Mehed ja naised räägivad suurseminaril ausalt ja avatult teekonnast sügava suhteni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. oktoober 2018 kell 19:3721. oktoobril toimub Tallinnas suurseminar “Teekond sügava suhteni”, kus kõnelevad teiste seas naudingute koolitaja Epp Kärsin ning Jesper Parve koos elukaaslase Mari Ojasaarega. Seminarile on oodatud kõik need, kes on suhtes ja ka need, kes seda ei ole.

Seminari korraldaja Raivo Juhanson ütleb, et tal on elus hästi palju illusioone olnud partneri ja suhte osas. “Viimases pikemas suhtes lõin illusiooni, et ma elan selle naisega elu lõpuni koos.“ Kui sul on ootused, siis tekib rahulolematus, kui elu ei kulge suhetes soovitud rada. Parem on kohandumine. „Pidevalt küsin, kuidas tal läheb ja kuidas saan aidata, aga ei märka iseennast. Mul ei ole enam enda jaoks ruumi, enda jaoks aega,“ räägib Juhanson. Iga inimene vajab kohta, kus olla, taastuda ja oma mõtteid mõelda, kuid ei julge seda öelda. Küsides endalt, kelle nimel ma ikkagi elan ja mida ma sellelt suhtelt ootan? – see teadmine muutus. “Mul tuli selge taipamine, et mida rohkem ma endast välja annan, seda rohkem ma iseennast ära kaotan ja minu eesmärk on iseendaga uuesti kokku saada“. Kui jõud hakkab lõppema, eluisu kaob ja kirg kustub, siis aitas Raivot üksinda reisileminek. “Suhe, partner, perekond on lisaväärtus, aga armastama peab eeskätt iseennast.”

Populaarsete enesearenguraamatute autor, endine tippkorvpallur Jesper Parve peab väga oluliseks oskust uskuda looduserütmidesse. “Meie suhe, töö, kõik võngub kogu aeg. Kui sellest aru saad, ei hakka stressama. Kui oled põhjas, ei tohi teha ühtegi lõplikku otsust, sest sa tead, et varsti läheb paremaks,“ arvavad nii Parve kui Ojasaar. Mari sõnul ei tohi suhet liiga tõsiselt võtta. “Kui see liiga tõsiseks kisub, tuleb vimka sisse visata, kas uus laps näiteks…“ Jesperi sõnul kaob suhtest esimesena ära naer, kui midagi on halvasti. “Vahel nokin Marit ja ta naerab nii, et suu kõrvuni, vahel aga ütleb: tõesti ütlesid mulle praegu niimoodi või?“ Tujud ja tajud on eri aegadel erinevad. Ainus hirm on mõlemal see, kui pereisaga peaks midagi juhtuma, sest Mari sõnul on ta pere jaoks väga kindel kalju. Jesper aga on veendunud, et arutuid riske ta pereinimesena enam oma elus ei võta.

Kuidas tunned ennast, kui ühel päeval Sinu partner tuleb koju ja teatab, et armastab ka teist. Kas ja kuidas jääda kohale? Millised õppetükid ja taipamised saabuvad ellu kui paarisuhe on äkki justkui avatud suhe ja ühel partneritest on kõrvalsuhe? “Taipamised hakkasid tegelikult kohe saabuma ja niimoodi kuust kuusse,“ räägib oma kogemusest Marika Pruul, kes on viimastel aastatel avanud oma maailma erinevate praktikate abil ja kes koos Mario Pruuliga samuti seminaril oma kogemusest kõnelemas on. “Algus oli väga valus, aga ma olin tegelikult tänulik, et nii imeline naine oli see teine. Ta tuli mind väga imeliselt õpetama,“ sõnab Marika. “Seda tunnet võiks kirjeldada pikalt,“ ütleb Mario, kelle ümber oli äkki kaks armastavat naist. “Ma armastasin neid mõlemaid, kodus olin ma sajaprotsendiliselt oma partneri jaoks olemas.“ Marika sõnul laskis ta Mario oma südames vabaks, jättes ukse armastusele lahti. See lahtilaskmine mõjutas kohe automaatselt ka meest, kes tundis, et naine ei ole klammerdunud ja nad saavad oma paarisuhtes edasi minna hoopis teise hingamisega.

https://www.youtube.com/watch?v=L5IEjCxZOOM

Hea näide argielust, milles suhet tugevamaks kasvatada, on Jesper Parve kirjeldatud n-ö tavaline päev. “Meil on kaks last: nelja-aastane ja seitsmekuune. Ma ärkasin hommikul ja nägin, et Thor on püksi kakanud. Panin kakased mähkmed kõrvale ja läksin tema peput pesema. Samal ajal näen, et koer sööb neid kakaseid mähkmeid. Ajasin ta ära sealt, aga koer arvas, et see on mäng, hüppas kakase koonuga diivanile ja hakkas seal püherdama. Diivan läheb keemilisse.

Andsin Thori Marile ja viisin Aaroni lasteaeda. Koristaja pesi lasteaias põrandat. Ma tõmbasin lasteaias ust nii, et Aaron kukkus kättpidi koristaja ämbrisse. Lükkasin Aaroni uksest sisse, midagi ei öelnud, sest nii kiire oli, pidin esinema minema. Enne seda pidin minema veel koeraga arsti juurde,“ räägib Parve. Vaata, mis juhtus Jesperi ja Mari päeval edasi!

Need seminarid on olnud suur õppimiskoht. Üks asi on see, kui tead kõiki asju oma peas, ent teine asi see, kui hakkad nendest rääkima. Siis märkad, kui palju on veel õppida ja areneda. Ma kasvan läbi selle julgemaks, et olla mina ise. Isegi kui ma enne arvan, et olen julge, aga siis kui mikrofon ja kaamera näkku torgatakse ütlen „oh shit, ma ikka mingeid asju rääkida ei taha“. Mul on aga need filtrid iga korraga õhemaks läinud,“ ütleb seminari üks korraldajaid Tiit Trofimov, kes tunnistab, et on ka ise seda sisemist julgust jääda iseendaks palju juurde saanud. Seminarile on oodatud need, kes on suhtes, ja need, kes pole. “Kõik saavad sellelt seminarilt midagi, mis aitab neid edasi,“ lubab Trofimov.

Suurseminar “Teekond sügava suhteni“ toimub 21. oktoobril Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Vaba Laval. Seminar on järg eelmise aasta sügisel toimunud üliedukale meestele suunatud avalikule arutelule “Vaba Mehe tee“ ning selle aasta kevadel naistele suunatud suurseminarile “Mehe sügavam tõde“.

 

Vaata lisaks: Teekond sügava suhteni

 

 

Toimetas Monika Kuzmina / GoodNewsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt