KUULA! Jõutõstja Kaido Leesmann: Mida rohkem sa kuskil “tappa saad” ja püsti tõused, seda tugevamaks sa saad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuni 2021 kell 10:13



Foto: Ausad Mehed

Käesolevas podcasti ”Ausad mehed” episoodis on Chris Kala külaliseks ning vestluskaaslaseks maailmameister jõutõstmises ning kabetamises kõige kõrgema taseme saavutanud Kaido Leesmann, kellega räägitakse spordist, tervisest, dopingust, saavutustest, ahnusest, vihast, unistustest ning nende püüdmisest.

 

Tänane saatekülaline on jõutõstja Kaido Leesmann, kes on jõutõstmises ja lamades surumises 54 kordne Eesti meister, 5x Euroopa meister ja samuti saavutanud ka maailmameistri tiitli jõutõstmises ja lamades surumises. Ta on olnud Eesti parim jõutõstja 2007 ja 2008 ning Eesti parim lamades suruja 2003-2012, 2016 ja 2020. Kokku on Kaido püstitanud üle 97 Eesti rekordi. Ta oli ühtlasi esimene eestlane, kes surus ametlikult 300kg rinnalt. Rahvusvahelistelt võistlustelt nagu maailmameistrivõistlused ja euroopa meistrivõistlused, toonud  kokku 12 medalit. Aasta 2019 suvel saavutaski Kaido üle 50 aastaste võistlusklassis jõutõstmises maailmameistri tiitli. Talle kuulub ühtlasi ka kehtiv Eesti ja Baltikumi absoluutne, lamades surumise rekord, milleks on 325 kilogrammi.

Kaidol on treenerina 20+ aastat kogemust, omab Eesti Olümpia Kommitee 7. kategooria jõusaalitreeneri kutset; juhib Eestis jõusaalitreenerite kutsekomisjoni; on üks kahest Eestis tegutsevast rahvusvahelise kategooria (IPF 2) treenerist; 15 aastat on Kaido koolitanud ka erinevaid treenereid Eestis ja väljaspool Eestit; teinud koostööd erinevate spordialadega ja spordiala liitudega koolitajana. Õpilased on tulnud nii Euroopa kui ka maailmameistriteks. Hämmastavaks faktiks on asjaolu, et lausa üle 40 õpilase on tulnud tema käe all Eesti meistriteks. Lisaks on Kaido ka 26 kordne Eesti meister kabes.

Kaido teekond tippsportlase suunas on viinud teda läbi erinevate spordialade. Juba noorest east alates sai ta maitsta, tunnetada, kompida ja kogeda erinevaud spordialasid, alates võitluskunstist, vahepeale mahtusid pallimängud ja vanemate suunamisel jõudis ta proovida ka iluvõimlemist. Vaatamata sellele mitmekesisusele ei rahuldanud Kaidot ükski spordiala. Kui tema ellu saatuse tahtel ilmus kabe, muutus kõik. Kaido räägib saates väga ilmekalt endale kindlaks jäämisest, pingutamisest unistuste nimel, ohverduste toomisest ja meeletust tööjõust, mida tuleb sisse panna selleks, et unistused täituks. Ta tungivalt süstib kuulajatesse positiivsust ja suuremeelsust, et elus on kõik võimalik.

“Elus on situatsioone, kus sa oled konkurentsist ees aga tajud ja näed, et konkurents jõuab järele. Siin ongi küsimus, et mida sellisel hetkel teed? Nii oli ka minul ja selline olukord saab paljudele sportlastele tegelikult saatuslikuks. Sa tardud, lööd käega ja tekivad loobumismõtted, sest sa ei tule enda sees enam toime selle teadmisega, et keegi kuskilt tuli ja hakkas paugutama sinuga sarnasel tasemel. Ma olin jõutõstmises juba päris hea, aga ma hakkasin vaatama ja märkama, et mingisugused Lasnamäe venelased tulid mulle jube suurte sammudega järgi. Loomulikult ma sain neile ka peale vaadates aru, et nad panevad kõik keemiat aga minus tekkis väga tugev tunne, et ma siis panen ka! Läksin lehtedel ja uurisin kõik välja ning otsustasin, et teen seda ühe korra ja panen sellega kõik need vennad nii paika, et mitte keegi ei liiguta ka.” meenutab Kaido saates enda olukorda.

“Sain aru, et see ei olnud õige tegu või isegi mõte, seda enam, et see oleks olnud reeglite vastu aga ma suutsin selle enda jaoks ära õigustada. Aga ma ei teinud seda, ma ei kasutanud keemiat. Mul endal see hetk ei olnud jõudu tegelikult sellele ahvatlusele ei Öelda, sest ma olin sportlikust vihast pime. Aga minu kõrval oli üks tark inimene, kellega koos treenisin. Tema soovitus mitte teha aitas väga palju, sest ta tuletas mulle meelde, et kui ma korra selle ära teen, siis ma ei saa enam mitte kunagi mitte kuskil öelda, et ma ei ole seda teinud. Ta rõhutas mulle, et paari aasta pärast ei ole ühtegi sellist venda enam pildis ja täpselt nii ka läks, kadunud.” Räägib Kaido värvikalt enda lugu sellest, kuidas teinekord viha võib olla täielikult pimestav.

Head mõtted Kaidolt:

  • “Sportlase natuurina tahad sa alati veel, see on kerge ahnuse tunnus.”
  • “Jõutõstmine tõuseb soosib lühikeste jäsemetega inimest.”
  • “Ei ole mõtet ennast võrrelda kellegagi, kes ei ole sinuga samas kategoorias.”
  • “Endalt tuleb küsida, mida ma olen valmis tegema enda unistuse nimel?”
  • “Elus läheb tarvis võitleja hinge.”
  • “Anne on elus Väga oluline asi, aga see ei ole ainus asi.”
  • “Kui sa ei ole geneetiliselt andekas, pead sa tegema sisuliselt neli-viis korda rohkem tööd.”
  • “Karakter ütleb inimese kohta kõik, tal kas on seda ja ta läheb seina või ta takerdub, tardub ja põgeneb.”
  • “Mida rohkem sa kuskil tappa saad ja püsti tõused, seda tugevamaks sa saad.”
  • “Tõestamisvajadus on teatud mahus vajalik, sest ta annab meile tohutu drive´i ja sütiku, mille pealt midagi ära teha.”
  • “Elus võib tulla palju tagasilööke, aga ära jää seisma.”
  • “Tippu jõudmine saab alguse eesmärgistamisest ja unistamisest, millele järgneb tegutsemine.”

Kuula saadet ja saa teada, mis eristab sportlast tavakodanikust, Kuidas saavutada tulemusi ja jõuda tippu ükskõik, millises elu valdkonnas, miks on ahnusel, vihal ja tõestamisvajadusel oma vajalik koht ning aeg ja kuidas üldse olla võitja mentaliteediga ning elus esimeste raskuste ja tagasilöökide korral mitte alla anda.

 

Vaata lisaks: Chris KalaAusad Mehed podcast

Foto: Ausad Mehed

 

Toimetas Chris Kala



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt