Kerti Põhjala: Tahan aidata inimestel kogeda nende eksistentsi võimalikult positiivsel ja parimal viisil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuli 2020 kell 11:54Foto: Tiina Kraus

Terapeut, meditatiivsete kehatehnikate ja enesearengu juhendaja Kerti Põhjala on inimeste aitamise teekonnal olnud juba mõned aastad. 2019. aasta septembris alustas ta oma tegevust Teadvusteraapia keskuses. Praktikad ja teadmised, mida Kerti valdab, on erilised ja silmapaistvad tänapäeva teraapiamaailmas, millest tuleb juttu ka käesolevas artiklis.

 

Millest sai alguse Sinu teekond inimeste aitamises?

Soovi olla olemas ja abistada inimesi olen endas kandnud kogu elu suuremal või vähemal määral. Muidugi oli suurim tõuge sellele teele minu enda kogetud raskused, valu ja väljakutsed. Olin varem praktiseerinud erinevaid meditatsioone ja rännakuid, aga ikkagi tundsin, et muutused elus ei teki. Esialgu ajendas mind lahendusi otsima minu isiklik valu, kuid hiljem tundsin, et tahan aidata inimestel kogeda nende eksistentsi võimalikult positiivsel ja parimal viisil, aidata neil leida väljapääs nende endi valust.

Olles järjekordselt elu imelistes keerdkäikudes ja otsingus, kes ma olen ja miks minu elu ikkagi selline olnud on, juhtusin kokku inimesega, kes praktiseeris meditatiivseid kehatehnikaid ning kutsus mind enda juurde neid tegema.

Alustades nende praktikatega, kõnetasid need mind kohe, sest iga kord peale meditatsiooni tundsin ennast kirjeldamatult hästi ja laetuna. Sain tohutult olulisi mõistmisi ja taipamisi, mis muutsid mind ja mu elu täielikult.

See meetod tõi mu ellu nii suured muutused, et vabanesin tohutust koormast ja hingevalust. Ning siis see mu ees seisis – mõistmine, kirg ja tugev kutsumus, et tahan seda jagada ka teistega!

Läbisin juhendaja kursuse ja tegin vaikselt algust selle metoodikaga. Mõistsin, et inimesed tegelevad iseendaga küll väga palju vaimutasandil, aga tegelikult tuleb sama palju tegeleda ka kehatasandiga, kuna kehasse salvestub kõik meie poolt kogetu ja seda juba sellest hetkest, kui meid luuakse.

Enne siia ilma sündimist kogeme me kõike oma ema kaudu, aga hiljem juba oma vanemate ja lähedaste kaudu ning lapseeas antakse kogu põhi eelseisvaks eluteeks, kuidas me oma elu kogema hakkame ning tundlikumad inimesed on oma lapsepõlve ja mineviku tõttu mõjutatud kogu eluks. Inimene on nagu käsn, kes kõik endasse tõmbab ja endale märkamatult ka kogu info enda omaks teeb. Nii kaotab inimene oma päris olemuse.

Kogedes ise, kui võimsad on meditatiivsed kehatehnikad ning mõistes, et tänu nendele leiab inimene üles oma tõelise olemuse, potentsiaali ja eneseteadlikkuse, pidin seda lihtsalt hakkama jagama!

Seejärel jõudis minu ellu veel üks hindamatu kehapraktika, mis on veel õppeprotsessis, aga on näidanud oma vägevust, seda, et meie keha on tervik ja selleks, et oleks tasakaal, tuleb hoolitseda nii oma keha, hinge kui ka vaimu eest ühtemoodi. Nüüd olengi jõudnud selleni, et toetan inimesi nende teel kahe imelise tehnikaga: meditatiivse väestava kehatehnikaga ja inimese toetamisega läbi tema enese esmase eluhinguse ehk esmase eluhinguse teraapiaga.

 

Milliste muredega inimesed enamasti sinu poole pöörduvad?

Põhjuseid, miks tullakse, on väga erinevaid ja tihti tullakse lihtsalt uudishimust või soovist kogeda erinevaid praktikaid või midagi uut, leida uusi huvitavaid tehnikaid. Aga on ka täiesti n-ö algajaid, kes pole kunagi kokku puutunud vaimse maailma või teadliku enesearenguga. Enamasti tullakse sooviga vabaneda sundmõtetest, mõttemürast, mõistuse virvarrist. Soovitakse olla rohkem enda keskmes, vaikuses, emotsionaalses stabiilsuses. Samuti kohtan väga tihti ärevuse ja meeleoluhäiretega inimesi, kes soovivad leida oma teed siin elus ehk leida inspiratsiooni ja loomingulisust. Tullakse ka lihtsalt soovist saada lõõgastust ja pääseda eemale igapäevasaginast. Kuid käib ka tõsiste terviseprobleemidega inimesi, olgu need probleemid siis vaimsed või füüsilised. Paljud soovivad teha rahu oma mineviku või traumaatiliste kogemustega. Tegelikult leidub lahendus minu praktiseeritavates tehnikates igaühele ja igale kogemusele.

 

Räägi mõni juhtum või lugu, mis on sul eriti eredalt meeles või hinge läinud, keda oled saanud aidata.

Need lood on väga isiklikud ja iga inimese lugu on väga erakordne. Need kõik on mind puudutanud, kasvatanud ja arendanud. See on väga suur privileeg näha nende inimeste teekonda ja saada sellest osa. On inimesi, kes tulles on väga endasse sulgunud ja sellel teel nad ärkavad, avanevad ning minu juurest edasi liikudes nende kasv ja õitsemine jätkub. See toob mu südamesse väga suurt rõõmu nende pärast.

Üks esimene erakordne lugu, mis mulle kohe meelde tuleb, oli päris alguses, kui alustasin. Minu juurde sattus inimene, kes läbis oma elus just rasket etappi – leina. Praktiseerides neid tehnikaid, sai ta vabastada väga suure osa valust seoses leinaga, mõista seda, mis toimub tema sees, seda sõnastada ning vabaks lasta. See aitas tal läbida ühte osa sellest perioodist n-ö kergemalt, mitte kinni jäädes valusse pikaks ajaks.

Väga on puudutanud lugu inimesest, kes sattus minu juurde sügava depressiooniga. Praktiseerides neid tehnikaid, toimusid suured muutused tema meeleolus, tekkis rohkem elujõudu ja soov elus edasi liikuda. Tulid taipamised ja mõistmised, miks asjad on tema elus just nii, nagu need on ja kustkohast need tulevad, mida ta võiks teha, et oma elu muuta. Algas tema tee oma vaimse tervise toetamiseks erinevate praktikate kaudu. Ta vabanes antidepressantidest ja on saavutanud vaimse tasakaalu.

Väga südantsoojendavad on lood inimestest, kes olid kaotanud kontakti endaga, ühel neist oli päris suur hirm selle pärast, mis temaga juhtuda võib, aga soov olla paremas kontaktis iseendaga sai võitu. Praktikate tulemusena tunnevad nad paremat kontakti iseendaga. Osa neist on jätkanud iseseisvalt edasist praktiseerimist ja teised on tulnud mõne aja pärast tagasi minu juurde, sooviga olla juhendatud sel teel, et liikuda edasi järgmiste verstapostideni oma elus.

See kõik võib tunduda väga üldine, aga kuna iga inimese lugu on väga isiklik ja erakordne, siis on keeruline tõsta üht teiste hulgast esile.

On veel üks muljetavaldav lugu, kus minu juures käis inimene, kellel on liikumine raskendatud. Kuna see praktika eeldab mõnel juhul ka füüsiliselt aktiivset liikumist, siis olin ma natuke mures, et kuidas ta hakkama saab, kartsin, et ta teeb endale pigem liiga. Selle asemel, et halada “Ma ei jaksa, see pole võimalik, ma ei suuda”, olid tema sõnad “Ma tahan ja ma saan”. Tema tohutu elujõud ja soov kogeda elus kõike, mis võimalik, mitte näha takistusi, vaid võimalusi, on väga, väga inspireeriv!

 

Mis on sinu arvates kõige olulisem teema, millele iga inimene oma elus peaks rõhku panema, et leida eneses olev vägi ja tasakaal? Millest peaks alustama?

Ma arvan, et kõige olulisem on luua enda sees rahu ja sealt tuleb juba kõik muu – selgus, enesekindlus, otsustavus, julgus jne. Leida ja olla kontaktis enda südame ja hingega. Kõikudes pidevalt oma emotsioonide äärealadel ja mõtete virvarris, luues lugusid oma peas, laostab ja lammutab inimene enda sise- ja välismaailma. Luues rahu enda sees, lood sa rahu ka enda ümber. Oskus olla tasakaalus on suur kunst, aga seda harjutades võid avastada ühel päeval, et oledki meister. Ma ei ütle seda, et ei tohiks enam üldse emotsioone tunda, aga ühel hetkel emotsioonid lihtsalt ei kisu sind enam oma keskmest välja. Oskus olla selles protsessis jälgija ning luua uuesti ka tasakaal on oluline, siis ei jää inimene kinni nendesse tunnetesse.

Eriti laastavad on negatiivsed ja mustad emotsioonid. Jäädes nendesse kinni, saab sinust enda kõige suurem vaenlane. Kui oled tasakaalus, siis märkad ka seda, mis on sinu väe ja jõu allikas. Alustada võiks märkamisest ja teadvustamisest, sest see on juba pool võitu. Märka iseennast ning seda, mis ja kuidas sind mõjutab.  Kui sa viid sisse muudatusi, siis jälgi, kuidas need muudatused sulle mõjuvad. Muudatused võivad olla väga väikesed. Näiteks hommikul ärkamine 10 minutit varem või hiljem või juues kohvi asemel teed või teravalt ütlejale vastata hoopis lahkelt naeratades heade sõnadega. Võttes vastu väikeseid otsuseid tulla endale lähemale, võid sa muuta tervet maailma. Kui sa ei oska ise, siis püüa leida inimene, kes võiks juhatada sulle kätte mõned teeotsad, millest alustada.

Kui ebaõnnestud, siis proovi uuesti. Statistika näitab, et tuhandest inimesest vaid kaks inimest jätkavad pärast korduvaid tagasilööke – ära ole nende 998 hulgas.

Sa ei pea meeldima teistele ja teised ei pea olema sinuga rahul, vaid eelkõige sina ise pead rahu tegema endaga. Sa ei pääse kunagi iseenda eest. Sa oled alati võimalik parim versioon iseendast just sellel ajahetkel, selles ajas.

“Ma ei tea, milline on tulevikus maailm, aga ma tean, et see on pidevas muutumises ja meie valikud määravad tuleviku! Seega, inimesed, palun ärge andke ära oma vastutust ise otsustada!”

 

Mis on sinu arvates praeguse maailma tulevik?

Maailm on suures muutumises ja mõnikord on mul tunne, et ollakse täiesti unustanud elu põhiväärtused. Ilmselt oleme jõudmas murrangupunkti, kus tulebki otsustada, kes sa soovid olla ja millises maailmas sa soovid elada. Seda võimalust, et sa lihtsalt ei vali, ei anta. Mina näen, et üha rohkem ja rohkem inimesi soovivad saada ja saavadki teadlikumaks.

Kuidas ma näen praeguse maailma muutumist ja tulevikku? Inimese soov elada rohkem kooskõlas ja tasakaalus loodusega kasvab. Kasvab soov ja nõudmine tervisega seotud teemade suuremaks läbipaistvuseks ning nn alternatiivmeditsiini aktsepteerimiseks ja selle lubamiseks. Toimub uute tehnoloogiate areng, mis ei ole hävitav ja laastav elusorganismidele, vaid säästev, toetav ja taasloov. Kasvab soov olla vaba oma otsustes ja mitte olla osa brüokraatiast ja kontrollmehhanismidest. Süsteemide loodud valed ja mahhinatsioonid varisevad. Ilmselt aga enne, kui midagi sellist juhtub, toimuvad suured raputavad sündmused, mis lammutavad kõik vana ja ühtlasi ka kogu meile mõistetava süsteemi.

Sellest hakkab kasvama uus maailm ja nüüd oleneb, kelle osakaal selles lagunemiseprotsessis suuremal määral esindatud on ning kui palju on teadlikke inimesi. Kas me saame maailma, mis on allutatud süsteemile täis kontrolli ning piiratust või maailma, mis on vaba ning täis valikuid, mis toetavad tasakaalus elu nii ühiskonna kui ka indiviidi tasandil. Igal juhul on mul lootus vabale maailmale, kus inimesel on õigus valida. Jah, meil on näiline vabadus ka praegu, aga kas see tegelikult on nii?! Kas see, mida meile presenteeritakse meedias, koolis, raamatutes jne, on kõik päriselt nii ja mida sellega täpselt öelda tahetakse? Kas me peame oskama lugeda kogu aeg ridade vahelt?! Ma ei tea, milline on tulevikus maailm, aga ma tean, et see on pidevas muutumises ja meie valikud määravad tuleviku! Seega, inimesed, palun ärge andke ära oma vastutust ise otsustada!

 

Räägi palun veidi rohkem väestavatest kehatehnikatest.

Väestavate kehatehnikate baasiks on meditatiivsed kehatehnikad ehk aktiivmeditatsioonid. Neid meditatsioone on mitmeid erinevaid, mis toetavad erinevaid aspekte. Praktiseerides neid tehnikaid, on võimalik tuua oma ellu väga palju erinevaid muutusi. Need aitavad ärevuse, depressiooni, sõltuvustest ja kontrollivajadusest vabanemise puhul. Aitavad vabaneda mittetoetavatest käitumis- ja mõttemustritest. Aitavad peatada mõtete virvarri peas ja tulla rohkem enese keskmesse ja veel palju muud.

Praktikate käigus tehakse aktiivset füüsilist liikumist, aktiivset hingamist või kasutatakse häält või verbaalset väljendust. Aktiivne liikumine, häälimine või hingamine vaheldub passiivse osaga, kus ollakse ka vaikuses.

Kogu see tegevus aitab vabaneda meie kehasse salvestunud emotsioonidel, kogemustel, mida oleme kogenud terve elu jooksul ning mis on muutunud ebavajalikuks koormaks. Keha ja emotsioonid on tugevalt omavahel seotud, kuna me kogeme elu enamasti keha kaudu ja meie meel lihtsalt sõnastab seda. Need praktikad aitavad vabastada seda kõike ja esile saab tõusta meie pärisolemus.

Mida suurema tähelepanuga me neid praktikaid teeme, seda paremini need töötavad. Läbi nende praktikate aktiveerub meie elujõud, potentsiaal, vägi, loomingulisus ja läbi selle kehalise praktika vabaneb alateadvusest kogu see jama, mida meie pärisolemus ei vaja.

Kuidas nad täpselt töötavad, on raske öelda, sest inimesed ja nende elud on väga erinevad ning üks ja sama praktika võib toimida väga erinevalt, sest inimesed on kogenud elu erinevalt. Sama praktika võib erinevalt toimida ka eri kordadel. Toime ei pruugi olla ka kohene, mõnel läheb kauem aega, teisel hakkavad asjad kohe toimuma. Kõige olulisem on olla lubamises ja mitte oodata, et see praktika teeb sinu eest midagi ära. See on lihtsalt üks ülivõimas tööriist, et jõuda edasi.

Selle praktika loojaks on India teadjamees Osho. Tema praktikate järgijaid on maailmas väga-väga palju ja need konkreetsed kehapraktikad on loonud muutusi paljude inimeste eludes. Selleks, et neid praktiseerida, ei pea sul olema mingeid eelteadmisi, vaid lihtsalt soov tuua oma ellu muutusi ja lubada juhtuda sellel, mis juhtuma peab. Mina olen toeks ja abiks, et alustada nende praktikatega, et oleks kindlam iseseisvalt jätkata, kuna esialgu võivad muutused olla väga raputavad.

Kõigi nende vabanemiste, mõistmise ja taipamiste käigus saad sa parema kontakti endaga, lood tasakaalu ja seal tõuseb esile ka sinu vägi ja jõud.

Mitmetel juhtudel on inimeste tajud tuntavalt intensiivistunud ja ka inimeste vaimne võimekus on seeläbi tõusnud.

Teine toetav praktika on keha, vaimu ja hinge toetamine inimese enda esmase hingusega. Elu Hingus on midagi, mis hingab elu igasse elavasse organismi. Minu kui praktiku roll on toetada seda universaalset loovat printsiipi. Elu Hinguse jõud on otsene väljendus sellest, mida nimetatakse terviseks ja see tervis on alati olemas. Minu roll ei ole anda ega võtta vaid suunata ja vahendada. Mina olen kohal toetajana ning kuulajana, et Elu Hingus saaks liikuda kehas just sinna kohta, mis vajab tervendamist. Kogu protsessi aluseks on inimese usaldus kõige sügavamal tasandil ja mõistmine, et ma ei anna talle, ega võta temalt midagi ega muuda teda ehk ei paranda teda. See ongi see koht, kus on võimalik sügav tervenemine.

Teraapia käigus võib vabaneda emotsioone ja mineviku mälestusi ja see, kas see juhtub või ei, määratleb juba Elu Hinguse tarkus. Seda ei saa esile kutsuda tahtmise peale, suunata või julgustada ja see ei sõltu praktiku tegevusest. Kogu protsess sõltub sellest, mida Elu Hingus otsustab läbi töötama hakata just sellel seansil ja sellel ajahetkel. Seansi käigus tekkinud emotsionaalsete vabanemiste tulemusena tunneb inimene ennast rohkem kerguses ja endaga ühenduses olevana ning rohkem kohal olevana. Seda praktikat saab kasutada väga edukalt kõikide füüsiliste probleemide korral, sest enamasti on selle taga psühhosomaatilised probleemid, ärevus, masendus, närvilisus. See teraapia tegeleb väga tugevalt meie närvisüsteemiga. Meie närvisüsteem on igapäevaselt kogu aeg ülestimuleeritud, sest pidevalt saame infot, müra –  inimesed meie ümber, sündmused, arvutid, telefonid jne, jne, millest lõpuks kasvab stress ja ülepinge. Läbi korduvate seansside on võimalik seda vabastada ja jõuda oma pärisolemuseni. Vabastades elu jooksul kehasse kogunenud emotsionaalsed ja füüsilised valud ning blokeeringud, jõuame oma pärisolemuseni, elujõuni ja väeni. Aga selleks, et see kõik saaks juhtuda, peab olemas olema sisemine valmisolek, usaldus ja lubamine kõigeks selleks, mis juhtuma hakkab. Mõlema metoodika puhul on imetlusväärne, kui palju suudab meie keha ise terveneda, kui me seda lubame ja toetame.

 

Mida tahaksid inimestele veel omalt poolt öelda?

Ma soovin, et inimesed pühenduksid iseendale. Märkaksid, kui tähtis on teha iseendaga tööd. Mõistaksid, et enesest algab kõik. Leiaksid aega olla iseendaga, olla vaikuses ja leiaksid tee tasakaalu ja oma väe juurde. Märkaksid seda, mis on nende jõu allikas ja hoiaksid seda. Õpiksid looma rahu enda sees! Olen alati olemas!

 

Kertiga leiab kontakti Facebookis Põhjala teraapia või www.teadvusteraapia.ee

Fotod: Tiina Kraus

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt