Hando Tõnumaa: 20 ettepanekut, kuidas muuta elu Eestis paremaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2014 kell 18:44photo 3Mind on korduvalt kutsutud liituma mingisuguste uute erakondade ja poliitiliste organisatsioonidega, et siis värskelt ühise jõuna viia sisse vajalikud muudatused Eesti poliitikamaastikul. Olen kõigile nendele pakkumistele öelnud ei, sest ma ei usu, et praeguse poliitilise korralduse sees oleks võimalik midagi drastiliselt muuta – süsteem ise, nii Eestis kui kogu maailmas, peab kas kokku kukkuma või tegema täieliku uuenduskuuri, kuna see on juba oma olemuselt vigane ja üksikisiku-vaenulik.

 

Mulle tundub, et valimas käivad suuremalt jaolt ainult need inimesed, kes tänase päevani vaatavad kodus telekat, kuulavad raadiost uudiseid, loevad massimeediat ja on seega poliitpropaganda poolt lihtsasti mõjutatavad. Just seetõttu ma ei arva, et mina või keegi teine peaks hakkama lolli mängima ja samuti minema poliitikasse, et siis oleks võimalik ametlikult välja öelda, et “yo, maja põleb, ärgake üles!”. Iga inimene, kes vähegi oskab oma peaga mõelda, saab aru, et Toompeal on ametis nukuvalitsus ja kõik erakonnad seisavad ainult isikliku rahanumbri eest.

Kõik praegused erakonnad võiksid minu meelest ennast reklaamida nõnda: Me ei lahenda ühtegi probleemi ega täida valimislubadusi ning meil puudub igasugune dialoog, sest me pole võimelised aru saama, milles on probleem. Enamus meist on lambad ja väike osa meist on kinni makstud, lugupidamisega Kesk, Ref, IRL, Sotsid jne = kõik üks lamba-erakond.

 

Toon siin välja mõned ideed ja ettepanekud, mida minu arvates peaks riik kui selline tegema, et asjad päriselt muutuma hakkaksid.

 

1. Valimisreklaamid
Valimisreklaamid tuleb ära keelata, sest poliitikute näol ei peaks tegu olema populaarsusvõistlusel osalejatega, vaid inimestega, kes esindavad rahvast. Ja rahval peaks olema võimalus valida oma esindajaid tegude järgi, mitte propagandameetmete, lubaduste ja hiiglaslike valimisreklaamide põhjal, mille tegelikult maksavad kinni inimesed ise.

 

2. Riigitöötajate palgad
Kõik poliitikud, ministrid, president jt peaksid saama Eesti keskmise palga. Kui riigil läheb halvasti ja rahvas vireleb, siis ei peaks ka meie esindajad suuri palkasid saama. Riigi esindaja peaks tegema oma tööd missioonitundega ja palk ei tohi kunagi olla selle motivaatoriks. Tänased hiigelpalgad ja eripensionid on täiesti põhjendamatud. Ükski poliitik ei ole ühiskonnale rohkem vajalik kui õpetaja, prügivedaja, koristaja või poemüüja. Kõik pensionärid peaksid samuti saama riigi keskmise palga oma pensioniks. Kõik ametiautod oleksid need pisikesed sinised elektriautod, mitte mustad maffia-mersud. Ja kui poliitikutele selline variant ei sobi, siis hakake astuma, ammu on aeg! Me leiame küllaga inimesi, kes teid asendada sooviks. Peale selle arvan ma, et rahva esindamise positsioonil ei tohiks keegi olla kauem kui viis aastat. Mis mõttes need seltsimehed juhivad riiki aastakümneid?

 

3. Korruptsioon
See, et võim on korrumpeerunud, ei ole ilmselt enam mitte kellelegi üllatuseks, seega pakun välja, et viidaks läbi täielik audit riigile, kõigele riigieelarvele seonduvaga, st kõikide ministeeriumide, teistele riigiametitele ning maksuametile endale alates aastast 1991. See jõhker rahaga huiamine on ületanud juba ammu igasugused piirid. Vaata seda videot Siim Kallasest juhul, kui sa pole seda veel näinud. Niisuguse absurdi peale saab igaüks aru, et tüüp varjab midagi ja selline seltskond esindab meid…
PS. Mina ei arva, et need poliitikud ja ärimehed, kes sellise auditi korras rahapesu ja muude pattudega vahele jäävad, peaksid minema vangi – kaugel sellest, me peaksime neile hoopis tänulikud olema. Universumi tasandilt vaadates on tänane korruptsioon olnud ülivajalik, sest vastasel juhul poleks tavainimesed üldse võimelised oma illusioonist üles ärkama. Kõik patustanud inimesed tuleb panna tööle ühiskonna heaks, mõnel reaalselt kasulikul ametipostil, kus nad oma võimu kuritarvitada ei saaks.

 

4. Kaotada kõiksugused pseudo-ametikohad
Pealinna ajaleht, Tallinna TV, kinni makstud valitsust promovad netikommentaatorid ja muu selline ilmselge lollus tuleb ära lõpetada. Näiteks meile öeldakse, et tulge Tallinna elama ja saate tasuta bussiga sõita. Tegelikult see ju pole tasuta, rahvas maksab selle kinni. Aga kui me selle juba nagunii kinni maksame, siis miks on vaja seda ebameeldivat AS Ühisteenuseid, kes bussi ja trammi aeg-ajalt kinni peatab? Minge Kuu peale oma Gestapoga! Ma olen Tallinnas sündinud ja enamiku ajast siin ka elanud ning ma ei kavatse endale teha mingisugust kaarti, et siis näiliselt tasuta bussiga sõita saaksin.

 

5. Inimesed tagasi maale elama
Eesti on imeilus koht ja siin on piisavalt head tingimused, et maaelu saaks õitseda. “Tule linna elama ja registreeru tallinlaseks – saad bussiga tasuta sõita” stiilis populistlike sõnumite eesmärk on maaelu täielikult välja suretada. Sellisel kursil jätkates on inimesed aina enam täielikus sõltuvuses riigist ja kohalik isemajandamine muutub aina utoopilisemaks. Siinkohal ei tee paha tutvuda ka programmiiga Agenda 21.

 

6. Eesti kaup poodidesse
Me peame rajama kaubandussüsteemi, mis võimaldab igal talunikul oma saagi või igal väikesel ettevõttel näiteks oma ökošokolaadid lihtsalt ja mugavalt kaubandusketti viia. Täna elame me olukorras, kus enamik talusid on sunnitud väga palju õunu või marju mädanema jätma, sest neid pole võimalik kauplustesse müüa, kuna suurtel kaubanduskettidel on lihtsam müüa Hispaaniast pärit õunu.

 

7. Eesti oma raha
Eestil peab olema oma pank ja oma valuuta, et panna punkt üha suurenevale vaesusele. See pank peab olema täiesti sõltumatu igasugustest keskpankadest ja vahe-pankuritest. Kui me eurost ei loobu, siis ei ole Eestil kunagi võimalik isegi mitte teoorias “rikkaks” saada, sest tänane pangandussüsteem on üles seatud pettusele. Võid selle kohta pikemalt lugeda näiteks siit.
Praegused Swedbankid, Drum & Bass pangad, SEB-d, Nordead jmt tuleks saata siit riigist minema sinna, kust iganes nad tulid või alustama üheskoos puhtalt lehelt ja uue süsteemiga, mis ei oleks rajatud pettusele.
Lisaks pakun välja, et kõik Eestis tegutsevad välisriikide kommertspangad peaksid seni riigist välja viidud tulude arvelt jagama 80% oma 2014. aasta kasumist ära Eesti kodanike vahel.

 

8. 9/11
Riik peab tegema tervele maailmale avalduse, et kahtleme 9/11 ametlikus versioonis ja nõuame kogu 9/11 ja sellele järgnenud sündmustele uut rahvusvahelist ning sõltumatut uurimist. Inimesed peavad aru saama, et 9/11 on kõige olulisem ja kriitilisem nüanss maailmapoliitikas, mis vajab arutelu ja mõistmist (nt miks ikkagi mindi Iraaki jne). Kui me endiselt seda teemat väldime, siis ei muutu mitte midagi ning peagi võime näha III maailmasõda ka Eesti territooriumil. Eesti peaks tegema ka avalduse, et meie ei kavatse osaleda mitte üheski sõjategevuses omaenda planeedi kodanike vastu.

 

9. M/S Estonia
Et teha lõpp kõikidele kuulujuttudele ja vassimistele, pakun välja, et võtame härjal sarvist ja tõstame Estonia laevavraki üles ning vabastame laevahukuga seonduva salastatuse alt.

 

10. Eestlased ja Eesti venelased
On aeg aru saada, et II maailmasõda oli maailmavalitsuse ja pankurite korraldatud ja need pangad rahastasid kõiki osapooli. See tähendab, et Eesti venelased on samasugused ohvrid kui eestlased – mõlemate eludega mängiti. On fakt, et Eestis elab üle 300 000 venelase, kes on siin sündinud ja ära nad siit ei lähe. Seega, pole mõtet mängida lolli, vaid tuleb hakata tegema koostööd. Me oleme üks suur pere. Kogu planeet on üks suur pere. Eesti venelaste probleemi ei saa lahendada stiilis “õppige eesti keel ära ja austage meid”, sest kõigepealt peame meie ka neid hakkama austama. Paljudel Eesti venelastel puudub austus eestlaste vastu ka seetõttu, et nad vaatavad palju Vene meediat, mis on sihilikult Eesti-vastane. Täpselt samamoodi, nagu Eesti meedia on Vene-vastane. Mina võtaksin kogu selle teema kokku nii: minul pole vahet, kas öösel linna vahel jalutades tuleb mulle vastu vastu purjus ja agressiivne venelane või eestlane – nad mõlemad vajavad abi ja neil on veel palju arenemisruumi. Kui mulle tuleb vastu viisakas venelane või eestlane, siis ma armastan neid mõlemat ühtemoodi.

 

11. Alkohol
Kaotame täielikult ära alkoholireklaamid. See tähendab, et alkoholifirmad ei oleks enam ka mitte ühegi ürituse sponsorid. Loomulikult on suuri kasumeid teenivad alkofirmad sellele täielikult vastu ja nad teeksid ükskõik mida, et valitsus selliseid keelde ja seadusi vastu ei võtaks. Kuid mina soovitan Sakul, A. Le Coqil, Livikol ja teistel sarnastel ettevõtetel minna ajaga kaasa ning analüüsida olukorda kaine pilguga. Me ei vaja mitte suurtes kogustes alkoholi, vaid suurtes kogustes värskelt pressitud mahla ja muid tervislikke jooke. Alkoholivabade ja samaaegselt tervislike jookide valik Eestis on täna praktiliselt olematu. Värske mahl on enamikule inimestele ülejõu kallis ning selle asemel ostavad inimesed endale ja oma lastele keemiat täis limonaade ja pakimahlasid. Täpselt nagu II maailmasõja ajal pandi koduelektroonika ettevõtted tööle, ehitamaks sõjatehnikat, peaksid alkoholi tootvad ettevõtted hakkama tootma suurtes kogustes ökomahla, mis oleks taskukohane kõigile.

Kaotades ära massilise alkoholitarbimise ja muud ebatervislikud elustiilid, mille asendame puhta toidu, vaimsuse ja spordiga, saame tõsta keskmise eluea vaid ühe põlvkonna jooksul vähemalt 80 aastani. Ja nõndaviisi jätkates sajandi lõpuks üle 100 aasta. Inimesed tarbivad alkoholi ainult sellel põhjusel, et meile on seda sünnist saati peale surutud. Isegi toidupoes süüa valides tuletatakse sulle pidevalt meelde, et alkoholi saad osta kella kümneni – see on kõige ehedam reklaam, mis läheb inimese alateadvusesse.

 

12. Toompea ja valitsus
Kõik poliitikud ja kahtlase väärtusega riigiasutused tuleb viia Toompealt igaveseks minema! Toompeast saab uus kultuurikeskus, kus tegutsevad kunstnikud, moeloojad, muuseumid, muusikud ja kõige mõnusamad restoranid. Stenbocki majast aga teeme kõige retsima ööklubi, kus peod käivad läbi mitme korruse ning ilusate ilmade ajal mängib DJ ka väliterrassil. See saab olema nii rets klubi, et seal saab jointi osta otse baarist. Mis saab aga Toompea poliitikutest ja valitsusest? Pole probleemi, nad suutsid üheskoos vastavalt oma kujutlusvõime tasemele manifesteerida Tallinna südalinna uue neljakandilise monstrumi, kuhu nad kõik ilusti ära mahuvad. See uus maja Solarise keskuse kõrval näeb niivõrd õudne välja, et sinna ei pea isegi ukse peale panema silti “valitsus”, sest see on kõigile ilmselge, kes sellises majas töötab.

Eemaldame oma positsioonidelt kõik tegelased, kes ei tööta ühiskonna hüvanguks, vaid kaitsevad mingi kitsa organisatsiooni huve. Valitsuses ja muudel juhtivatel kohtadel on praegu väga palju selliseid tegelasi, kelle kohta saab öelda, et ta ei ole intelligentne inimene, vaid üsna rumal. Eemaldame kõik tegelased, kes on ametipositsioonidel, kus neil ilmselgelt mingit pädevust pole. Mitte nii, et ühel päeval oled kultuuriminister, teisel päeval kaitseminister, endal lamba nägu ees. Valitsus kui selline peaks piltlikult öeldes olema ainult üks Exceli tabel, kus saab muuta parameetreid, näiteks keskmist palka või õnnetuste arvu. See oleks mingi kesksüsteem, mis oskab analüüsida seda, kuhu on vaja energiat suunata.

Riigikogu liikmed ja ministeeriumide juhtivtöötajad, osakondade juhid ja kõik muud tähtsust täis tegelinskid peaksid tegema aastas vähemalt kuu aega vabatahtlikena ühiskondlikult kasulikku tööd mõnes kolmanda sektori organisatsioonis ehk MTÜ-de juures, mis otseselt töötavad inimestega. Et nad saaksid inimestega kokku puutuda, mitte istuda kogu aeg laua taga. Vajalik on otsene kontakt, et neil oleks tunnetus sellest, kuidas inimesed elavad. Täna on need tegelased väga kaugel reaalsusest ja neil puudub igasugune arusaam sellest, kuidas elavad need inimesed, kes vajavad abi.

 

13. Legaliseerime kanepi
Me mitte ei dekriminaliseeri kanepit, vaid legaliseerime kanepi. See tähendab, et igaüks, kes tahab kodus kasvatada kanepit, saab seda rahus teha. Kanep on tänuväärne taim, millega saab ravida vähki, astmat, stressi, peaaegu kõiki haigusi. See, et aastal 2014 käib jutt selle ümber, kas kanep tuleks dekriminaliseerida, on täpselt sama jabur kui vaielda, kas 9/11 oli sisetöö. Inimesed, kes seisavad kanepi legaliseerimise vastu, on kas kinni makstud valitsuse ja alkoholifirmade poolt või hoiavad oma pead seal, kus päike mitte kunagi ei paista. Legaliseerides kanepi, väldime me ka teadmata päritolu sünteetiliste ja ohtlike narkootiliste kanepi-sarnaste ainete tänavale sattumise, millest viimasel ajal palju juttu on olnud. Kvaliteetse kanepi hind peaks olema samas suurusjärgus, mis on näiteks kaeral ja nisul.

Lisaks tuleks kohe vabastada kõik vangis istuvad inimesed, kes on sinna pandud kanepi omamise, kasvatamise, suitsetamise, müümise vms ettekäändel.

 

14. Tasuta aiamaa igale Eesti kodanikule
Mina arvan, et riik peaks võimaldama igale Eesti kodanikule tükikese aiamaad, kus igaüks saaks vastavalt enda äranägemisele kasvatada nt tomateid, õunu, marju või kanepit.

 

15. Prügi vähendamine 50% aastaks 2020
Kogu poes müüdav kaup peaks olema pakendatud biolagunevatesse materjalidesse või taaskasutatavatesse konteineritesse. Igasugused plastmass- ja kilepakendid tuleb ära kaotada. Ja taas kord, see ei tähenda, et praegused kile- ja plastmassitootjad peaksid oma firmad kinni panema, vaid nad peaksid hakkama tootma loodussõbralikke pakendeid. Seda teemat edasi ajades ja ebavajalikke asju mitte tootes saab vähendada prügi tekkimist ligi 90% aastaks 2030.

 

16. Prügi kokkuost
Prügi peab saama anda tasuta ära. Tänased lukustatud prügikastid on ehe näide läänemaailma idiootsusest. Kuna inimesed on tekkinud prügi ühe korra juba kinni maksnud, kui nad selle algul soetasid, siis ma ei näe mitte ühtegi põhjust, miks peaks inimesed selle eest teist korda maksma, kui nad selle käest ära annavad. Kuna 99% kogu prügist saab taastöödelda, siis peaks tegema süsteemi, kus prügimägi maksab toodud prügi eest inimesele. Sedasi garanteerime ka selle, et meie metsaalused ja tänavad oleksid alati rämpsuvabad.

 

17. Tasuta vesi ja elekter kõigile
Kui inimene sünnib siia ilma ja riik ei suuda talle garanteerida isegi mitte tasuta joogivett ega elektrit, siis mis mõte sellel riigil üldse on? Kui me ehitaks kõik infrasüsteemid üles nii efektiivselt kui võimalik ja võtame vahelt ära üksikute tegelaste hiigelkasumid, siis on tasuta vesi ja elekter reaalsus vaid mõne aastaga.

 

18. Meditsiin, toit ja tervis
Meie poodides olev toidukaup on suuremas osas aspartaami ja muud keemiat täis. Siin ei lähe vaja doktorikraadi, et teha vahet tervislikul ja ebatervislikul toidul – aga ikkagi inimesed imestavad, miks nad on ülekaalulised ja haiged. Pooldan alternatiivsete ravimeetodite propageerimist ja tutvustamist. Ammu on selge, et lääne meditsiin on tehtud ainult kasumi eesmärgil, mitte ei ravi inimesi – see tuleb ära lõpetada. 90% apteekides müüdavast kaubast ei ravi inimesi. Ja mainin taas ära, et see ei tähenda, et praegune toidukeemiatööstus ja farmaatsiafirmad peaksid minema pankrotti. Vastupidi – hakake tootma tervislikke tooteid. Aastaks 2020 võiks Eestist saada 100% orgaanilise toidu riik.

Minu joogaõpetaja on 69-aastane, ta näeb välja kui 50 ja paindub paremini kui enamik teismelisi. Ma arvan, et kõik inimesed peaksid tegema joogat, seega pakun välja, et Eestist võiks saada esimene riik, mis võimaldab kõikidele oma kodanikele jõukohased igapäevased joogatunnid. Täna on Eestis pakutavad joogaklassid suuremale osale inimestele ülejõu kallid.

 

19. Sõjavägi vabatahtlikuks
Kohustuslik sõjavägi on inimõiguste vastane! Ma rääkisin hiljuti juttu ühe sõjaväelasega, kes on väga hästi kursis sellega, et 9/11 oli sisetöö, ja küsisin temalt: “Te justkui kaitsete meid terroristide eest ja kutsute inimesi sõjaväkke, aga kui me vähegi ringi vaatame, et mis maailmas toimub, siis näeme, et kõik suuremad terrorismiaktid on lavastatud teie endi ülemuste poolt, milles on point?” See sõdur jäi vaikseks ja lõpuks ütles: “Jah, keegi rikub mängureegleid.”

Ja see oligi kõik, mis ta suutis kosta – mängureegleid?! Manipuleerides noortega ja kutsudes neid sõjakooli, nimetavad nemad seda kõike mänguks. Me teame, et 9/11 oli sisetöö ja me teame, et CIA ja Mossad rahastavad Al Qaedat ja ISIS-st – ja sõdur nimetab seda mänguks. See on tõepoolest mäng – mäng lammastele. Seni, kuni pole selgeks tehtud, mis juhtus 11. septembril ja miks on militaartegevus riigijuhtidele niivõrd oluline, ei näe me mitte ühtegi põhjust, miks keegi peaks minema sõjaväkke või sõjakooli. Kõik sõjad on maailmavalitsejate sõjad, kus kasumit teenib käputäis pankureid ja sõjatööstuse omanikke. Enne tehke endale selgeks, kelle vastu sõda üldse käib. Ja kui Eesti tahab end kaitsta Venemaa eest, siis peaks kõigepealt kapist välja tulema.

 

20. Haridus
Kogu haridussüsteem vajab kategoorilist muutust Waldorf-laadsete koolide suunas, kus iga laps saab personaalse lähenemise osaliseks. Samuti on tähtis, et juba varakult saaks õppida neid aineid, mis last ennast huvitavad ja milles ta on tugev. Väga oluline on ka lastele õpetada juba esimesest klassist teistest inimestest hoolimist ja armastamist, meditatsiooni, joogat ja südamest tulevat siirast suhtlemist.

Ka ei soovitaks ma mitte ühelgi noorel minna ülikooli, kui ta ei ole veel kindel, mida ta täpselt õppida soovib või kelleks saada tahab. Selle asemel tasuks pärast keskkooli aasta või paar maailmas ringi vaadata, kogemusi saada ja enda tõeline kutsumus avastada.

 

See on muidugi vaid väike osa ideedest, mida elu parandamiseks teha võiks. Mõned neist võivad tunduda utoopilised, kuid kindlasti ei ole nad võimatud ja paljud neist on juba praegu mõnes maailma riigis kasvõi osaliselt teostatud. Mu enda jaoks tundub pigem uskumatu, et me endiselt käime valimas, et meid korduvalt petnud ja meile valetanud poliitikud saaksid aina uusi ametitoole kulutada – selle süsteemi toitmine ei loo meile paremat tulevikku.

 

Hando Tõnumaa

Telegrami asutaja

 

Foto: erakogu

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt