prantsuse shantist kannab nime “ÜrgHeliRuum – Karl Nieler”, algaegadel ka “Himaalaja Helipalsam”. Karl nimetab seda ise ka “minu mantra”, “minu mandala” või “minu Woodstocki festval”. Loetletud pillid häälestuvad omavahel veatult ja pole ka ime – “ÜrgHeliRuumi” kokkupanek kestis orkestrimuusiku “kõrva järgi” kaks aastat. Nieler kasutab kogu instrumentaariumi nii meditatiivsetel kontsertidel kui ka helimassaažidel.

karl1

“ÜrgHeliRuumiga” on Karl esinenud Tao Keskuses, Jõulumäe Alternatiivsel Festvalil, Krautmani Massaazi- ja Terviseakadeemias, Alter Stuudios, Münchenis Tai Chi ja Qi Gongi Keskuses Andreas W Friedrichi juhatusel, Nürnbergis Navuna House, Kißleggis Seminarzentrum Sonnenstrahl, Müncheni Föderaalpolitseis ja paljudes teistes kohtades. Aastal 2014 valmis ka plaat nimega “Sound Of The Flower”.

 

Helimassaaž kui kontsert kehale

Üks Karl Nileleri helimassaži külastajatest Münchenis ütles pärast seanssi püsti tõustes: “See on ju lausa kontsert kehale!” Paljud heliterapeudid kasutavad 3-5 kõlakaussi või hoopis teisi pille, Karl Nieler aga võtab kasutusse kogu oma “ÜrgHeliRuumi” ehk 58 muusikainstrumenti.

Keha häälestub helimassaaži tajumisele läbi luude ja kehavedelike. Sisemised pinged lahustuvad ja haihtuvad helidesse. Karl Nieler teab öelda, et vee kaudu helide ülekandumine on märksa kiirem kui läbi õhu. Kuuleme luude ja kõrvadega ju juba emaüsast saadik – meis on umbes 70% vett, imikutes isegi kuni 90%, ka esmakordselt kuulsime me läbi vee…

Kogu loodus koosneb võngetest, helid on meile kuuldavaks saanud võnked. Kogu meile nähtav maailm on osa sellest lõpmatust muusikast. Me kuuleme kogu kehaga ja vahel ütleme et see läks mulle hinge või südamesse. Kõlakausside tugevad võnked ja pikalt kõlavad helid ei paku mitte ainult lõõgastumist, nad avavad uksed sügavale iseendasse või kasvõi kaugele kosmosesse.

karl2

karl3

 

Vaata ja kuula lisaks: Karl Nieleri koduleht

Järgmised helimassaažid: Kristallikoja koduleht

Fotod: taevasjamaa.ee

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt