Milline on üks tõeliselt sügav suhe?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. oktoober 2018 kell 19:20Milline on aus, armastav ja sügav suhe? Mis on teadlik suhe? Kuidas seda luua või selleni jõuda? Millised on inimsuhete tähtsamad ja valusamad õppetunnid? Mis on suhte olulisemad eesmärgid? Neile küsimustele otsitakse vastuseid 21. oktoobril Tallinnas toimuval suurseminar “Teekond sügava suhteni”, mis on järg eelmise aasta sügisel toimunud üliedukale meestele suunatud avalikule arutelule “Vaba Mehe tee“ ning selle aasta kevadel naistele suunatud sündmusele “Mehe sügavam tõde“.

 

Seminarile “Teekond sügava suhteni” on esinema kutsutud vaid need mehed ja naised, kes julgevad olla avatud, autentsed ja ausad iseenda tõdedega, mis on saavutatud läbi isiklikult kogetud rõõmude ja valude. “Me ei õpeta, me jagame kogemusi,” seisab seminari tutvustuses.

Oma kogemustest kõnelevad tuntud muusik Lea Dali Lion, naudingute koolitaja Epp Kärsin, blogija ja kirjanik Jesper Parve koos elukaaslase disainer Mari Ojasaarega, inspireeriv koolitaja Alar Ojastu koos abikaasa Elina Ojastuga, paarisuhte nautlejad Marika ja Mario Pruul ning 20 aastat paarina ennast ja teineteist sügavuti armastanud Raigo ja Eve Elizabeth Kaljus. Suurseminari korraldavad enesearengunõustaja Raivo Juhanson ja kehaterapeut Tiit Trofimov.

 

“Sügav suhe on selline, kus usaldatakse teist poolt nii palju, et ei klammerduta tema külge ja ei hoita teda igal võimalusel kinni, vaid, vastupidi, lükatakse eemale. Lükatakse kasvama, arenema, õppima, muutuma. Ja sama nõutakse ka endalt, et inimene kasvaks, areneks, õpiks ja muutuks pidevalt. Sügav suhe ei ole kunagi valmis. Sügav suhe on kogu aeg muutuv, kasvav, arenev. Mitte kunagi ei jõua see sinna, kus ongi kõik, nüüd me olemegi õnnelikud. Sügav suhe on pidevas liikumises ja kasvamises,“ räägib Parve.

“Selle jaoks on vaja suurt eneseusaldust ja tundmist, samuti teise poole usaldamist. Üleüldse elu usaldamist. Ei saa karta muutusi ja arengut. Pigem tuleks soosida seda ja seda kindlasti mõlemal poolel. Sest kui üks tõuseb kõrgustesse ja teine jääb põllule, siis võib suhtluskanal liiga pikaks venida ja ei mõisteta teineteist enam. Ja mitte kunagi unustada mängu ja naeru!“ lisab ta.

Marika ja Mario Pruuli jaoks tähendab sügav paarisuhe siirast ja sügaval südametasandil hoolimist, mõistmist ja armastamist.
“Selles suhtes väärtustatakse teineteise olemust, arvamust, mõtteid ja tundeid. Suhe on teinud läbi paarisuhte esmased faasid ning on jõutud sügavamasse ja teadlikumasse pühendumisse, kus pole teemasid, millest ei saaks rääkida. Sügav paarisuhe on oluliselt isetum, autentsem ja küpsem, selles on tolerantsust ning teadlikust.  Sügavas paarisuhtes pole püüdu teineteist muuta, vaid toetada, julgustada, inspireerida ning tuua esile teises tema parimad omadused. Kindlasti on sügavas paarisuhtes oluline ka usalduse olemasolu. Mõlemad osapooled on avatud, oskavad ja julgevad väljendavad oma vajadusi ja piire ning sellele rajatakse kokkulepped.

Harmoonia hoidmiseks tehakse ka kompromisse.

Partnerid ei võta suhet ja teineteist enesest mõistetavana, vaid tuntakse tänulikkust. Suhtes osatakse hoida emotsionaalset ja füüsilist lähedust ning intiimsust. Arvestatakse teineteise vajadustega ja tehakse koostööd, et mõlema vajadused saaksid rahuldatud.  Osatakse pakkuda teineteisele ka vabadust. Koos ollakse siirast soovist, mitte sõltuvuse või kohustuste pärast. Sügavasse paarisuhtesse jõudmise teekond sisaldab endast kindlasti ühiseid kogemusi, mis on mõlemat inimest tugevalt õpetanud ja pannud tegema läbi enese sees olulisi muutuseid. Läbi nende kogemiste ja muutuste saab ka paarisuhe tõusta järgmisele tasandile ja uue kvaliteedi. Mõlemad partnerid on õppinud sügavamalt tundma esmalt iseennast ja võtavad vastutuse eneses olevate mõtete ja tunnete eest. Koos olemine ei tulene vajadustest, vaid see on südamest tulev soov olla, jagada ja kogeda elu koos,“ ütlevad Pruulid.

Seminari korraldaja Raivo Juhansoni arvates algab õnnelik ja sügav suhe õnneliku ja armastava suhte loomisest iseendaga.
“Sügav suhe on teadlik suhe, kus mõlemad pooled võtavad täieliku vastutuse enda elu eest, süüdistamata ja kritiseerimata teist poolt oma kannatustes ning valudes. Mõlemad partnerid soovivad ja julgevad liikuda üheskoos sügavamatesse soppidesse, et iseendast teadlikumaks saada. Põhjus, miks enamik inimesi õiget partnerit otsides ebaõnnestub, on enesesest mõistetavaks pidamine, et õige on see partner, kellega koos olles me end muutma ei pea. Tegelikult on partner meie ellu tulnud õpetajaks, et me iseendast ja oma alateavuslikest mustritest teadlikumaks saaksime ja seeläbi muutuksime.

Sügava suhte eesmärgiks on isiklik vaimne kasvamine ja areng ning seeläbi tuua ellu midagi, mis on enamat kui kumbki osapool suudaks üksinda luua. Sügava suhte olemuseks on julgus aus olla oma kõikide soovide, vajaduste, arvamuste väljaütlemise ja tunnete osas. Julgus elada avatult, oskus südamest anda kui ka vastu võtta. Austades ja aktsepteerides iseennast ja partnerit just sellisena, nagu oleme. Oskus südamest andestada, kuna see pakub kergust, vabadust ja rahulolu mõlemale poolele. Oskus rääkida oma partneri armastuse keelt. Julgust jääda igas hetkes iseendaks. Me ei saa oma partnerit muuta, me saame muuta oma suhtumist partnerisse,” lausub Juhanson.

“Elu on nagu teekond, kus me läbi erinevate kogemuste pidevalt kasvame. Pidev õppimine ja arenemine, et aina sügavamasse ja teadlikumasse suhtesse liikuda. Iga partner meie elus tuleb meile midagi õpetama ja peegeldama. Iga paarisuhe aktiveerib just need teemad, mida oleme antud ajahetkel valmis õppima ja kogema. Kui oleme valmis õppima, enda vastu aus olema ja julgeme oma hirmudest läbi minna, siis on võimalik oma arenguteel sügavamasse suhtesse liikuda. Sügav paarisuhe aitab südame ümber ehitatud kaitsemüürid ja barjäärid esile tuua ning seeläbi ära lammutada. See on järjepidev protsess, et avaneda lõpuks tõelisele ja vabale armastusele. Tõeline armastus on alati vaba, nii nagu on sügav paarisuhe olemuselt vaba,” arvab Juhanson.

 

Epp Kärsini jaoks on sügav suhe see, kui sellel on potentsiaal kasvada ajas. Iga suhe vajab küpsemist, aga see on teekond tugevatele, mis vajab teadlikkust iseendast ja oma vajadustest.

Ta usub siiralt, et igas inimeses on olemas kuldtükike või teemant, mis ootab, et saaks tõeliselt särada.

“Kui me oleme koos õige partneriga, siis imed alles algavad. Kindlasti peab olema avatud süda ja julgus näidata enda õrnust ja haavatavust. Rääkima, rääkima ja veelkord rääkima. Rääkima kõigest, sest nii kasvab usaldus. Kui usaldust ei ole, ei ole võimalik suhet toimima saada. Põhivajadused peavad sobima, ootused elule ja ka unistused. Julgus koos unistada, julgus üksinda unistada ja seda jagada. Oskus kuulata ja vaikida, oskus kaasa mõelda ja õigel hetkel olla toeks. Ja oskus eemalduda, kui peaks olema vajadus, tajuda ja tunnetada teise soove. Hinnata vabadust ja lasta vabalt kulgeda survestamiseta, sest ainult nii me kogeme rohkem, kui oleksime osanud soovida.

Maailmas on nii palju ilusaid naisi ja mehi. Alati on keegi kuskil ilusam, targem, parem ja kirglikum. Sügavas suhtes oskab partner tuua välja partneri parimad omadused ja tundma panna kaaslast, et tema on just see üksainus, erakordne ja eriline kaaslane, kõige ilusam, kõige targem, kõige toredam, ühesõnaga kõige ainulaadsem,“ ütleb Kärsin.

See tähendab Kärsini sõnul, et inimene saab olla tema ise, oma nõrkuste, tugevuste, heade ja halbade omadustega aktsepteeritud. Ei pea kandma maski, julgeb vabalt end väljendada, kartmata, et keegi solvub või saab valesti aru. On tähelepanelik ja alati 100 protsenti kohal mõtete, tunnete ja emotsioonidega.

“Vaja on tunnustada, jagada positiivset tagasisidet iga päev, sest mitte keegi ei taha olla iseenesest mõistetav. Üllatada, panustada suhtesse aega ja veeta seda koos kvaliteetselt. Väärtustada ja armastada iseend, olla iseenda parim versioon. Olla emotsionaalselt kättesaadav, see on ääretult tähtis. Kallistada vähemalt kaheksa korda päevas, suudelda ja jagada õrnusi. Naistele on see oluline, et mees näitab välja enda tunded ja julgeb neist rääkida. Naised ei tüdine kunagi ära sellest, et mees malbelt ja armsalt paneb tunded sõnadesse. Püüdke olla iga päev parem, kogege koos uusi elamusi. Õppige midagi põnevat, tehke midagi täiesti pöörast ja julgege naerda südamest ja nutta südamest. Öelge „kallis, ma armastan sind“ siis, kui seda tunnete, ja öelge „ma olen kurb“, kui seda tunnete. Vabastage end piiravatest reeglitest, et naised või mehed ei tee ja käitu nii või teisiti ja vastupidi. Olge tänulik iga päev, igal hetkel ja paluge vabandust, kui olete eksinud. Sügavat suhet saab saavutada vaid siis, kui mõlemad pooled on selleks valmis,“ lausub Kärsin.

Eve Elizabeth Kaljuse jaoks on sügav suhe eatu suhe. Selles pole määratlust, et algas ja lõppes, vaid igal hetkel on midagi uut ja senini kogematut ning samas ka miskit, mis kestnud kaua ja hääbumas. Sellise suhte aluseks on oskus lihtsalt teineteise kohalolu hinnata ja armastada, heas ja halvas, sest kõik, mis sünnib, on ju vaid kogemus. Oskus oma kogemuslikkuses end avada ka siis, kui tegemist tavatute situatsioonide, olukordadega ja näha ikkagi selles vaid head, on aidanud meid ja kindlasti aitab kõiki pikalt suhtes püsida.

“Kuidas sellist suhet luua, on keeruline küsimus, sest kõik ju sünnib igal hetkel lihtsalt elust enesest. Pigem oskus avada end sellises suhtes eksisteerimisele on see võtmesõna, sest ainult nii saab see teoks. Paljude jaoks tundub selline suhe igav ja üksluine, paljude jaoks liiga ekstreemne ja hirmutav. Meie jaoks on see olnud imeline ja külluslik oma erinevates värvides ja selle eest olen oma abikaasale väga tänulik,“ räägib Eve.

“Selleks, et olla sügavas suhtes oma partneriga, on vaja esmalt olla sügavas suhtes ja kontaktis iseendaga,“ ütleb Raigo Kaljus. “Kõik see, mis ja kes sa oled, peegeldub sulle väga selgesti suhtes sinu partneriga. Mõistes ennast, mõistad sa ka ümbritsevat maailma. Meie elud koosnevad peamiselt suhetest ja suhestumisest meid ümbritsevaga. Isegi kui inimene elab üksikul saarel, on tal ikkagi suhe endaga, loodusega ja kõiksusega. Sellest pole võimalik ennast eraldada. Selleks, et ennast sügavuti mõista ja tunnetada, on vaja aega, vaikust ja lubamist.

Lääne ühiskonna probleemid paljuski sellest alguse saavadki, et pidevalt tormatakse ringi ja ollakse alatasa hõivatud erinevate tegevustega. Oskus lihtsalt olla on täiesti ununenud ning seda isegi kardetakse ja välditakse. Paljud olulised vastused ja lahendused probleemidele ilmutavad ennast just vaikuses. Mida vaiksemaks jääb meie meel ja mida rahulikumad on meie tunded, seda sügavamalt on võimalik ennast ja elu tunnetada!

Inimestevahelistes suhetes väga oluline rääkida ja ennast väljendada, aga sama oluline on ka oskus kuulata ja mõista. Meie meel tegeleb pidevalt hinnangute andmisega, nii endale kui teistele, oluline on aga jääda selle juures neutraalseks vaatlejaks, mitte sellega samastuda.

Sügava ja kestva suhte alustaladeks on kindlasti ausus, julgus, hoolivus, soov mõista ja andestada ning loomulikult võime armastada ennast ja teisi.“

Seminari teise korraldaja Tiit Trofimovi jaoks on sügav suhe selline, mis on üles ehitatud täielikule aususele. Aususele seksuaalsuses, tunnetes, oma käitumismustrite eest vastutuse võtmisel. Peab olema julgus seda jagada oma partneriga. See on Trofimovi jaoks ühe täiusliku suhte alus. Täielikult teise aktsepteerimine tema tõelises olemuses.

“Tõelist suhet saabki saavutada niimoodi, et igal hetkel kõike toimuvat jagada ja jääda kohale ka siis, kui teise poole jagamine on sulle valus nii emotsionaalselt kui ka hingeliselt,“ arvab Trofimov.

 

Lisainfo: Vaba mehe tee koduleht, Piletilevi

Vaata siit ka videoid seminaril esinejatega.

Fotod: vabamehetee.ee

Toimetas Monika Kuzmina / GoodNewsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt